Sprints

Event 12 Men 400 m Senior
10 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 44.38 26/09/1988 Darren Clark, AUS

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries
1Steven Solomon93Australia46.61Q
2Liam Webb99New Zealand47.80Q
3Callum Rorison01InvitationalX48.00Q
4Daniel Baul96Papua New Guinea48.65q
5Karo Iga92Papua New Guinea48.68q
6Ratu Meli Ramuakalou02Fiji50.50
7Sione Taufe’ulungaki02Tonga51.39
8Obediah Timaci03Vanuatu52.85
Heat 2 Preliminaries
1Alex Beck92Australia46.30Q
2Ian Halpin93Australia47.39Q
3Cameron Searle99InvitationalX47.46Q
4Connor Diffey95InvitationalX47.62q J
5Kye Mason02Regional AustraliaX48.37q J
6Nikola Raiqeu00Fiji49.67
7Adolf Kauba02Papua New Guinea50.61
8Kameli Sauduadua99Fiji50.69

Event 13 Women 400 m Senior
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 48.63 29/07/1996 Catherine Freeman, AUS

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries
1Isabel Neal01New Zealand53.84Q
2Jessica Thornton98Australia54.37Q
3Camryn Smart01New Zealand54.97Q
4Kendra Hubbard89InvitationalX56.15
5Edna Boafob99Papua New Guinea60.40
Heat 2 Preliminaries
1Rosie Elliott97New Zealand53.62Q
2Helen Pretorius99Australia54.52Q
3Jasmin Guthrie03Australia55.30Q
4Ilana Grandine91InvitationalX55.52q
5Jordyn Blake00New ZealandX55.96q

Event 15 Women 400 m Under 18
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 51.80 12/12/1999 Jana Pittman, AUS

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries
1Paige G Campbell05Australia57.71Q
2Lucy Shennan05New Zealand58.10Q
3Kimberley Walsh05New Zealand58.38Q
4Maggie Gibson06Regional AustraliaX61.10q
5Torika Radovu07Fiji62.56q
Heat 2 Preliminaries
1Jemma Pollard05Australia58.31Q
2Maddie Kelso-Heap05New Zealand59.11Q
3Ella Colusso07Regional AustraliaX60.12Q
4Aleah-Rae Castro06Guam64.95

Event 86 Men 200 m Senior
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 20.06 16/10/1968 Peter Norman, AUS

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries Wind: 3.1
1Jake Doran00Australia21.10Q
2Ratu Banuve Tabakaucoro92Fiji21.63Q
3Ronald Fotofili98Tonga22.17q qJ
4Prince Jackson00Regional AustraliaX23.25
5Jireh Agege02Nauru24.64
6Stanley Iakopo72American Samoa27.81
Heat 2 Preliminaries Wind: 2.0
1Aidan Murphy03Australia20.76Q
2Michael Romanin96InvitationalX21.33Q
3Kye Mason02Regional AustraliaX21.70q J
4Ratu Meli Ramuakalou02Fiji22.82
5Latisi Mwea00Kiribati23.17
6Kevin Pio95Solomon Islands24.64
--Terrence Talio94Papua New GuineaDQ TR 17.3.1
Heat 3 Preliminaries Wind: 3.8
1Calab Law03Australia21.30Q
2Connor Diffey95InvitationalX21.34Q
3Liam Webb99New Zealand22.00q
4Nikola Raiqeu00Fiji22.56
5Pais Wisil00Papua New Guinea22.64
6Sione Taufe’ulungaki02Tonga22.78
7Bryce Chou97TaiwanX23.15

Event 85 Women 200 m Senior
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 22.23 13/07/1997 Melinda Gainsford, AUS

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries Wind: 1.8
1Ella Connolly00Australia23.51Q
2Monique Quirk01Australia23.83Q
3Brooke Somerfield97New Zealand24.36Q
4Jovita Arunia02Solomon Islands27.59q
Heat 2 Preliminaries Wind: 4.0
1Bree Masters95Australia23.26Q
2Georgia Hulls99New Zealand23.77Q
3Jordyn Blake00New Zealand24.97Q
4Kayla Montagner97Regional AustraliaX25.52q
5Zarinae Sapong98NMI27.64
--Wena Gobure04NauruDQ TR 17.3.1

Event 84 Men 200 m Under 18
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 20.90 D Clark (82), P Green (89), B

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries Wind: 3.1
1Sebastian Sultana05Australia22.08Q
2Asher Pettengell-Brand05New Zealand22.99Q
3Daniel Tolosa05Cook Islands23.57Q
4Kaireece Johnson05Regional AustraliaX23.84
Heat 2 Preliminaries Wind: 0.9
1Toshi Butlin05Australia22.27Q
2Max Berry06Australia22.34Q
3Rylan Noome06New Zealand22.57Q
4Jarves Robin05Regional AustraliaX22.91q
5Nicholaus Pareti06Fiji23.65q

Event 83 Women 200 m Under 18
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 22.74 18/10/1968 Raelene Boyle, AUS

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries Wind: 3.4
1Olivia Dodds06Australia24.99Q
2Mikayla Webb07Regional AustraliaX25.37Q
3Claudie David07Vanuatu26.18Q
4Aleah-Rae Castro06Guam27.92q
5Filomenaleonisa Iakopo06American Samoa27.95
6Sydney Francisco05Palau29.20
Heat 2 Preliminaries Wind: 3.5
1Emma Lee05Australia24.77Q
2Gabriella Taylor05Australia25.26Q
3Chloe David05Vanuatu26.64Q
4Senethma Edirisooriya05Regional AustraliaX27.49q
5Taylor-Ann Santos06Guam29.24

Event 22 Men 100 m Senior
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 9.93 5/05/2003 Patrick Johnson, AUS
Championship: C 10.22 10/05/2015 Banuve Tabakaucoro, FIJ

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries Wind: 1.1
1Tiaan Whelpton00New ZealandC 10.22Q
2Jake Doran00Australia10.25Q
3Michael Romanin96InvitationalX10.56q
4Jake Penny96InvitationalX10.63q J
5Ratu Banuve Tabakaucoro92Fiji10.68q
6Jascha Coetser99Regional AustraliaX11.31
7Kevin Pio95Solomon Islands11.90
8Stanley Iakopo72American Samoa13.24
Heat 2 Preliminaries Wind: 1.3
1Jacob Despard96InvitationalX10.39Q
2Joshua Azzopardi99Australia10.43Q
3Pais Wisil00Papua New Guinea10.98
4Latisi Mwea00Kiribati11.25
5Prince Jackson00Regional AustraliaX11.43
6Jireh Agege02Nauru11.57
7Piuleini Kilisimasi Latu00Tonga11.73
8Scott Fiti95FSM11.76
9David Walasi02Solomon Islands12.03
Heat 3 Preliminaries Wind: 1.1
1Edward Osei-Nketia01New Zealand10.30Q
2Jack Hale98Australia10.38Q
3Zach Holdsworth97InvitationalX10.69
4Terrence Talio94Papua New Guinea10.87 qJ
5Ronald Fotofili98Tonga10.99
6Bryce Chou97TaiwanX11.22
7Zac Zaineddine00InvitationalX11.32
8Paul Maunikeni00Solomon Islands11.48

Event 23 Women 100 m Senior
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 11.11 9/02/2014 Melissa Breen, AUS

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries Wind: 1.4
1Zoe Hobbs97New ZealandC 11.24Q
2Naa Anang95Invitational CX11.29Q
3Bree Masters95AustraliaC 11.36Q
4Livvy Wilson92New Zealand11.71q
5Brooke Somerfield97New ZealandX11.77q J
6Kayla Montagner97Regional AustraliaX12.42
7Adrine Monagi95Papua New Guinea12.48 qJ
Heat 2 Preliminaries Wind: 1.1
1Ella Connolly00Australia11.57Q
2Hana Basic96InvitationalX11.72Q
3Monique Quirk01Australia11.75Q
4Toea Wisil88Papua New Guinea11.97q
5Zarinae Sapong98NMI13.04
6Jovita Arunia02Solomon Islands13.29
7Eryn Vicary02Regional AustraliaX13.31
8Wena Gobure04Nauru13.57

Event 20 Men 100 m Under 18
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 10.38 11/12/2015 Jack Hale, AUS

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries Wind: 1.0
1Toshi Butlin05AustraliaC 10.64Q
2Rashid Kabba05Australia10.86Q
3Rylan Noome06New Zealand10.93Q
4Jarves Robin05Regional AustraliaX11.31q
5Daniel Tolosa05Cook Islands11.43q
Heat 2 Preliminaries Wind: 1.0
1Sebastian Sultana05AustraliaC 10.69Q
2Ben Lambert05New Zealand11.17Q
3Ryan Shotter05New Zealand11.27Q
4Kaireece Johnson05Regional AustraliaX11.34q
5Nicholaus Pareti06Fiji11.51

Event 21 Women 100 m Under 18
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Oceania Reco: O 11.20 15/10/1968 Raelene Boyle, AUS

NameYearTeamPrelims
Heat 1 Preliminaries Wind: 1.8
1Talia van Rooyen06New ZealandC 11.67Q
2Gabriella Taylor05AustraliaC 12.14Q
3Claudie David07Vanuatu12.74Q
4Amelia Smith06Samoa13.03q
5Filomenaleonisa Iakopo06American Samoa13.22
6Anzia Tere05Cook Islands13.56
Heat 2 Preliminaries Wind: 0.8
1Marielle Venida05New ZealandC 11.94Q
2Olivia Dodds06AustraliaC 12.13Q
3Mikayla Webb07Regional AustraliaX12.18Q
4Lillian Hughes07Regional AustraliaX12.74q
5Chloe David05Vanuatu12.74q
6Sydney Francisco05Palau13.80
7Taylor-Ann Santos06Guam13.94

Event 16 Men 100 m Frame Runnin Para

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Caleb Reynolds - Rr205Queensland24.311.376.26%
2Bobby Tagget - Rr289Queensland31.601.364.33%
3Malcolm Wilson - Rr365Queensland28.821.351.42%

Event 17 Women 100 m Frame Runnin Para

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Amy Tobin Rr194Regional AustraliaX32.921.371.65%
2Isabella Auld - Rr102Queensland35.451.366.54%
3Tarsha Tupper - Rr397Queensland30.701.361.46%

Event 211 Men 400 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Heat 1
1Crowley, NathanM49Oceania Masters54.1449.02 88.09%
2Taylor, RossM39Oceania and Qld58.1256.11 76.96%
3Rule, JustinM46Oceania and Qld59.8354.18 79.71%
4Pharmin, OrrinM35Oceania Masters60.0758.00 74.46%
5Doel, ReneM46Oceania and Qld60.6454.91 78.64%
Heat 2
1Wilcox, AndrewM53Oceania Masters54.6747.86 90.23%
2Dobrzynski, StewartM52Oceania Masters55.0248.17 89.66%
3Sanchez, GuyM53Oceania Masters65.9857.76 74.77%
Heat 3
1Murfett, GrantM55Oceania Masters60.3351.01 84.67%
2Bryant, DarrynM55Oceania and Qld63.9554.07 79.87%
3Parker, CraigM61Oceania and Qld64.4352.54 82.20%
4Lepper, MarkM60Oceania and Qld66.0753.88 80.16%
Heat 4
1Hicks, TerryM67Oceania Masters65.0550.98 84.70%
2Durant, GrahamM67Oceania and Qld70.4655.22 78.20%
3Cooper, JohnM69Oceania Masters73.4957.59 74.98%
4Lacko, DieterM75Oceania and Qld1:28.1861.59 70.12%
5Ryhanen, ErkkiM76Oceania and Qld1:31.9464.22 67.25%
6Elliott, CraigM65Oceania and Qld1:55.381:30.42 47.76%
7Hanson, PeterM85Oceania Masters2:03.7268.64 62.91%

Event 210 Women 400 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Heat 1
1Power, RebekahW43Oceania Masters61.1457.42 82.91%
2McAdam, LaurenW35Oceania and Qld61.9260.68 78.46%
3Kehoe, GillianW42Oceania and Qld67.9063.77 74.65%
4Webber, JanetW48Oceania and Qld70.6363.45 75.02%
5Tempany, AnnaW31Queensland Maste71.5871.59 66.50%
6Braden, DonnaW46Oceania Masters78.5470.56 67.47%
Heat 2
1Brims, JulieW56Oceania and Qld62.7551.25 92.88%
2Wight, PhilippaW58Oceania Masters71.7058.56 81.28%
3Bailey, CarolineW51Oceania and Qld73.6463.15 75.38%
4Paterson, TamaraW56Oceania and Qld76.8562.77 75.84%
5Veurman, JessicaW55Oceania and Qld79.4164.86 73.39%
6Craswell, JodieW54Oceania and Qld1:20.0168.61 69.38%
7Hulena, KarenW58Oceania Masters1:28.3472.15 65.97%
Heat 3
1Forster, JulieW61Oceania and Qld70.4854.38 87.54%
2Chinner, SarahW60Oceania Masters73.8757.00 83.53%
3Hayden, GillianW65Oceania Masters1:43.5274.55 63.85%
4Dauphinet, ChristianeW91Oceania and Qld3:14.4251.82 91.87%

Event 209 Men 200 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Heat 1 Wind: 2.1
1Vuong, KennethM31Oceania Masters23.4323.44 82.46%
2Taylor, RossM39Oceania and Qld25.5225.11 76.96%
3Gray, DanielM31Oceania and Qld25.6625.67 75.29%
4Pharmin, OrrinM35Oceania Masters26.0225.60 75.48%
Heat 2 Wind: 0.7
1Alexander, BruceM42Oceania Masters24.3023.18 83.37%
2Fuller, NickM40Oceania Masters24.5523.42 82.53%
3Lacko, DieterM75Oceania and Qld39.1228.23 68.46%
4Hanson, PeterM85Oceania Masters50.2330.40 63.57%
Heat 3 Wind: 3.4
1McMahon, AshleyM46Oceania and Qld23.9722.14 87.28%
2Giglio, MarkM49Oceania Masters24.0622.22 86.95%
3Crowley, NathanM49Oceania Masters24.6122.73 85.01%
4Small, DonM45Oceania and Qld24.7522.86 84.53%
5Carney, ChrisM45Oceania and Qld26.8124.76 78.03%
6Calleja, MarkM46Queensland Maste28.3426.18 73.82%
7Horder, MatthewM47Oceania and Qld28.6626.47 72.99%
Heat 4 Wind: 4.0
1Dobrzynski, StewartM52Oceania Masters24.6322.01 87.82%
2Berlin, MichaelM53Queensland Maste24.7322.10 87.46%
3Wilcox, AndrewM53Oceania Masters24.9222.27 86.80%
4Wardecki, Krzysztof (KriM54Oceania Masters25.5722.85 84.59%
5Murfett, GrantM55Oceania Masters27.2823.56 82.04%
6Sanchez, GuyM53Oceania Masters28.2125.21 76.67%
Heat 5 Wind: 3.0
1Cassidy, MichaelM60Oceania Masters25.8021.50 89.88%
2Parker, CraigM61Oceania and Qld26.1021.75 88.85%
3Hicks, TerryM67Oceania Masters28.9723.20 83.29%
4Ellis, DarylM68Oceania Masters30.0224.04 80.38%
5Durant, GrahamM67Oceania and Qld30.9024.75 78.09%
6Wearmouth, RichardM70Oceania Masters31.8224.32 79.45%
7Griffith, DenisM73Oceania and Qld32.7024.99 77.31%
8Elliott, CraigM65Oceania and Qld38.7631.04 62.25%

Event 208 Women 200 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Heat 1 Wind: 3.2
1Power, RebekahW43Oceania Masters26.3224.59 86.78%
2Perry, MoniqueW47Oceania Masters26.8624.13 88.46%
3Webber, JanetW48Oceania and Qld30.8927.75 76.92%
4Newington, DashW38Oceania and Qld32.3231.36 68.07%
5Braden, DonnaW46Oceania Masters34.7231.19 68.43%
Heat 2 Wind: 1.1
1Brims, JulieW56Oceania and Qld26.4021.82 97.84%
2Lambert, LenoreW52Oceania Masters28.4924.57 86.87%
3Townsend, VickiW58Oceania Masters29.7824.61 86.74%
4Wight, PhilippaW58Oceania Masters30.2725.01 85.33%
5Paterson, TamaraW56Oceania and Qld31.8726.34 81.05%
6Rutland, LorraineW50Oceania and Qld32.8028.29 75.46%
7Veurman, JessicaW55Oceania and Qld33.0827.34 78.08%
Heat 3 Wind: 1.0
1Forster, JulieW61Oceania and Qld30.1923.86 89.47%
2Schell, JennyW60Oceania Masters33.6326.58 80.32%
3Hayden, GillianW65Oceania Masters43.1832.57 65.52%
4Dauphinet, ChristianeW91Oceania and Qld76.2827.47 77.71%

Event 207 Men 100 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Heat 1 Wind: -0.2
1Berlin, MichaelM53Queensland Maste12.1410.93 89.62%
2Dobrzynski, StewartM52Oceania Masters12.1510.94 89.55%
3Wardecki, Krzysztof (KriM54Oceania Masters12.5311.28 86.83%
4Di Giandomenico, FabioM58Oceania and Qld12.7611.11 88.17%
5Sanchez, GuyM53Oceania Masters13.5812.22 80.12%
6Hayward, PaulM59Oceania and Qld14.4312.57 77.96%
Heat 2 Wind: 0.5
1Vuong, KennethM31Oceania Masters11.3111.32 86.56%
2Taylor, RossM39Oceania and Qld12.0811.93 82.12%
3Pharmin, OrrinM35Oceania Masters12.5212.36 79.23%
4Gray, DanielM31Oceania and Qld12.5912.60 77.76%
5Ross, BenjaminM36Oceania Masters12.9712.81 76.48%
Heat 3 Wind: -0.2
1McMahon, AshleyM46Oceania and Qld11.6810.85 90.24%
2Alexander, BruceM42Oceania Masters11.8211.33 86.46%
3Giglio, MarkM49Oceania Masters11.8911.05 88.65%
4Dowling, RyanM43Oceania Masters12.2811.77 83.22%
5Short, LukeM43Oceania and Qld12.3011.79 83.09%
6Carney, ChrisM45Oceania and Qld12.9412.02 81.45%
7Doel, ReneM46Oceania and Qld13.2212.28 79.73%
8Horder, MatthewM47Oceania and Qld13.5212.56 77.96%
9Calleja, MarkM46Queensland Maste13.6112.64 77.44%
Heat 4 Wind: -0.5
1Cassidy, MichaelM60Oceania Masters12.4210.46 93.72%
2Parker, CraigM61Oceania and Qld12.8410.81 90.65%
3Ellis, DarylM68Oceania Masters14.1611.49 85.24%
4Durant, GrahamM67Oceania and Qld15.2012.33 79.41%
5Ryan, TerryM68Oceania and Qld15.3012.41 78.89%
6Gray, NeilM63Oceania and Qld15.5213.06 75.00%
7Elliott, CraigM65Oceania and Qld18.3114.86 65.92%
Heat 5 Wind: -0.5
1Wearmouth, RichardM70Oceania Masters14.4111.22 87.30%
2Griffith, DenisM73Oceania and Qld15.4912.06 81.21%
3Conroy, DanielM73Oceania and Qld16.9913.23 74.04%
4Lacko, DieterM75Oceania and Qld18.0513.38 73.19%
5Hanson, PeterM85Oceania Masters21.6013.88 70.56%

Event 206 Women 100 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Heat 1 Wind: NWI
1Power, RebekahW43Oceania Masters12.8212.25 85.73%
2Lester, RhiannonW42Oceania Masters14.3013.66 76.85%
3Tempany, AnnaW31Queensland Maste14.3214.33 73.25%
4Newington, DashW38Oceania and Qld15.6815.53 67.60%
Heat 2 Wind: 1.1
1Perry, MoniqueW47Oceania Masters12.8311.80 88.93%
2Lambert, LenoreW52Oceania Masters13.7212.14 86.44%
3Webber, JanetW48Oceania and Qld14.6213.45 78.04%
4Burns, JacintaW54Oceania Masters14.7313.03 80.52%
5Rutland, LorraineW50Oceania and Qld14.7613.06 80.35%
6Ross, KellyW45Oceania and Qld14.7913.61 77.15%
Heat 3 Wind: 0.9
1Brims, JulieW56Oceania and Qld12.8810.94 95.89%
2Townsend, VickiW58Oceania Masters14.4012.23 85.76%
3Wight, PhilippaW58Oceania Masters14.5112.33 85.11%
4Paterson, TamaraW56Oceania and Qld15.0612.79 82.01%
5Veurman, JessicaW55Oceania and Qld15.2512.96 80.98%
Heat 4 Wind: +0.0
1Schell, JennyW60Oceania Masters16.1813.18 79.67%
2Hayden, GillianW65Oceania Masters20.3015.81 66.35%
3Dauphinet, ChristianeW91Oceania and Qld34.0216.70 62.82%

Event 146 Men 60 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Heat 1 Wind: 2.8
1Wearmouth, RichardM70Oceania Masters9.017.01 91.23%
2Griffith, DenisM73Oceania and Qld9.277.21 88.67%
3Dauphinet, TerryM70Oceania and Qld9.557.43 86.07%
4Conroy, DanielM73Oceania and Qld9.877.68 83.28%
5Anstiss, DavidM77Oceania Masters9.937.35 87.01%
6Lacko, DieterM75Oceania and Qld10.818.00 79.93%
7Hanson, PeterM85Oceania Masters11.877.62 83.91%
8Jones, James RobertM87Oceania Masters13.328.55 74.77%
Heat 2 Wind: 3.3
1Parker, CraigM61Oceania and Qld8.016.74 94.88%
2Ellis, DarylM68Oceania Masters8.757.09 90.17%
3Ryan, TerryM68Oceania and Qld9.337.56 84.57%
4Gray, NeilM63Oceania and Qld9.497.98 80.08%
5Elliott, CraigM65Oceania and Qld10.518.52 75.07%
Heat 3 Wind: 3.6
1Wardecki, Krzysztof (KriM54Oceania Masters7.797.01 91.27%
2Di Giandomenico, FabioM58Oceania and Qld8.117.06 90.63%
3Sanchez, GuyM53Oceania Masters8.207.37 86.71%
4Hayward, PaulM59Oceania and Qld8.707.57 84.48%
Heat 4 Wind: 2.4
1Alexander, BruceM42Oceania Masters7.327.01 91.26%
2Dowling, RyanM43Oceania Masters7.347.03 91.01%
3Fuller, NickM40Oceania Masters7.577.25 88.24%
4Short, LukeM43Oceania and Qld7.727.39 86.53%
Heat 5 Wind: 2.3
1Vuong, KennethM31Oceania Masters7.067.07 90.51%
2Taylor, RossM39Oceania and Qld7.647.54 84.82%
3Pharmin, OrrinM35Oceania Masters7.747.64 83.72%
4Gray, DanielM31Oceania and Qld7.797.80 82.03%
5Ross, BenjaminM36Oceania Masters7.927.81 81.82%
Heat 6 Wind: 3.6
1McMahon, AshleyM46Oceania and Qld7.526.98 91.62%
2McLean, AndrewM45Oceania and Qld7.697.14 89.60%
3Carney, ChrisM45Oceania and Qld7.947.37 86.78%
4Horder, MatthewM47Oceania and Qld8.187.59 84.23%
5Doel, ReneM46Oceania and Qld8.267.67 83.41%
6Calleja, MarkM46Queensland Maste8.457.84 81.54%

Event 145 Women 60 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Heat 1 Wind: 2.2
1Lambert, LenoreW52Oceania Masters8.517.52 92.01%
2Burns, JacintaW54Oceania Masters9.108.04 86.04%
3Rutland, LorraineW50Oceania and Qld9.208.13 85.11%
4Schell, JennyW60Oceania Masters9.737.92 87.46%
5Johnstone, KerryW75Oceania Masters11.658.09 85.58%
6Hayden, GillianW65Oceania Masters11.819.19 75.36%
7Dauphinet, ChristianeW91Oceania and Qld20.329.96 69.54%
Heat 2 Wind: 3.1
1Brims, JulieW56Oceania and Qld8.126.89100.49%
2Townsend, VickiW58Oceania Masters8.867.52 92.10%
3Wight, PhilippaW58Oceania Masters9.097.72 89.77%
4Paterson, TamaraW56Oceania and Qld9.207.81 88.70%
5Veurman, JessicaW55Oceania and Qld9.387.96 86.99%
6Naylon, JanetW56Oceania Masters10.038.51 81.36%
Heat 3 Wind: 2.3
1Perry, MoniqueW47Oceania Masters7.967.32 94.60%
2Power, RebekahW43Oceania Masters7.977.61 91.09%
3Lester, RhiannonW42Oceania Masters8.738.33 83.16%
4Tempany, AnnaW31Queensland Maste8.868.87 78.10%
5Webber, JanetW48Oceania and Qld9.108.36 82.75%
6Ross, KellyW45Oceania and Qld9.168.42 82.21%
7Newington, DashW38Oceania and Qld9.449.34 74.15%

Event 39 Dec: #5 Men 400 m Senior Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Max Attwell96New Zealand48.06906
2Alec Diamond97Australia49.61833
3Liam Gilbert02InvitationalX51.42750
4Martin Clark93InvitationalX51.70738
5Christian Paynter97Australia52.54701
6Joseph Doran99Regional AustraliaX55.24589

Event 5 Dec: #1 Men 100 m Senior Dec

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Liam Gilbert02InvitationalX10.892.4885
2Alec Diamond97Australia11.012.4858
3Daniel Golubovic93Australia11.022.4856
4Max Attwell96New Zealand11.032.4854
5Joseph Doran99Regional AustraliaX11.162.4825
6Martin Clark93InvitationalX11.472.4759
7Christian Paynter97Australia11.512.4750

Event 38 Dec: #5 Men 400 m Under 20 Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Benjamin Guse03Regional AustraliaX50.97C770
2Noah Oliver03Australia51.16C762
3Connor Duggan04Australia51.82C733
4Will Jarman03Australia53.52660
5Blake Archer03Regional AustraliaX54.35625
6Thomas Noakes03Regional AustraliaX54.93602

Event 4 Dec: #1 Men 100 m Under 20 Dec

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Noah Oliver03Australia10.873.4890
2Benjamin Guse03Regional AustraliaX11.043.4852
3Connor Duggan04Australia11.463.4761
4Thomas Noakes03Regional AustraliaX11.473.4759
5Blake Archer03Regional AustraliaX11.673.4717
6Will Jarman03Australia12.043.4643

Event 37 Dec: #5 Men 400 m Under 18 Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jack Whiteside05Australia50.75C780
2Angus Clues06Australia53.10677
3Valentino Bertucci06Australia53.88645

Event 3 Dec: #1 Men 100 m Under 18 Dec

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Jack Whiteside05Australia11.332.6789
2Angus Clues06Australia11.532.6746
3Valentino Bertucci06Australia11.752.6701

Event 31 Hep: #4 Women 200 m Senior Hep

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Taneille Crase94Australia24.86C0.8900
2Christina Ryan98New Zealand26.270.8774
3Alysha Burnett97Australia26.500.8754
4Unity Beitzel02Regional AustraliaX28.490.8593
5Abbey Hromenko02Regional AustraliaX29.010.8553
--Maddie Wilson02New ZealandDNF0.8

Event 29 Hep: #4 Women 200 m Under 18 Hep

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Siena Farrell06Australia26.15-0.2784
2Charlize Goody06Australia28.88-0.2563
3Sabrina Guse05Regional AustraliaX30.31-0.2461

Event 165 Men 400 m Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1James Turner T3697Australia53.6696.36%
2Mitch Joynt T6495New Zealand54.7490.71%
3Riley Mann T2004Australia51.95C90.20%
4Angus Hincksman T3807Australia55.5188.86%
5Lindsey Hendy - T2097Queensland54.0286.74%

Event 166 Women 400 m Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Alissa Jordaan T4705Australia61.98C89.70%
2Natalie Millerd Tf46/47Regional AustraliaX65.85C84.43%
3Ella Osborne T4705Australia67.0982.87%
4Indiana Cooper - T3805New South Wales73.5681.93%
5Niamh MacAlasdair - T3705West Australia76.2379.08%
6Ebonie Cooper - T/F2099Queensland72.8576.85%
7Belinda Slatter - T2098Queensland78.8471.01%

Event 164 Women 400 m Wheelchair Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Natasha Price - T5480Queensland1:29.5557.95%

Event 102 Men 400 m Senior
Oceania Reco: O 44.38 26/09/1988 Darren Clark, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Alex Beck92Australia46.71
2Liam Webb99New Zealand47.50
3Cameron Searle99InvitationalX47.72
4Ian Halpin93Australia48.73
5Callum Rorison01InvitationalX49.12
6Daniel Baul96Papua New Guinea49.93
--Karo Iga92Papua New GuineaDNF

Event 101 Women 400 m Senior
Oceania Reco: O 48.63 29/07/1996 Catherine Freeman, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Rosie Elliott97New Zealand52.97
2Isabel Neal01New Zealand53.47
3Jessica Thornton98Australia53.71
4Camryn Smart01New Zealand53.90
5Helen Pretorius99Australia54.20
6Jasmin Guthrie03Australia54.79
7Jordyn Blake00New Zealand56.32
8Ilana Grandine91InvitationalX57.10

Event 177 Men 400 m Under 20
Oceania Reco: O 44.75 8/08/1984 Darren Clark, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Timothy Sanki04Australia48.95
2Brodie Hicks03Australia49.54
3Gus Simpfendorfer04Australia49.80
4Angus Mckindlay03Regional AustraliaX51.35
--Timothy Tuna03Papua New GuineaDQTR 16.8

Event 176 Women 400 m Under 20
Oceania Reco: O 51.14 28/06/1992 Catherine Freeman, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Txai Anglin04Australia55.67
2Jasmin Guthrie03Australia1:26.48

Event 14 Men 400 m Under 18
Oceania Reco: O 45.96 19/08/1989 Paul Greene, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jett Grundy05Australia48.34
2Caleb Kilpatrick07Australia49.10
3Luke Gough05Australia49.74
4Daniel Tolosa05Cook Islands52.31
5John Ngahan - Bai05Papua New Guinea56.91
6Cayleb Ticehurst07Regional AustraliaX59.05
7Ezekiel Singh07Fiji59.57
--Nicholas Berther05Regional AustraliaXDQTR 17.3.1

Event 27 Women 400 m Under 18

NameYearTeam
Section 1 Finals
1Maggie Gibson06RAT X61.10
2Torika Radovu07FIJ 62.56
3Maddie Kelso-Heap05NZL 59.11
4Jemma Pollard05AUS 58.31
5Lucy Shennan05NZL 58.10
6Paige G Campbell05AUS 57.71
7Ella Colusso07RAT X60.12
8Kimberley Walsh05NZL 58.38

Event 175 Men 400 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1
1Daniel Harlow08Ipswich and Dist54.535
2Oliver Corcoran07Ignition55.364
3Rowan Allen07Huon Valley56.89
4Cayleb Ticehurst07ANQ57.752
5Joseph Cluff08Trinity61.25
6Michael Menner08Usc Athletics73.551
Section 2
1Ben Korotki07Huon Valley51.7010
2Gout Gout07Athletic Pathways51.708
3Danny Kearney07Sutherland53.337
4Xavier Perry08Knox Pymble53.926
5Andrew Hoskinson07Trinity56.303
6Jacob Hamilton07Ignition56.74
7Josh O'Connell07Trinity57.29

Event 174 Women 400 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1
1Sophia Slater07Knox Pymble61.88
2Isobel Gray07Huon Valley63.605
3Isabella Willshire08Ipswich and Dist64.01
4Georgia Hopwood08Athletic Pathways64.674
5Matilda Richards08ANQ65.643
6Mila Burdett08Trinity68.982
--India Champion07Usc AthleticsDNF
Section 2
1Samara Bond07Knox Pymble57.7010
2Mathilda Delfs08Sutherland60.798
3Chloe Johnstone08Usc Athletics62.337
4Charlotte Parson08Ipswich and Dist63.046
5Tiana Parsons08Ipswich and Dist63.65
6Imogen Lennon07Huon Valley73.82

Event 107 Men 200 m Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1 Wind: -1.2
1Lindsey Hendy - T2097Queensland24.1788.74%
2Romone Lewin - T3800Northern Territory26.5382.24%
3Joe Smith T3797New Zealand26.8684.10%
4Ori Drabkin T3506Australia28.8879.77%
5Ashwin Singh - T4690India29.5671.61%
6Timothy D'Abrera - T2091ACT31.3368.46%
Section 2 Wind: -0.4
1Mitch Joynt T6495New Zealand24.4187.13%
2Liam Wyatt - T0101Queensland24.5586.15%
3Lleyton Lloyd Tf2000Regional AustraliaX25.5983.82%
4Jaxon Woolley T3806New Zealand28.5976.32%
5Jack Netting T3503Australia28.8679.83%
6Joseph Johnston - T2002Victoria28.8874.47%

Event 106 Women 200 m Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1 Wind: 1.4
1Sasha White - T/F0105Regional AustraliaX30.0681.27%
2Jessie Venner Tf2002Regional AustraliaX30.7881.25%
3Danielle Aitchison T3601New Zealand31.0990.73%
4Akeesha Snowden T3707Australia31.5286.00%
5Mali Lovell T3604Australia31.5489.44%
6Keira Post T3707Australia32.0084.71%
7Tamsin Colley T3602Australia32.6486.42%
Section 2 Wind: 1.7
1Olivia Ford T0104Regional AustraliaX31.4177.77%
2Ebonie Cooper - T/F2099Queensland31.9778.22%
3Niamh MacAlasdair - T3705West Australia33.2381.58%
4Belinda Slatter - T2098Queensland33.6774.27%
5Paddy Walsh T6404New Zealand40.5964.35%

Event 103 Women 200 m Wheelchair Para

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Natasha Price - T5480Queensland44.061.162.46%

Event 109 Men 200 m Senior
Oceania Reco: O 20.06 16/10/1968 Peter Norman, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Aidan Murphy03Australia20.761.8
2Calab Law03Australia20.901.8
3Jake Doran00Australia20.911.8
4Michael Romanin96InvitationalX21.351.8
5Ratu Banuve Tabakaucoro92Fiji21.371.8
6Connor Diffey95InvitationalX21.571.8
7Liam Webb99New Zealand21.841.8
8Ronald Fotofili98Tonga22.591.8

Event 108 Women 200 m Senior
Oceania Reco: O 22.23 13/07/1997 Melinda Gainsford, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Georgia Hulls99New Zealand23.451.0
2Ella Connolly00Australia23.821.0
3Bree Masters95Australia23.871.0
4Monique Quirk01Australia24.351.0
5Brooke Somerfield97New Zealand24.611.0
6Kayla Montagner97Regional AustraliaX26.271.0

Event 282 Men 200 m Under 20
Oceania Reco: O 20.41 20/02/2022 Aiden Murphy, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Connor Bond03Australia21.222.1
2Ryan Tarrant04Australia21.282.1
3Lachlan Kennedy03Australia21.522.1
4Angus Lyver04New Zealand21.942.1
5Luke McLellan03Regional AustraliaX22.272.1
6Timothy Tuna03Papua New Guinea22.832.1
--Ngakau Ufton04Regional AustraliaXDNF2.1

Event 281 Women 200 m Under 20
Oceania Reco: O 22.74 18/10/1968 Raelene Boyle, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Hayley Reynolds03Australia24.301.5
2Olivia Inkster05Australia24.321.5
3Nadia Evans04New Zealand25.231.5
4Aviva Damjanovic03Regional AustraliaX26.361.5

Event 16 Men 200 m Under 18

NameYearTeam
Section 1 Finals
1Nicholaus Pareti06FIJ 23.65
2Jarves Robin05RAT X22.91
3Toshi Butlin05AUS 22.27
4Asher Pettengell-Brand05NZL 22.99
5Max Berry06AUS 22.34
6Sebastian Sultana05AUS 22.08
7Rylan Noome06NZL 22.57
8Daniel Tolosa05COK 23.57

Event 104 Women 200 m Under 18
Oceania Reco: O 22.74 18/10/1968 Raelene Boyle, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Emma Lee05Australia24.591.6
2Olivia Dodds06Australia24.651.6
3Mikayla Webb07Regional AustraliaX25.041.6
4Gabriella Taylor05Australia25.211.6
5Claudie David07Vanuatu26.461.6
6Chloe David05Vanuatu26.521.6
7Senethma Edirisooriya05Regional AustraliaX27.911.6
8Aleah-Rae Castro06Guam29.061.6

Event 280 Men 200 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1 Wind: 1.1
1Jacob Adams07ANQ25.60
2Cooper Weil08Usc Athletics25.852
3Jack Mewing08Ignition26.691
4Joel Jakimowicz08Ipswich and Dist28.01
Section 2 Wind: 3.0
1Danny Kearney07Sutherland23.71
2Isaac Malamatinas07ANQ23.725
3Leon Livingstone07Trinity24.534
4Josiah Stanford08ANQ25.36
Section 3 Wind: 1.2
1Dylan Hall07Knox Pymble22.2010
2Gout Gout07Athletic Pathways22.548
3Ben Korotki07Huon Valley23.227
4Xavier Perry08Knox Pymble23.38
5Taurus Traino07Sutherland23.596
6Angus Dine08Ipswich and Dist24.563
7Rowan Allen07Huon Valley24.79
8Andrew Hoskinson07Trinity25.23

Event 279 Women 200 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1 Wind: 2.2
1Madison Hartley08Usc Athletics27.132
2Georgia Hopwood08Athletic Pathways27.19
3Winter Shirvington08Knox Pymble27.78
4Matilda Richards08ANQ28.73
5India Champion07Usc Athletics34.68
Section 2 Wind: 1.6
1Maddie Joy07Ignition27.14
2Isabella Willshire08Ipswich and Dist27.691
3Tiki Calliste08Ignition29.18
4Sophie Schultz08Ipswich and Dist29.38
Section 3 Wind: 2.3
1Neve Jenkins08Sutherland26.124
2Emerson Heit07Ignition26.72
3Bailey Van Den Broek08Huon Valley26.833
4Siena Cox07Ignition27.72
5Darcy Evans08Usc Athletics27.83
6Liana Cox07Ignition28.20
Section 4 Wind: 1.0
1Mikayla Webb07ANQ24.8410
2Samara Bond07Knox Pymble25.338
3Thewbelle Phillip08Ignition25.567
4Amaya Mearns08Athletic Pathways25.966
5Bronte Locane08Trinity26.095
6Ava Barron08Ignition26.57

Event 18 Men 100 m Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1 Wind: 1.4
1Jaydon Page T4705Australia11.12C93.70%
2Joshua Lush - T2000New Zealand11.6589.87%
3Liam Wyatt - T0101Queensland11.9185.72%
4Romone Lewin - T3800Northern Territory12.6484.96%
5Ashwin Singh - T4690India14.0074.42%
--Ethan Parry Tf2104Regional AustraliaX14.8890.45%
Section 2 Wind: 0.8
1James Tirado T1303Australia11.9087.89%
2James Turner T3697Australia12.0097.66%
2Mitch Joynt T6495New Zealand12.0083.41%
4Jaxon Woolley T3806New Zealand12.8883.38%
5Joseph Johnston - T2002Victoria13.7276.31%
--Lleyton Lloyd Tf2000Regional AustraliaX12.2785.33%
Section 3 Wind: 0.9
1Lindsey Hendy - T2097Queensland11.8888.13%
2Joe Smith T3797New Zealand12.5687.97%
3Alexander McKillop T3602Australia12.7092.28%
4Jack Netting T3503Australia13.5786.73%
5Ori Drabkin T3506Australia13.8385.10%
6Timothy D'Abrera - T2091ACT14.6071.71%

Event 19 Women 100 m Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1 Wind: 0.7
2Danielle Aitchison T3601New Zealand14.51C94.27%
4Keira Post T3707Australia15.09C86.81%
5Paddy Walsh T6404New Zealand15.13C83.67%
6Belinda Slatter - T2098Queensland15.5876.44%
7Summer Giddings - T3502New South Wales18.6671.697%
1Caytlyn Sharp Tf2002Regional AustraliaX14.34C83.05%
3Olivia Ford T0104Regional AustraliaX14.79C79.17%
Section 2 Wind: 1.8
3Niamh MacAlasdair - T3705West Australia15.26C85.84%
4Mali Lovell T3604Australia15.6987.18%
5Sionann Murphy F3705New Zealand16.2580.61%
1Natalie Millerd Tf46/47Regional AustraliaX14.29C83.20%
2Sasha White - T/F0105Regional AustraliaX14.32C81.77%
Section 3 Wind: 1.4
1Rhiannon Clarke T3803Australia13.04C94.93%
2Ella Pardy T3891Australia13.07C94.72%
3Indiana Cooper - T3805New South Wales14.20C87.18%
4Ella Osborne T4705Australia14.39C82.62%
5Akeesha Snowden T3707Australia15.23C86.01%
6Abby Craswell T3605Australia15.4488.60%
--Jessie Venner Tf2002Regional AustraliaX14.85C80.20%

Event 24 Women 100 m Wheelchair Para

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Natasha Price - T5480Queensland24.721.862.09%

Event 34 Men 100 m Senior
Oceania Reco: O 9.93 5/05/2003 Patrick Johnson, AUS
Championship: C 10.22 10/05/2015 Banuve Tabakaucoro, FIJ

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Jake Doran00Australia10.19C1.2
2Edward Osei-Nketia01New Zealand10.231.2
3Jacob Despard96InvitationalX10.241.2
4Joshua Azzopardi99Australia10.271.2
5Tiaan Whelpton00New Zealand10.361.2
6Jack Hale98Australia10.411.2
7Michael Romanin96InvitationalX10.541.2
8Ratu Banuve Tabakaucoro92Fiji10.561.2
9Terrence Talio94Papua New Guinea10.921.2

Event 35 Women 100 m Senior
Oceania Reco: O 11.11 9/02/2014 Melissa Breen, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Zoe Hobbs97New Zealand11.09O0.8
2Naa Anang95InvitationalX11.31C0.8
3Bree Masters95Australia11.34C0.8
4Ella Connolly00Australia11.53C0.8
5Hana Basic96InvitationalX11.790.8
6Monique Quirk01Australia11.940.8
7Toea Wisil88Papua New Guinea11.970.8
8Livvy Wilson92New Zealand12.020.8
9Adrine Monagi95Papua New Guinea12.690.8

Event 238 Men 100 m Under 20
Oceania Reco: O 10.15 1/07/2018 Jake Doran, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Connor Bond03Australia10.40C-0.2
2Calab Law03Australia10.49C-0.2
3Ryan Tarrant04Australia10.56-0.2
4Lachlan Kennedy03AustraliaX10.57-0.2
5Timothy Tuna03Papua New Guinea11.06-0.2
6Ngakau Ufton04Regional AustraliaX11.56-0.2
7Daniel Tolosa05Cook Islands11.71-0.2
--Luke McLellan03Regional AustraliaXDQ-0.2TR 16.8

Event 237 Women 100 m Under 20
Oceania Reco: O 11.20 15/10/1968 Raelen Boyle, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Hayley Reynolds03Australia11.70C0.2
2Olivia Inkster05Australia11.87C0.2
3Nadia Evans04New Zealand12.170.2
4Aviva Damjanovic03Regional AustraliaX12.810.2

Event 25 Men 100 m Under 18
Oceania Reco: O 10.38 11/12/2015 Jack Hale, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Toshi Butlin05Australia10.53C1.0
2Sebastian Sultana05Australia10.721.0
3Rashid Kabba05Australia10.851.0
4Rylan Noome06New Zealand10.911.0
5Ben Lambert05New Zealand11.091.0
6Ryan Shotter05New Zealand11.171.0
7Jarves Robin05Regional AustraliaX11.331.0
8Kaireece Johnson05Regional AustraliaX11.331.0

Event 26 Women 100 m Under 18
Oceania Reco: O 11.20 15/10/1968 Raelene Boyle, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Talia van Rooyen06New Zealand11.88C0.9
2Marielle Venida05New Zealand11.89C0.9
3Olivia Dodds06Australia12.00C0.9
4Gabriella Taylor05Australia12.150.9
5Mikayla Webb07Regional AustraliaX12.250.9
6Lillian Hughes07Regional AustraliaX12.690.9
7Chloe David05Vanuatu12.810.9
8Claudie David07Vanuatu12.840.9
9Amelia Smith06Samoa13.260.9

Event 236 Men 100 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1 Wind: 0.7
1Oscar Johnson08Ignition12.572
2Lachlan Mulitalo07ANQ12.78
3Jamieson Pooles08Usc Athletics12.921
4Brodie Shearer08Knox Pymble13.24
Section 2 Wind: 0.3
1Danny Kearney07Sutherland11.90
2Declan Hoffensetz07Athletic Pathways12.04
3Rowan Allen07Huon Valley12.06
4Leon Livingstone07Trinity12.093
5Jacob Adams07ANQ12.27
6Andrew Hoskinson07Trinity12.47
Section 3 Wind: 0.2
1Dylan Hall07Knox Pymble11.0210
2Gout Gout07Athletic Pathways11.168
3Ben Korotki07Huon Valley11.497
4Taurus Traino07Sutherland11.506
5Xavier Perry08Knox Pymble11.61
6Angus Dine08Ipswich and Dist11.705
7Isaac Malamatinas07ANQ11.734

Event 235 Women 100 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1 Wind: -0.1
1Charlotte Parson08Ipswich and Dist13.92
2Neve Hagan07Huon Valley14.31
3Ava Murfett08Huon Valley15.51
4India Champion07Usc Athletics17.07
Section 2 Wind: 0.4
1Winter Shirvington08Knox Pymble13.42
2Mila Burdett08Trinity13.47
3Kiera Krebs07Trinity13.48
4Isabella Willshire08Ipswich and Dist13.601
5Liana Cox07Ignition13.76
6Siena Cox07Ignition13.77
7Tiki Calliste08Ignition14.18
Section 3 Wind: 0.4
1Neve Jenkins08Sutherland12.716
2Emerson Heit07Ignition12.85
3Maddie Joy07Ignition12.95
4Rekha Levine08Trinity13.25
5Darcy Evans08Usc Athletics13.273
6Chloe Johnstone08Usc Athletics13.50
7Lily Smith08Huon Valley13.93
8Indya Burford08ANQ14.55
Section 4 Wind: -0.7
1Mikayla Webb07ANQ12.2210
2Thewbelle Phillip08Ignition12.428
3Samara Bond07Knox Pymble12.617
4Bronte Locane08Trinity12.865
5Amaya Mearns08Athletic Pathways13.024
6Lillianne Lenoy07ANQ13.12
7Bailey Van Den Broek08Huon Valley13.302

Distance

Event 144 W35 5000 Metre Walk Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Newington, DashW38Oceania and Qld34:49.16 34:29.53 57.36%

Event 144 W50 5000 Metre Walk Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Craswell, JodieW54Oceania and Qld37:10.53 32:57.59 60.02%

Event 144 W55 5000 Metre Walk Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Weekes, AnneW59Oceania Masters36:58.43 31:14.80 63.31%

Event 257 W35 1500 Metre Walk Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Newington, DashW38Oceania and Qld9:13.969:08.76 61.41%

Event 257 W40 1500 Metre Walk Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
--Brown, KristieW42Oceania and QldDQTR 54.7.1

Event 257 W45 1500 Metre Walk Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Harris, IngridW46Oceania and Qld15:54.16 14:42.60 38.18%

Event 257 W50 1500 Metre Walk Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Craswell, JodieW54Oceania and Qld11:04.549:49.78 57.14%

Event 257 W55 1500 Metre Walk Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
--Weekes, AnneW59Oceania MastersDQTR 54.7.1

Event 220 M45 3000 Metre Steeplechase M30-59@.914 Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Rule, JustinM46Oceania and Qld12:17.25 10:44.66 73.47%

Event 220 M50 3000 Metre Steeplechase M30-59@.914 Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Grace, KevinM52Oceania and Qld13:55.17 11:38.96 67.76%

Event 141 M45 5000 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Rule, JustinM46Oceania and Qld19:40.03 18:17.67 68.96%

Event 141 M50 5000 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Lennon, MatthewM53Oceania Masters20:25.91 18:17.56 68.97%

Event 141 M75 5000 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Ryhanen, ErkkiM76Oceania and Qld27:37.40 19:16.54 65.45%

Event 140 W40 5000 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Williams, KatieW43Oceania and Qld22:23.22 21:53.00 65.86%

Event 140 W50 5000 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Storer, HeidiW51Oceania and Qld21:01.23 18:20.43 78.58%
2Bailey, CarolineW51Oceania and Qld21:19.09 18:36.01 77.48%

Event 140 W60 5000 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Howell, SusanW61Oceania Masters20:25.16 16:01.51 89.93%

Event 215 M45 1500 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Nemesi, EugeneM47Oceania and Qld4:55.014:29.20 76.52%
2Rule, JustinM46Oceania and Qld4:59.074:32.91 75.48%

Event 215 M50 1500 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Lennon, MatthewM53Oceania Masters5:31.664:49.58 71.14%

Event 215 M60 1500 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Lepper, MarkM60Oceania and Qld5:14.444:09.64 82.52%

Event 215 M65 1500 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1greed, shaneM66Oceania Masters5:36.894:13.65 81.22%
2Durant, GrahamM67Oceania and Qld5:37.784:14.32 81.00%
3Elliott, CraigM65Oceania and Qld9:54.667:27.72 46.01%

Event 215 M75 1500 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Lacko, DieterM75Oceania and Qld7:18.844:47.71 71.60%
2Ryhanen, ErkkiM76Oceania and Qld7:27.534:53.41 70.21%

Event 214 W40 1500 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Williams, KatieW43Oceania and Qld6:10.305:50.20 66.38%

Event 214 W50 1500 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Storer, HeidiW51Oceania and Qld5:37.534:51.19 79.84%

Event 214 W55 1500 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Durston, BevW58Oceania Masters9:16.117:36.68 50.91%

Event 214 W60 1500 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Howell, SusanW61Oceania Masters5:34.384:19.45 89.60%
2Chinner, SarahW60Oceania Masters5:41.144:24.70 87.83%

Event 213 Men 800 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Heat 1
1Crowley, NathanM49Oceania Masters2:08.921:58.65 85.22%
2Rule, JustinM46Oceania and Qld2:26.412:14.75 75.04%
3Grace, KevinM52Oceania and Qld2:27.612:10.60 77.43%
4Bryant, DarrynM55Oceania and Qld2:28.982:06.49 79.94%
5Lepper, MarkM60Oceania and Qld2:29.652:01.72 83.07%
6Murfett, GrantM55Oceania Masters2:47.202:21.96 71.23%
7Lennon, MatthewM53Oceania Masters2:57.412:36.96 64.42%
Heat 2
1Durant, GrahamM67Oceania and Qld2:47.852:10.53 77.47%
2greed, shaneM66Oceania Masters2:49.212:11.58 76.85%
3Cooper, JohnM69Oceania Masters2:52.182:13.89 75.52%
4Dauphinet, TerryM70Oceania and Qld3:03.472:16.14 74.27%
5Lacko, DieterM75Oceania and Qld3:31.062:26.14 69.19%
6Ryhanen, ErkkiM76Oceania and Qld3:34.702:28.66 68.02%
7Elliott, CraigM65Oceania and Qld4:52.183:47.20 44.50%

Event 212 W40 800 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Kehoe, GillianW42Oceania and Qld2:41.222:33.76 73.68%

Event 212 W45 800 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Braden, DonnaW46Oceania Masters3:08.482:51.96 65.88%

Event 212 W50 800 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Storer, HeidiW51Oceania and Qld2:43.012:21.97 79.79%
2Bailey, CarolineW51Oceania and Qld2:45.972:24.55 78.37%

Event 212 W55 800 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Paterson, TamaraW56Oceania and Qld3:22.292:47.80 67.51%
2Hulena, KarenW58Oceania Masters3:31.112:55.12 64.69%
3Durston, BevW58Oceania Masters4:43.373:55.06 48.19%

Event 212 W60 800 Metre Run Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Chinner, SarahW60Oceania Masters2:44.072:08.77 87.97%
2Howell, SusanW61Oceania Masters2:50.162:13.55 84.83%

Event 112 Dec: #10 Men 1500 m Senior Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Max Attwell96New Zealand4:20.59C808
2Liam Gilbert02InvitationalX4:44.78650
3Christian Paynter97Australia4:48.88625
4Martin Clark93InvitationalX4:51.07612
5Alec Diamond97Australia4:52.74602
6Joseph Doran99Regional AustraliaX5:46.48322

Event 111 Dec: #10 Men 1500 m Under 20 Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Will Jarman03Australia4:40.16C679
2Benjamin Guse03Regional AustraliaX4:49.58621
3Connor Duggan04Australia4:59.63562
4Noah Oliver03Australia5:02.60545
5Thomas Noakes03Regional AustraliaX5:20.52447
6Blake Archer03Regional AustraliaX5:54.46287

Event 110 Dec: #10 Men 1500 m Under 18 Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Valentino Bertucci06Australia5:00.42557
2Angus Clues06Australia5:20.32448
--Jack Whiteside05AustraliaDNF

Event 95 Hep: #7 Women 800 m Senior Hep

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Taneille Crase94Australia2:19.50C830
2Christina Ryan98New Zealand2:31.03680
3Unity Beitzel02Regional AustraliaX2:42.27547
4Abbey Hromenko02Regional AustraliaX2:55.14412
5Alysha Burnett97Australia2:55.28410

Event 96 Hep: #7 Women 800 m Under 20 Hep

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Mia Scerri05Australia2:23.87C772
2Hannah Tait03Australia2:43.06538

Event 97 Hep: #7 Women 800 m Under 18 Hep

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Siena Farrell06Australia2:27.93719
2Sabrina Guse05Regional AustraliaX2:28.35714
3Charlize Goody06Australia2:44.17526

Event 2 Men 10000 m Race Walk Senior
Oceania Reco: O 38:20.90 25/09/1986 David Smith, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Rhydian Cowley91Australia46:32.45

Event 143 Women 10000 m Race Walk Senior
Oceania Reco: O 41:57.22 24/07/1990 Kerry Saxby, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jemima Montag98Australia44:18.86
2Rebecca Henderson01Australia45:31.41
3Katie Hayward00Australia46:14.77
4Courtney Ruske94New Zealand50:41.28

Event 1 Men 10000 m Race Walk Under 20
Oceania Reco: O 40:49.72 14/07/2018 Declan Tingay, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Riley Whatman03Australia52:43.40
2Raven Pyda04Australia53:19.15

Event 142 Women 10000 m Race Walk Under 20
Oceania Reco: O 43:20.65 5/04/2019 Katie Hayward, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Olivia Sandery03Australia47:11.36C
2Elizabeth McMillen04Australia48:56.07C

Event 167 Men 5000 m Race Walk Senior
Oceania Reco: O 18:38.97 5/03/2016 Dane Bird-Smith, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Rhydian Cowley91Australia19:57.43C

Event 11 Women 5000 m Race Walk Senior
Oceania Reco: O 20:03.00 11/02/1996 Kerry Saxby-Junna, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Courtney Ruske94New Zealand25:02.84

Event 168 Men 5000 m Race Walk Under 20

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Raven Pyda04Australia25:06.39
2Riley Whatman03Australia25:54.44

Event 10 Women 5000 m Race Walk Under 20
Oceania Reco: O 21:34.23 1/03/1997 Natalie Saville, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Elizabeth McMillen04Australia24:02.11C

Event 169 Men 5000 m Race Walk Under 18
Oceania Reco: O 20:06.90 17/01/1998 Troy Sundstrom, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Owen Toyne07Australia21:36.51C
2Riley Coughlan07Australia21:54.17C
3Jonah Cropp05New Zealand22:00.70C
4Marcus Wakim06Australia22:07.96C
5Oliver Morgan07Regional AustraliaX26:17.40

Event 9 Women 5000 m Race Walk Under 18
Oceania Reco: O 21:39.03 22/10/2016 Katie Hayward, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Zoe Woods07Australia24:41.51C
2Alexandra Griffin05Australia25:07.08
3Nellie Langford05Australia27:06.32

Event 36 Men 10000 m Senior
Oceania Reco: O 27:15.35 6/03/2022 Jack Rayner, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Tim Vincent98Australia29:49.66
2siune Kagl98Papua New Guinea32:44.08
3Simon Charley98Vanuatu35:55.78

Event 40 Women 10000 m Senior
Oceania Reco: O 30:35.54 4/05/2008 Kimberley Smith, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Nathania Tan01NMI41:15.60
--Audney Hall95Regional AustraliaXDQTR 5.2

Event 184 Men 5000 m Senior
Oceania Reco: O 12:55.76 30/07/2004 Craig Mottram, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Sam Mcentee92Australia13:46.39C
2Jack Bruce94Australia13:57.65C
3Yeshnil Karan01Fiji15:26.45
4siune Kagl98Papua New Guinea15:36.32
5Simon Charley98Vanuatu17:15.69

Event 173 Women 5000 m Senior
Oceania Reco: O 14:45.93 11/07/2008 Kimberley Smith, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Paige E Campbell96Australia16:07.56
2Audney Hall95Regional AustraliaX18:26.97
3Penelope Townshend92Regional AustraliaX18:37.67
4Nathania Tan01NMI19:31.01
5Ongan Awa00Papua New Guinea19:58.68
6Vilimaina Naituku04Fiji21:31.29

Event 185 Men 5000 m Under 20
Oceania Reco: O 13:25.63 7/08/1999 Mizan Mehari, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Logan Janetzki04Australia14:43.64C
2Rhys Hadfield03Australia15:37.25
3Hugh Kent06Guam16:23.14
4Aaron Houston04Regional AustraliaX16:48.87

Event 172 Women 5000 m Under 20
Oceania Reco: O 15:43.68 21/07/1984 Donna Gould, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Hannah Anderson03Australia17:36.03
2Shayne Hargraves03Regional AustraliaX18:09.96
3Taryn Furletti03Regional AustraliaX18:37.14
4Scholastica Herman03Papua New Guinea19:22.70

Event 284 Men 3000 m Under 20
Oceania Reco: O 7:52.11 29/04/2021 Jude Thomas, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Anthony, Will03New Zealand8:20.37C
2Buckeridge, Douglas03Australia8:36.76C
3Hart, Hamish04Australia9:06.95

Event 283 Women 3000 m Under 20
Oceania Reco: O 8:56.93 22/07/1994 Susie Power, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Nicola Hogg03Australia9:30.62C
2Hannah Gapes03New Zealand9:40.57

Event 163 Men 3000 m Under 18
Oceania Reco: O 8:01.26 1/12/2007 Ryan Gregson, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Adam Williams05Regional AustraliaX9:19.13
2Alexander Angus05Australia9:19.52
3Joseph Saunders07Australia9:23.87
4Josh Shanahan05Australia9:41.61

Event 162 Women 3000 m Under 18
Oceania Reco: O 9:02.11 20/02/1999 Eloise Poppett, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Ella Rodwell05Australia9:56.76C
2Sharnti Woodham06Regional AustraliaX10:52.96
3Jordan Baden05Guam11:03.09
4Tiana Huang-Cabrera05NMI13:23.29

Event 171 Men 3000 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jesiah Low07Sutherland9:20.3910
2Jed Rowlands08Usc Athletics9:30.618
3Benjamin Richards07Ignition9:36.047
4Brodie Atcheson07ANQ9:39.136
5Chester Swaffer07Knox Pymble9:43.315
6Dakota Stewart08Ipswich and Dist9:52.094
7William Perreira08Huon Valley9:54.983
8Michael Jeaude08Athletic Pathways10:12.882
9Josh Lubke08Trinity10:26.581
10Miles Phijidvijan08Knox Pymble10:41.65

Event 170 Women 3000 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Sarah Baker07Knox Pymble10:28.6010
2Jemima Lennon07Huon Valley10:36.828
3Mia Sams07Knox Pymble10:41.86
4Maya Mitchell08Usc Athletics10:57.267
5Sienna Alderson07Sutherland11:04.316
6Sophie Schultz08Ipswich and Dist11:04.805
7Grace Beck08Knox Pymble11:05.88
8Selwyn Russell07Athletic Pathways11:08.284
9Layla Eriksen-Howard07ANQ11:08.343
10Alannah Roberts07Trinity11:23.382
11Xanthe Waide07Trinity13:02.55

Event 82 Men 3000 m Steeplechase .914cm Senior
Oceania Reco: O 8:14.05 29/08/1984 Peter Renner, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Liam Cashin97Australia9:01.62
2Luke Graves99Australia9:15.35
3Aquila Turalom01Papua New Guinea9:56.26
4Simon Charley98Vanuatu11:06.02
5Michael Manaco95NMI13:10.23

Event 80 Women 3000 m Steeplechase .762cm Senior
Oceania Reco: O 9:14.28 27/08/2016 Genevieve LaCaze, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Brielle Erbacher99Australia9:57.60
2Cara Feain-Ryan99Australia9:59.67

Event 211 Men 3000 m Steeplechase .914cm Under 20
Oceania Reco: O 8:32.01 11/06/2021 Ky Robinson, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Harvey Cramb04Australia9:17.43C
2Alexander Kwa04Australia9:18.11C
3Flynn Pumpa04Australia9:25.93C

Event 210 Women 3000 m Steeplechase .762cm Under 20
Oceania Reco: O 9:30.70 4/09/2001 Melissa Rollison, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Abbie Butler04Australia10:52.97
2Abigail Thomas03Australia11:01.58

Event 228 Men 1500 m Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Angus Hincksman T3807Australia4:10.1891.09%
2Kyle McIntosh T2094Regional AustraliaX4:24.2885.32%

Event 59 Women 1500 m Ambulatory Para

NameYearTeam
Section 1 Timed Finals
1Alexandria Eves - T3689NSW
2Erika Gosney - T3673Victoria
3
4
5
6

Event 32 Men 1500 m Senior
Oceania Reco: O 3:29.51 9/07/2021 Stewart McSweyn, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Samuel Tanner00New Zealand3:42.56C
2Mick Stanovsek97Australia3:45.98
3Matthew Taylor94New Zealand3:50.18
4Yeshnil Karan01Fiji4:00.07
5Jade Bidgood99Regional AustraliaX4:04.25
6Aquila Turalom01Papua New Guinea4:07.58
7George Yamak88Papua New Guinea4:13.59
8Emmanuel Adaba04Palau4:43.19

Event 33 Women 1500 m Senior
Oceania Reco: O 3:58.81 4/08/2021 Jessica Hull, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Claudia Hollingsworth05Australia4:12.33C
2Abbey Caldwell01Australia4:12.62
3Jaylah Hancock-Cameron02Australia4:15.11
4Rosa Twyford02New Zealand4:29.45
5Mary Kua01Papua New Guinea5:16.29
6Aina Goir99Papua New Guinea5:24.07
7Vilimaina Naituku04Fiji5:38.20

Event 232 Men 1500 m Under 20
Oceania Reco: O 3:37.24 28/02/2009 Ryan Gregson, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1James Harding03New Zealand3:59.73C
2Mitchel Langborne04Australia3:59.80C
3Ethan Wyatt-Smith03Australia4:00.02C
4Kane Shields04Australia4:02.26
5Aaron Houston04Regional AustraliaX4:29.25
6Mark Imazu04Guam4:36.04

Event 230 Women 1500 m Under 20
Oceania Reco: O 4:06.77 30/01/2000 Georgie Clarke, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Hayley Kitching04Australia4:19.47C
2Nicola Hogg03Australia4:22.25C
3Emma Ferguson04New Zealand4:43.01
4Estelle Gentilly06French Polynesia5:04.55

Event 27 Men 1500 m Under 18
Oceania Reco: O 3:43.84 1/12/2007 Ryan Gregson, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Cameron Myers06Australia3:49.62C
2Jonathan Harris05Australia3:56.77
3Nicolas Rodgers05Australia4:00.44
4Caleb Bettison05Regional AustraliaX4:01.68
5Hugh Kent06Guam4:18.68
6Oliver Rule05Regional AustraliaX4:26.54
7Toby Rule07Regional AustraliaX4:32.23
8TJ Singichi05Palau4:35.83
9Isaac Valdez05Guam4:36.60

Event 28 Women 1500 m Under 18
Oceania Reco: O 4:06.77 30/01/2000 Georgie Clarke, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jessica McManus05Australia4:34.12
2Ada Rand05Australia4:35.57
3Rosaria Gibson05New Zealand4:47.12
4Sharnti Woodham06Regional AustraliaX4:58.69
5Jordan Baden05Guam5:06.67

Event 231 Men 1500 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jesiah Low07Sutherland4:14.7610
2Josh O'Connell07Trinity4:17.108
3Jed Rowlands08Usc Athletics4:19.107
4Chester Swaffer07Knox Pymble4:26.456
5Dakota Stewart08Ipswich and Dist4:32.075
6Alejandro Fisher08Huon Valley4:36.774
7Michael Jeaude08Athletic Pathways4:37.733
8Benjamin Richards07Ignition4:40.582
9Josh Lubke08Trinity4:41.71
10Angus Royal08Trinity4:48.17
11Oliver Morgan07Huon Valley5:01.70

Event 229 Women 1500 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Sarah Baker07Knox Pymble4:45.7410
2Tessa Newitt07Knox Pymble4:48.82
3Jemima Lennon07Huon Valley4:56.108
4Maya Mitchell08Usc Athletics4:57.347
5Sophie Schultz08Ipswich and Dist4:57.646
6Mackenzi Schefe07Athletic Pathways4:59.695
7Sienna Alderson07Sutherland5:05.714
8Charlotte Parson08Ipswich and Dist5:06.56
9Layla Eriksen-Howard07ANQ5:08.873
10Tiana Parsons08Ipswich and Dist5:10.75
11Analiese Murphy07Ignition5:29.222
12Imogen Lennon07Huon Valley5:34.24
13Xanthe Waide07Trinity5:57.731

Event 92 Men 800 m Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jerome Etteridge - T2001New South Wales2:11.0083.90%
2Kyle McIntosh T2094Regional AustraliaX2:14.3681.80%

Event 47 Women 800 m Ambulatory Para

NameYearTeam
Section 1 Timed Finals
1
2
3Annabelle Colman - T2004Victoria
4Alexandria Eves - T3689NSW
5Erika Gosney - T3673Victoria
6
7
8
9
10
11
12

Event 270 Women 800 m Wheelchair Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Natasha Price - T5480Queensland3:20.4350.62%

Event 99 Men 800 m Senior
Oceania Reco: O 1:44.11 1/08/2021 Peter Bol, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Brad Mathas93New Zealand1:53.60
2Michael Dawson97New Zealand1:55.37
3Adolf Kauba02Papua New Guinea1:56.94
4Jade Bidgood99Regional AustraliaX1:58.62
5George Yamak88Papua New Guinea1:59.38
6Sione Taufe’ulungaki02Tonga2:02.94
7Michael Manaco95NMI2:22.61
--Emmanuel Adaba04PalauDQTR 17.3.1

Event 98 Women 800 m Senior
Oceania Reco: O 1:58.09 20/06/2021 Catriona Bissett, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Tess Kirsopp-Cole99Australia2:04.63
2Claudia Hollingsworth05Australia2:04.79
3Holly Manning96New Zealand2:06.35
4Rosa Twyford02New Zealand2:09.79
5Mary Kua01Papua New Guinea2:26.72
6Scholastica Herman03Papua New Guinea2:27.59
7Aina Goir99Papua New Guinea2:31.25

Event 276 Men 800 m Under 20
Oceania Reco: O 1:45.91 28/07/1995 Paul Byrne, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1James Harding03New Zealand1:53.80
2Hayden Todd05Australia1:55.59
3Mark Imazu04Guam2:10.79

Event 275 Women 800 m Under 20
Oceania Reco: O 2:00.81 12/04/2018 Keely Small, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Hayley Kitching04Australia2:08.25C
2Emma Ferguson04New Zealand2:14.85
3Sayla Donnelley04Australia2:16.88

Event 94 Men 800 m Under 18
Oceania Reco: O 1:47.24 11/12/1993 Paul Byrne, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1James Ford05New Zealand1:54.15
2Wolfgang Cotra-Nemesi05Australia1:54.52
3Jonathan Harris05Australia1:54.70
4Nicolas Rodgers05Australia1:54.71
5Callum O'Keeffe05New Zealand1:56.27
6Liam O'Donnell05New Zealand1:57.01
7Jordan Pattison05Regional AustraliaX2:00.54
8Nicholas Berther05Regional AustraliaX2:05.95
9TJ Singichi05Palau2:06.40
10Hugh Kent06Guam2:07.59
11Isaac Valdez05Guam2:13.37
12Taj Townsend05Regional AustraliaX2:18.32
13Ezekiel Singh07Fiji2:27.47

Event 93 Women 800 m Under 18
Oceania Reco: O 2:01.46 11/03/2017 Keely Small, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Ivy Boothroyd07Australia2:09.83C
2Jessica McManus05Australia2:11.86
3Emma Bible05Australia2:15.25
4Rosaria Gibson05New Zealand2:16.25
5Luna Mole05Regional AustraliaX2:21.20
6Sharnti Woodham06Regional AustraliaX2:23.26
7Estelle Gentilly06French Polynesia2:25.73
8Jordan Baden05Guam2:29.23
9Maya Postrygacz07Cook Islands2:47.17

Event 274 Men 800 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jesiah Low07Sutherland2:03.7210
2Josh O'Connell07Trinity2:05.628
3Chester Swaffer07Knox Pymble2:06.827
4Dakota Stewart08Ipswich and Dist2:12.576
5William Perreira08Huon Valley2:13.065
6Cayleb Ticehurst07ANQ2:15.174
7Jacob Hamilton07Ignition2:21.223
8Edward Hills08Knox Pymble2:22.92
9Oliver Morgan07Huon Valley2:29.94
10Michael Menner08Usc Athletics2:48.392
11Declan Hoffensetz07Athletic Pathways2:50.631

Event 273 Women 800 m Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Sarah Baker07Knox Pymble2:15.0010
2Mathilda Delfs08Sutherland2:19.108
3Chloe Johnstone08Usc Athletics2:20.577
4Sophie Schultz08Ipswich and Dist2:22.226
5Tessa Newitt07Knox Pymble2:23.24
6Layla Eriksen-Howard07ANQ2:23.495
7Maya Mitchell08Usc Athletics2:32.23
8Mackenzi Schefe07Athletic Pathways2:33.934
9Alannah Roberts07Trinity2:35.943
10Imogen Lennon07Huon Valley2:42.852

Jumps

Event 193 Men Pole Vault Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Flight 1
1Gardner, CalebM54Oceania Masters3.00m3.68m 60.00%
2.20 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10
- - O - O XO XXX
2Hughes, MichaelM58Oceania and Qld2.60m3.42m 55.79%
2.20 2.30 2.40 2.50 2.60 2.70
O - O O XO XXX
3Anstiss, DavidM77Oceania Masters2.40m4.49m 73.17%
2.20 2.30 2.40 2.50
O XXO O XXX
3Elliott, CraigM65Oceania and Qld2.40m3.71m 60.45%
2.20 2.30 2.40 2.50
O O O XXX
5Gray, NeilM63Oceania and Qld2.10m2.98m 48.72%
2.20 2.60
XXX XXX
--D'Abrera, TimothyM30Oceania MastersNH
Flight 2
1Arbuthnot, HowardM54Oceania and Qld4.00m4.90m 80.00%
2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.30 3.40 3.60 3.80 3.90 4.00 4.11
- - - - - - - - O - XO XXX
2Casey, PaulM46Oceania and Qld3.50m4.01m 65.42%
2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70
- - - - XO XO - XO - XXX
3O'Hara, DayneM32Oceania Masters2.90m2.90m 47.23%
2.90 3.00
O XXX
4Gray, DanielM31Oceania and Qld2.70m2.70m 43.97%
5Cameron, AllanM71Queensland Maste2.50m4.23m 69.06%

Event 192 Women Pole Vault Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Flight 1
1Kenshole, GaelyneW52Oceania Masters2.30m2.98m 57.93%
1.40 1.50 1.60 1.70 1.80 1.90 2.00 2.20 2.30 2.40
- - - - - - - - O XXX
1Wight, PhilippaW58Oceania Masters2.30m3.19m 61.99%
1.40 1.50 1.60 1.70 1.80 1.90 2.00 2.20 2.30 2.40
- - - - - - - O XO XXX
3Simmons, MadeleineW40Oceania and Qld1.90m2.17m 42.22%
1.40 1.50 1.60 1.70 1.80 1.90 2.00
- - O O O O -
4Lamb, HeatherW58Oceania Masters1.70m2.35m 45.82%
1.40 1.50 1.60 1.70 1.80
O O XXO XO XXX
5Perkins, WilmaW72Queensland Maste1.50m2.67m 52.08%
1.40 1.50 1.60
O XO XXX
Flight 2
1Newington, DashW38Oceania and Qld2.70m2.92m 56.72%
2Burns, JacintaW54Oceania Masters2.50m3.24m 62.97%

Event 244 M30 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Gray, DanielM31Oceania and Qld1.40m1.40m 57.14%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
- - - - - - - - O O XO XXX
2D'Abrera, TimothyM30Oceania Masters1.25m1.25m 51.02%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
- - - - O O O O XXX

Event 244 M35 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Pharmin, OrrinM35Oceania Masters1.50m1.53m 62.76%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
- - - - - - - O O XO XO XXO XO XXX

Event 244 M45 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1McMahon, AshleyM46Oceania and Qld1.50m1.65m 67.57%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
- - - - - - O - O - XO O O XXX
2Clifford, MorganM45Oceania Masters0.80m0.88m 36.04%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
O - - - - - - - - - - - - - - -

Event 244 M50 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Berlin, MichaelM53Queensland Maste1.60m1.85m 75.83%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
- - - - - - - - - - O O O O O XXX

Event 244 M55 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Lasker, RobertM59Queensland Maste1.45m1.78m 72.50%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
- - - - - - - - - O O XXO XXX
2Hughes, MichaelM58Oceania and Qld1.30m1.59m 65.00%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
- - - - - - O O XO XXX

Event 244 M60 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Key, BrianM61Oceania and Qld1.50m1.95m 79.79%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
- - - - - - - - O O O XO XO XXX
2Gray, NeilM63Oceania and Qld1.20m1.56m 63.83%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25
- - - - - XO O XXX

Event 244 M65 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Ellis, DarylM68Oceania Masters1.30m1.80m 73.45%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
- - - - - - - O O XXX
2Ryan, TerryM68Oceania and Qld1.25m1.73m 70.62%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
- - - - - O O O XXX
3Elliott, CraigM65Oceania and Qld1.15m1.59m 64.97%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
- - - O O XO XXX

Event 244 M70 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Conroy, DanielM73Oceania and Qld1.05m1.55m 63.64%
0.80 0.90 1.00 1.05 1.10
- - O XO XXX

Event 244 M75 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
--Anstiss, DavidM77Oceania MastersNH
0.80 0.90
- XXX

Event 243 W35 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Newington, DashW38Oceania and Qld1.35m1.41m 67.84%
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
O - - - - O O XO XXX

Event 243 W45 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Ross, KellyW45Oceania and Qld1.40m1.62m 77.78%
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
- - - - O O O O XO XXX
2Webber, JanetW48Oceania and Qld1.35m1.56m 75.00%
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
- - - - - - O O XXX

Event 243 W50 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Lambert, LenoreW52Oceania Masters1.49m1.82m 87.13%
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.49
- - - - - - - O XO O XXO
2Craswell, JodieW54Oceania and Qld1.20m1.47m 70.18%retired
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
O - O O XXO XX- -

Event 243 W55 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Townsend, VickiW58Oceania Masters1.30m1.68m 80.75%
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35
- - - - O O O XXX
2Hulena, KarenW58Oceania Masters1.15m1.49m 71.43%
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20
- O O XXO XXX

Event 243 W60 High Jump Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Mayfield, DeannW60Queensland Maste1.35m1.86m 88.82%
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
- - - - - O XO XO XXX

Event 242 M30 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Finals
1Almond, AshM31
9.83m(1.2) 9.50m(+0.0) 10.47m(-1.4) 10.34m(+0.0)

Event 242 M35 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Ross, BenjaminM36
X(+0.0) X(-0.3) 9.34m(+0.0) X(+0.0)

Event 242 M40 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Alexander, BruceM42
8.64m(+0.0) - - -

Event 242 M45 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1McLean, AndrewM45
11.93m(+0.0) 11.83m(+0.0) - 11.89m(-0.9)
2Carney, ChrisM45
8.70m(+0.0) - - -

Event 242 M55 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Hughes, MichaelM58
8.70m(+0.0) 8.84m(+0.0) 8.67m(-1.6) 8.79m(-0.2)
2Otto, ReneM55
4.62m(+0.0) 4.54m(+0.0) - -

Event 242 M65 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Ellis, DarylM68
9.02m(+0.0) 9.24m(+0.0) 9.41m(-0.4) 9.36m(-0.6)

Event 242 M70 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Griffith, DenisM73
6.53m(0.4) 6.68m(+0.0) 6.87m(-0.7) -
2Conroy, DanielM73
5.15m(+0.0) 5.55m(+0.0) 5.90m(-1.3) 5.97m(-0.1)

Event 242 M75 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Anstiss, DavidM77
8.53m(+0.0) 8.49m(+0.0) 8.23m(-0.9) 8.50m(+0.0)

Event 241 W35 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Finals
1Newington, DashW38
8.57m(1.7) 8.79m(1.9) 9.21m(1.7) X(1.3)

Event 241 W40 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Lester, RhiannonW42
10.00m(1.6) 9.65m(0.4) X(2.1) X(1.3)

Event 241 W45 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Ross, KellyW45
8.72m(1.0) 8.80m(0.6) 8.61m(1.1) 8.89m(0.8)

Event 241 W50 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Kenshole, GaelyneW52
8.49m(2.4) 8.63m(1.4) 8.63m(2.2) 8.55m(1.1)

Event 241 W55 Triple Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Townsend, VickiW58
9.11m(1.3) 9.07m(0.9) 9.00m(1.8) 9.22m(1.4)
2Paterson, TamaraW56
7.91m(1.9) 8.30m(1.3) 8.14m(1.9) 7.71m(0.9)

Event 203 Men Long Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Flight 1
1McLean, AndrewM45
5.61m(2.3) 5.61m(2.4) 5.75m(1.7) 5.84m(2.3)
2Dowling, RyanM43
2.74m(3.9) 5.46m(2.3) 5.41m(+0.0) -
3McMahon, AshleyM46
5.11m(2.0) 5.08m(2.1) - -
4Gray, DanielM31
4.97m(3.0) 4.83m(+0.0) 4.80m(1.9) 4.76m(+0.0)
5Ross, BenjaminM36
4.67m(1.9) 4.67m(2.4) 4.53m(1.7) 4.80m(3.2)
6Carney, ChrisM45
4.50m(NWI) 4.79m(2.0) 4.53m(2.0) -(1.0)
7Alexander, BruceM42
3.07m(1.9) - - 4.56m(2.0)
8Hughes, MichaelM58
X(2.4) 4.24m(2.3) 4.04m(2.8) 4.06m(2.8)
9Otto, ReneM55
2.21m(2.6) 2.25m(1.9) - -
Flight 2
1Ellis, DarylM68
4.04m(2.4) 4.13m(1.7) 4.08m(2.3) 3.95m(2.2)
2Anstiss, DavidM77
3.86m(2.5) 3.55m(2.4) 4.00m(0.8) -
3Cameron, AllanM71
3.64m(1.9) 3.75m(2.2) 3.69m(2.0) 3.79m(1.1)
4Gray, NeilM63
3.60m(3.6) 3.37m(2.8) 3.47m(2.7) 3.52m(1.9)
5Elliott, CraigM65
2.99m(1.5) 2.98m(1.2) 3.45m(3.1) 3.16m(1.2)
6Griffith, DenisM73
3.30m(3.7) 3.32m(1.9) 3.28m(2.1) 3.06m(0.7)
7Conroy, DanielM73
X(3.0) X(2.6) 2.40m(1.3) 3.24m(1.7)
8Cooper, JohnM69
3.09m(2.9) X(2.3) X(2.8) X(2.1)

Event 197 W35 Long Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Finals
1Newington, DashW38
X(0.2) 4.33m(1.4) - -

Event 197 W40 Long Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Power, RebekahW43
4.68m(0.8) 4.05m(2.1) 4.02m(2.8) 4.62m(1.9)
2Simmons, MadeleineW40
3.66m(1.5) 3.69m(2.3) 3.65m(0.2) -

Event 197 W45 Long Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Ross, KellyW45
4.18m(0.8) 4.09m(1.6) 4.29m(2.4) 4.10m(2.7)
2Webber, JanetW48
3.68m(2.6) 3.65m(2.1) 3.84m(0.8) 4.09m(1.9)

Event 197 W50 Long Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Lambert, LenoreW52
4.69m(1.4) X(0.8) 4.68m(1.9) 4.77m(2.8)
2Kenshole, GaelyneW52
3.72m(+0.0) 3.64m(2.1) 3.67m(2.0) 3.44m(2.9)
3Craswell, JodieW54
3.58m(1.2) X(0.5) 3.34m(2.2) 3.47m(2.3)

Event 197 W55 Long Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Townsend, VickiW58
4.15m(1.0) 4.14m(2.0) X(1.9) 4.17m(1.8)
2Paterson, TamaraW56
3.64m(1.7) 3.73m(3.3) 3.65m(1.7) 3.60m(3.6)
3Naylon, JanetW56
3.56m(2.3) 3.47m(3.1) 3.50m(2.5) 3.48m(2.4)
4Hulena, KarenW58
3.20m(1.1) 3.14m(0.6) 2.93m(0.3) 3.24m(1.9)

Event 197 W75 Long Jump Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
--Johnstone, KerryW75
X(1.5) X(1.8) - -

Event 126 Dec: #8 Men Pole Vault Senior Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Alec Diamond97Australia4.80m849
4.40 4.50 4.60 4.70 4.80 4.90
XO O XO XXO XO XXX
1Max Attwell96New Zealand4.80m849
4.40 4.50 4.60 4.70 4.80 4.90
O - O XO O XXX
3Liam Gilbert02InvitationalX4.40m731
4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50
XO O O O O XXX
4Martin Clark93InvitationalX4.10m645
3.80 3.90 4.00 4.10 4.20
XO - XO O XXX
5Christian Paynter97Australia3.90m590
3.80 3.90 4.00
O XXO XXX
6Joseph Doran99Regional AustraliaX3.30m431
3.00 3.10 3.20 3.30 3.40
O O O O XXX

Event 125 Dec: #8 Men Pole Vault Under 20 Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Will Jarman03Australia4.20m673
3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30
XO - O XO O XO XO XX-
1Noah Oliver03Australia4.20m673
3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30
O - O - O XXX
3Benjamin Guse03Regional AustraliaX4.10m645
3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20
XXO - O XO O O XXX
4Connor Duggan04Australia3.60m509
3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70
O O O O O O XXX
5Thomas Noakes03Regional AustraliaX3.40m457
3.40 3.50
XXO XXX
6Blake Archer03Regional AustraliaX3.30m431
2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40
O - O O XO XXO XXX

Event 124 Dec: #8 Men Pole Vault Under 18 Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jack Whiteside05Australia4.20mC673
4.00 4.10 4.20 4.30
XO - XO XXX
2Valentino Bertucci06Australia2.90m333
2.50 2.60 2.70 2.80 2.90 3.00
- O O XO O XXX
3Angus Clues06Australia2.50m242
2.50 2.60 2.70
O - XXX

Event 186 Dec: #2 Men Long Jump Under 18 Dec

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Jack Whiteside05Australia6.59m2.1718
X(2.1) 6.59m(2.1) 6.59m(1.9)
2Angus Clues06Australia6.40m1.7675
6.03m(2.8) 6.27m(2.0) 6.40m(1.7)
3Valentino Bertucci06Australia6.09m2.3606
X(1.5) X(1.9) 6.09m(2.3)

Event 121 Hep: #5 Women Long Jump Senior Hep

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Taneille Crase94Australia6.09m3.8877
6.09m(3.8) 5.92m(2.8) X(2.3)
2Christina Ryan98New Zealand5.81m2.2792
5.53m(3.2) 5.75m(2.6) 5.81m(2.2)
3Unity Beitzel02Regional AustraliaX4.92m3.1538
4.92m(3.1) 4.80m(2.8) 4.88m(2.7)
4Abbey Hromenko02Regional AustraliaX4.77m3.3498
4.57m(3.4) 4.70m(3.5) 4.77m(3.3)
--Alysha Burnett97AustraliaNDNWI
X(3.4) - -
--Maddie Wilson02New ZealandNDNWI
X(3.8) - -

Event 185 Hep: #2 Women High Jump Senior Hep

NameYearTeamFinalsPoints
Flight 1
1Christina Ryan98New Zealand1.70m855
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73
- - - - - O - O O O XXO XO XXX
--Unity Beitzel02Regional AustraliaX1.64m783
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67
- - - - - O O O XO O XXX
--Abbey Hromenko02Regional AustraliaX1.52m644
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55
- - - O XXO XXO XXX
Flight 2
1Alysha Burnett97Australia1.79m966
1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82
- - - - - - O - XXO XXX
1Taneille Crase94Australia1.79m966
1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82
- - O O O O XO XO XO XXX
3Maddie Wilson02New Zealand1.70m855
1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73
O - O - O XXO XXX

Event 120 Hep: #5 Women Long Jump Under 20 Hep

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Mia Scerri05Australia6.12m4.4887
5.88m(3.5) 6.12m(4.4) X(3.1)
2Hannah Tait03Australia3.80m2.4263
3.80m(2.4) - -

Event 184 Hep: #2 Women High Jump Under 20 Hep

NameYearTeamFinalsPoints
Flight 1
1Hannah Tait03Australia1.49m610
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52
- - XO XO O XXX
Flight 2
1Mia Scerri05Australia1.70m855
1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73
O - O O O XXO XXX

Event 119 Hep: #5 Women Long Jump Under 18 Hep

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Siena Farrell06Australia5.52m2.8706
5.52m(2.8) 5.41m(2.7) 5.51m(2.5)
2Charlize Goody06Australia4.74m3.8490
4.67m(2.6) X(3.8) 4.74m(3.8)
3Sabrina Guse05Regional AustraliaX4.64m3.3464
4.47m(2.0) 4.63m(2.8) 4.64m(3.3)

Event 183 Hep: #2 Women High Jump Under 18 Hep

NameYearTeamFinalsPoints
Flight 1
1Siena Farrell06Australia1.61m747
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64
- - - O O O O O XO XXX
2Charlize Goody06Australia1.55m678
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58
- - - O O O XXO XXX
--Sabrina Guse05Regional AustraliaX1.55m678
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58
- O - O O O XXO XXX

Event 133 Men Pole Vault Senior
Oceania Reco: O 6.06m 7/02/2009 Steve Hooker, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Dalton Di Medio00Australia5.10m
4.95 5.10 5.20
O O XXX
2James Steyn99New Zealand5.10m
4.95 5.10 5.20
XXO O XXX
3Angus Armstrong97Australia5.10m
4.95 5.10 5.20
XO XO XXX
4Brodie Cross94Regional AustraliaX4.95m
4.80 4.95 5.10
XXO XXO XXX
5Ettiene Du Preez90New Zealand4.65m
4.50 4.65 4.80
XXO O XXX
6Karo Iga92Papua New Guinea3.50m
3.50 3.80
XO XXX

Event 115 Women Pole Vault Senior
Oceania Reco: O 4.94m 17/07/2018 Eliza McCartney, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Olivia McTaggart00New Zealand4.50m
3.80 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50 4.60
- - - - O XO O XXX
2Imogen Ayris00New Zealand4.40m
3.80 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50
- - - O O XO XXX
3Jamie Scroop88Australia4.00mRetired
3.80 4.00 4.10
XXO XXO X--
4Courtney Smallacombe91Australia3.80m
3.80 4.00
O XXX

Event 206 Men Pole Vault Under 20
Oceania Reco: O 5.70m 26/06/2016 Kurtis Marschall, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Liam Georgilopoulos03Australia4.90mC
4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50 4.60 4.70 4.80 4.90 5.00
- - - - - - XXO - O XO XXX
2Andrew Bull03Australia4.00m
4.00 4.10 4.20
O - XXX

Event 200 Women Pole Vault Under 20
Oceania Reco: O 4.64m 19/12/2015 Eliza McCartney, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Georgia Tayler04Australia3.50m
3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70
- XO - O - XXX
2Hannah Adye03New Zealand3.40m
3.20 3.30 3.40 3.50
O O XXO XXX

Event 205 Men Pole Vault Under 18
Oceania Reco: O 5.35m 25/08/1996 Paul Burgess, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Tom Coghlan05Australia4.60m
4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 4.50 4.60 4.70
- - - O - O O XXX
2Noah Burns06Australia4.10m
4.00 4.10 4.20
XO O XXX

Event 199 Women Pole Vault Under 18
Oceania Reco: O 4.40m N.Kennedy(14) L.Parnov(10) V.Parnov(

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Leila Barker05Australia3.50m
2.10 2.30 2.50 2.70 2.90 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60
- - - - - O O O O O XXX
2Tryphena Hewett05Australia3.40m
2.10 2.30 2.50 2.70 2.90 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50
- - - - - - O - O XXX
3Lilli Bing05New Zealand3.40m
2.10 2.30 2.50 2.70 2.90 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50
- - - - O O XO XO XXO XXX
4Aranya Manchanayake05Australia3.30m
2.10 2.30 2.50 2.70 2.90 3.10 3.20 3.30 3.40
- - - - XO O O XXO XXX
5Kayce Hoani-Vincent07Regional AustraliaX2.50m
2.10 2.30 2.50 2.70
XO XO O XXX

Event 61 Men High Jump Senior
Oceania Reco: O 2.36m Tim Forsyth (93), B Stacr (18), AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Hamish Kerr96New Zealand2.24m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 2.05 2.10 2.15 2.18 2.21 2.24 2.28
- - - - - - - XO - O XXO XXX
2Yual Reath00Australia2.21m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 2.05 2.10 2.15 2.18 2.21 2.24
- - - - - XO O O O O XXX
3Joel Baden96Australia2.15m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 2.05 2.10 2.15 2.18 2.21
- - - - - - XO O - XXX
4Simioluwa Thomsen-Ajayi00Australia2.10m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 2.05 2.10 2.15
- - - - - XO O XXX
5Piritau Nga02Cook Islands1.75m
1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
O O O O XXX
6Edward Nga99Cook Islands1.70m
1.60 1.65 1.70 1.75
XXO XO O XXX
7Elstrom Wanemut98Vanuatu1.65m
1.60 1.65 1.70
O O XXX

Event 74 Women High Jump Senior
Oceania Reco: O 2.02m 7/08/2021 Nicola McDermott, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Erin Shaw04Australia1.85m
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88
- - XO O XO O XO XXO XXX
2Keeley O'Hagan94New Zealand1.82m
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85
- - - - O O XXO XXX
3Emily Whelan00Australia1.76m
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.79
- O O O O XXX
4Imogen Skelton00New Zealand1.76m
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.79
- - - XO O XXX
5Josephine Reeves01New Zealand1.76m
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.79
- O O O XO XXX
6Alexandra Harrison03Australia1.73m
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76
- - O XXO XXX

Event 296 Men High Jump Under 20
Oceania Reco: O 2.34m 4/07/1992 Tim Forsyth, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Adam Stack03New Zealand2.07m
1.85 1.90 1.95 1.98 2.01 2.03 2.05 2.07 2.10
O O O XO XO O XO XO XXX
2Lochlan Curry03Australia2.05m
1.85 1.90 1.95 1.98 2.01 2.03 2.05 2.07
- O O - XO O O XXX

Event 297 Women High Jump Under 20
Oceania Reco: O 1.96m 15/03/2015 Eleanor Patterson, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Alexandra Harrison03Australia1.82mC
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.78 1.80 1.82 1.84
- - O XO O XO O XXO XXX
2Toby Stolberg06Australia1.78m
1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.78 1.80
- O XO O XO XXO XXX
3Sophie Lillicrap04Australia1.70m
1.60 1.65 1.70 1.73
O O O XXX

Event 43 Men High Jump Under 18
Oceania Reco: O 2.29m 12/08/1990 Tim Forsyth, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Ethan Bone05New Zealand2.01m
1.80 1.85 1.90 1.95 1.98 2.01 2.05
- - O O O O XXX
2Bradley Carruthers05Australia1.98m
1.80 1.85 1.90 1.95 1.98 2.01
- - O O O XXX
3Jordan Cox05Australia1.95m
1.80 1.85 1.90 1.95 1.98
O O O XXO XXX

Event 44 Women High Jump Under 18
Oceania Reco: O 1.96m 7/12/2013 Elanor Patterson, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jessica Hendren05New Zealand1.74m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74
- - - - - - O O O XXO XO
2Tryphena Hewett05Australia1.71m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74
- - - - - - O XO O O XXX
3Toby Stolberg06Australia1.71m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74
- - - - - - O O O XXO XXX
4Emily Malakovski05Australia1.65m
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.68
- - - - - O O XO XXX
--Elizabeth Lee07Regional AustraliaX1.40m
1.30 1.35 1.40
- - O

Event 291 Men High Jump Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Joshua Osbourne07Ignition1.88m10
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.84 1.86 1.88 1.90
- - - - - O O O O O XO O O XXO O X--
2Harrison Purcell07Athletic Pathways1.86m8
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.84 1.86 1.88
- - - O O O O O - O O O O O XXX
3Guy William08ANQ1.73m7
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.73 1.76
- - - - - O O XO XXO XX-
3Oliver Corcoran07Ignition1.73m
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.73 1.76
- - - - O O XO O XXO XXX
5Blake Doyle07Huon Valley1.70m6
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.73 1.76
- - - O - O O XXO - XXX
6Mali Stoker08Usc Athletics1.60m5
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
- - XXO O O O XXX
7Felix Yen08Ipswich and DistJ1.60m4
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
- - - XO O XO XXX
8Louis Lusty07Trinity1.55m3
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
- O O O XO XXX
9Ethan Phillips07Knox PymbleJ1.55m2
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
- O XO - XXO XXX
10Edward Hills08Knox Pymble1.50m
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
O O O O XXX
10Kody Murphy08Trinity1.50m
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
- O O O XXX
12William Perreira08Huon ValleyJ1.50m
1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
O O XO XO XXX
--Jesiah Low07SutherlandNH
1.35
XXX

Event 303 Women High Jump Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Seremet, Sovannary07Athletic Pathways1.58m10 retired
1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58 1.61
- - - - - - O O O O -
2Van Den Broek, Bailey08Huon Valley1.55m8
1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
- - - - - O O O XXO XXX
3Richards, Matilda08ANQ1.55m7
1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
- - - - - - XO O XXO XXX
4Cox, Siena07Ignition1.50m5.50
1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
- - - - - - - O XXX
4Townsend, Grace08Knox Pymble1.50m5.50
1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
- - - - - O O O XXX
6Severinsen, Abbie07Ipswich and Dist1.45m4
1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
- - - O O O O XXX
7Nolan, Jessica08ANQ1.45m
1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
- - - O O O XXO XXX
8Hartley, Madison08Usc Athletics1.40m3
1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
- - - O O O XXX
9Smith, Lily08Huon Valley1.40m
1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45
- - - XO XO O XXX
10Levine, Rekha08Trinity1.35m2
1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40
O O - O O XXX
11Delfs, Mathilda08Sutherland1.20m1 retired
1.15 1.20 1.25
O O XX-

Event 132 Men Triple Jump Senior
Oceania Reco: O 17.46m 7/08/1982 Ken Lorraway, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Julian Konle97Australia16.21mC+0.0
15.07m(2.6) 15.79m(+0.0) X(0.1) X(1.7) X(+0.0) 16.21m(+0.0)
2Ayo Ore97Australia16.17mC1.5
15.52m(2.6) 16.10m(1.6) 16.17m(1.5) 14.39m(0.2) X(1.0) 15.86m(0.7)
3Shemaiah James97Australia15.94mC0.4
X(0.3) X(1.9) 14.74m(+0.0) 15.50m(+0.0) 15.69m(0.8) 15.94m(0.4)
4Elstrom Wanemut98Vanuatu13.42m0.3
13.29m(0.9) 13.42m(0.3) 13.04m(0.3) 13.14m(+0.0) 13.09m(2.1) X(+0.0)
5Piritau Nga02Cook Islands11.49m+0.0
X(2.3) X(0.9) 11.49m(+0.0) X(1.3) - -

Event 138 Women Triple Jump Senior
Oceania Reco: O 14.04m 7/12/2003 Nicole Mladenis, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Kayla Cuba99Australia13.56mC1.9
X(+0.0) 13.00m(-0.6) X(0.3) 11.82m(2.2) 13.56m(1.9) X(1.5)
2Desleigh Owusu01Australia13.30mC1.3
X(0.5) 13.27m(+0.0) 13.14m(+0.0) X(2.3) 13.30m(1.3) 13.22m(2.3)
3Chloe Grenade99Australia12.76m1.3
X(0.2) 12.53m(-1.4) 12.73m(+0.0) X(1.9) 12.76m(1.3) 12.76m(2.0)
4Anna Thomson95New Zealand12.43m1.4
12.07m(1.2) X(+0.0) 12.21m(+0.0) 12.21m(0.5) X(1.1) 12.43m(1.4)

Event 251 Men Triple Jump Under 20
Oceania Reco: O 16.58m 11/12/2008 Henry Frayne, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Jay Louison-roe03Australia15.02m2.1
14.71m(2.0) 14.70m(1.0) - 14.68m(2.5) 15.02m(2.1) 14.92m(2.8)
2Kipchumba Langat04Australia14.51m1.8
X(1.5) 14.51m(1.8) - 14.23m(1.2) - -
3Teaiki Lenoir03French Polynesia14.01m2.5
X(0.4) X(2.7) 13.55m(2.7) 13.71m(1.0) 13.77m(1.7) 14.01m(2.5)
4Waisale Inoke03Fiji13.79m1.9
13.28m(1.1) 13.50m(1.6) 13.20m(2.9) 13.14m(0.4) X(2.1) 13.79m(1.9)
5Nehumi Tu’ihalamaka03Tonga12.68m2.0
11.22m(1.7) 12.05m(2.4) 12.29m(1.1) 12.49m(2.5) 12.59m(1.9) 12.68m(2.0)
6Jovan Pineda03Guam12.44m2.3
12.01m(2.0) 12.44m(2.3) 12.40m(2.2) 12.16m(2.5) X(3.1) 12.44m(0.8)

Event 262 Women Triple Jump Under 20
Oceania Reco: O 13.36m 8/07/2006 Linda Allen, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Tiana Boras05Australia12.78m+0.0
X(+0.0) 12.72m(+0.0) 11.29m(+0.0) X(+0.0) 12.78m(+0.0) 12.74m(+0.0)
2Zoe Edwards04Australia12.33m0.3
11.93m(+0.0) 12.04m(0.1) 12.20m(+0.0) 12.33m(0.3) 12.22m(+0.0) X(+0.0)
3Alexandra York03Australia12.02m+0.0
12.02m(+0.0) 12.00m(1.0) 11.88m(-1.4) 11.43m(0.8) 11.66m(+0.0) 11.89m(+0.0)

Event 130 Men Triple Jump Under 18
Oceania Reco: O 15.84m 23/01/2019 Dylan James, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Nathan Taverner05Australia14.70m2.2
14.70m(2.2) 14.25m(1.1) 14.24m(2.5) X(2.7) 13.98m(+0.0) 13.90m(0.3)
2Harrison Weil05Australia14.29m1.3
13.62m(1.8) 13.52m(1.8) 14.11m(2.0) 13.93m(2.7) 13.48m(1.3) 14.29m(1.3)
3Kholan Hayes Jnr05Regional AustraliaX13.91m1.5
X(3.0) X(+0.0) 13.91m(1.5) 13.72m(0.2) 13.12m(+0.0) 11.86m(2.0)
4Uchenna Egbu05Australia13.65m+0.0
13.46m(2.6) 11.63m(2.2) 13.64m(1.4) - 13.65m(+0.0) 13.44m(0.6)
5Joel Templin05Regional AustraliaX13.16m1.8
X(1.6) X(0.3) X(2.3) X(2.1) X(+0.0) 13.16m(1.8)
6Sebastian Weickhardt06Regional AustraliaX12.79m3.2
12.79m(3.2) 12.47m(+0.0) 12.42m(1.5) 12.49m(0.2) 12.37m(+0.0) 11.34m(2.0)
7Rahiti Constans07French Polynesia11.80m2.7
11.40m(2.5) 11.56m(0.3) X(2.0) 11.52m(2.5) 11.80m(2.7) 11.42m(0.1)
8Manuihei Teaha07French Polynesia11.69m0.2
11.59m(2.6) 11.69m(0.2) 11.68m(3.0) X(1.9) 11.57m(+0.0) 11.69m(1.6)

Event 139 Women Triple Jump Under 18
Oceania Reco: O 13.25m 18/03/2012 Josie Nichol, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Zoe Chester06Australia12.45mC0.1
12.22m(+0.0) 12.45m(0.1) 12.44m(1.0) X(1.6) X(1.7) X(2.0)
2Raphaila Idris06Australia12.43mC+0.0
12.35m(0.6) 12.43m(+0.0) X(0.5) 12.32m(2.1) X(0.6) X(1.6)
3Sienna Bond05Australia12.27m0.3
11.98m(+0.0) 12.27m(0.3) 11.67m(+0.0) 11.72m(2.4) 11.99m(0.7) X(1.7)
4Senethma Edirisooriya05Regional AustraliaX10.15m3.0
9.69m(+0.0) 9.76m(0.6) 9.84m(0.6) 10.11m(1.1) X(1.6) 10.15m(3.0)
5Maia Curtis Gee06Regional AustraliaX9.67m0.4
9.67m(0.4) 9.42m(+0.0) 9.57m(0.2) - - -
--Taylah Atkins05Regional AustraliaXFOULNWI
X(+0.0) - - - - -

Event 248 Women Triple Jump Under 16

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Sovannary Seremet07Athletic Pathways11.48m-3.410
11.12m(-1.6) 11.35m(-3.9) 11.48m(-3.4)
2Liana Cox07Ignition10.57m-3.98
10.54m(-2.7) 10.57m(-3.9) X(-2.6)
3Ava Barron08Ignition10.56m-1.9
10.41m(-2.0) 9.81m(-2.8) 10.56m(-1.9)
4Siena Cox07Ignition10.39m-2.3
10.02m(-1.5) 10.39m(-2.3) X
5Samara Bond07Knox Pymble10.19m-3.47
9.79m(-2.1) 9.70m(-2.1) 10.19m(-3.4)
6Lillianne Lenoy07ANQ10.15m-2.86
X(-1.2) 9.87m(-3.1) 10.15m(-2.8)
7Sarah-Anne Koot07ANQ9.95m-4.4
8.95m(-1.9) 9.70m(-2.5) 9.95m(-4.4)
8Lily Smith08Huon Valley9.93m-1.35
9.93m(-1.3) X(-3.4) 9.63m(-1.9)
9Madison Hartley08Usc Athletics9.89m-2.54
9.89m(-2.5) 9.73m(-1.7) 9.76m(-3.4)
10Neve Hagan07Huon Valley9.73m-3.7
9.69m(-1.7) 9.73m(-3.7) X(-3.1)
11Neve Jenkins08Sutherland9.66m-2.13
8.99m(-2.3) 9.33m(-2.8) 9.66m(-2.1)
12Sarah Lovell07Knox Pymble9.43m-3.8
9.10m(-2.1) 9.03m(-2.2) 9.43m(-3.8)
13Kayce Hoani-Vincent07ANQ9.32m-2.2
9.14m(-2.5) 9.32m(-2.2) 9.03m(-3.5)
14Kiera Krebs07Trinity8.76m-1.82
8.23m(-1.8) 8.76m(-1.8) 8.64m(-2.8)
15Tiana Parsons08Ipswich and Dist8.75m-2.81
8.75m(-2.8) 8.59m(-2.0) X(-2.8)
16Indya Burford08ANQ8.24m-1.7
8.24m(-1.7) 7.76m(-2.9) 7.76m(-3.4)
17Chloe Brown07Usc Athletics8.04m-3.2
8.04m(-3.2) 7.44m(-3.0) 7.63m(-2.1)
18India Champion07Usc Athletics7.06m-2.8
7.06m(-2.8) - -

Event 258 Men Triple Jump Under 16

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Blake Doyle07Huon Valley13.32m+0.010
12.58m(+0.0) 12.88m(+0.0) 13.32m(+0.0)
2Joe Volker07Athletic Pathways13.27m-0.48
13.27m(-0.4) 13.06m(+0.0) 13.18m(+0.0)
3Mason McGroder08Trinity13.01m-1.17
12.77m(-0.4) 12.76m(+0.0) 13.01m(-1.1)
4Joshua Osbourne07Ignition12.87m-0.16
12.69m(1.0) 12.63m(+0.0) 12.87m(-0.1)
5Xavier Hennessey07ANQ11.88m-1.85
11.88m(-1.8) 11.73m(0.7) 11.19m(-2.7)
6Angus Dine08Ipswich and Dist11.76m-1.84
11.76m(-1.8) X(+0.0) X(1.0)
7Ethan Phillips07Knox Pymble11.65m+0.03
10.50m(-0.9) 11.65m(+0.0) 10.88m(-2.2)
8Felix Yen08Ipswich and Dist11.46m+0.0
11.26m(+0.0) X(-1.9) 11.46m(+0.0)
9Taurus Traino07Sutherland11.37m-1.42
11.17m(+0.0) 11.11m(+0.0) 11.37m(-1.4)
10Guy William08ANQ11.17m-0.7
11.17m(-0.7) X(-0.7) -
11Oscar Johnson08Ignition11.15m+0.0
11.15m(+0.0) 10.92m(+0.0) X(-2.2)
12Jack Mewing08Ignition10.82m+0.0
10.30m(-0.3) 10.82m(+0.0) X(-0.5)
13Kody Murphy08Trinity9.33m-1.8
X(+0.0) 9.32m(-0.3) 9.33m(-1.8)
14Michael Menner08Usc Athletics9.23m+0.01
8.92m(-2.4) 9.23m(+0.0) 8.92m(-0.5)

Event 114 Men Long Jump Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Ari Gesini T3802Australia6.17m3.186.53%
6.17m(3.1) 6.06m(3.9) X(2.6) 5.82m(3.4) X 6.02m(2.2)
2Ethan Parry Tf2104Regional AustraliaX3.87m3.685.05%
3.32m(3.0) 3.53m(3.1) X 3.63m(2.5) 3.83m(3.3) 3.87m(3.6)
3Joshua Lush - T2000New Zealand6.35m2.883.11%
X(4.4) 6.35m(2.8) 6.34m(3.4) 6.25m(3.6) X 5.80m(3.6)
4Lleyton Lloyd Tf2000Regional AustraliaX5.75m3.775.26%
5.33m(2.9) 5.34m(2.8) 5.32m(3.1) 5.58m(3.0) 5.67m(4.1) 5.75m(3.7)
5Romone Lewin - T3800Northern Territory5.04m3.070.68%
X X 4.99m(4.7) X 5.04m(3.0) 4.88m(4.4)
6Lindsey Hendy - T2097Queensland5.33m4.569.76%
3.72m(3.5) 5.25m(3.9) 5.33m(4.5) 2.70m(2.8) 5.25m(3.5) 4.44m(4.8)
7Jaxon Woolley T3806New Zealand4.35m3.661.00%
4.11m(4.2) 3.60m(4.6) 3.52m(4.0) 4.13m(3.8) 4.35m(3.6) X
8Blake McGuiness Tf1296Regional AustraliaX4.40m4.858.90%
4.09m(3.4) X 4.40m(4.8) X 3.75m(3.7) X
9Timothy D'Abrera - T2091ACT3.95m4.151.70%
X 3.95m(4.1) 3.69m(5.0)

Event 123 Women Long Jump Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Sarah Walsh T6499Australia5.38m3.387.62%
5.20m(3.0) X(2.7) 5.08m(2.6) 4.94m(2.9) 5.38m(3.3) 3.67m(0.7)
2Summer Giddings - T3502New South Wales2.80m4.684.84%
2.80m(4.6) 2.57m(3.8) 2.61m(4.2) 2.74m(2.8) 2.70m(2.5) 2.79m(1.1)
3Niamh MacAlasdair - T3705West Australia4.04m2.677.39%
3.23m(4.3) 3.90m(3.0) 4.04m(2.6) 3.97m(2.6) 3.99m(3.7) 3.95m(2.4)
4Caytlyn Sharp Tf2002Regional AustraliaX4.80m3.777.29%
4.67m(3.8) 4.67m(2.1) 4.80m(3.7) 4.26m(3.6) 4.68m(2.4) X(3.3)
5Kailyn Joseph T3702Australia4.01m3.876.81%
X(2.2) X(3.2) 3.67m(3.2) 3.92m(2.5) 4.01m(3.8) 3.81m(2.6)
6Natalie Millerd Tf46/47Regional AustraliaX4.57m2.376.03%
4.45m(3.3) 4.37m(2.8) X(4.0) 4.32m(4.0) 4.35m(2.4) 4.57m(2.3)
7Sasha White - T/F0105Regional AustraliaX4.49m4.871.95%
4.02m(3.6) 4.48m(3.4) 4.33m(3.5) X(3.2) 4.45m(2.4) 4.49m(4.8)
8Ebonie Cooper - T/F2099Queensland4.04m3.365.05%
X(2.5) 3.83m(1.8) 3.94m(2.9) 3.97m(4.0) 4.04m(3.3) 3.67m(3.8)
9Belinda Slatter - T2098Queensland3.46m2.755.71%
3.45m(3.4) 3.46m(2.7) 3.46m(3.6)

Event 72 Men Long Jump Senior
Oceania Reco: O 8.54m 29/07/2011 Mitchell Watt, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Christopher Mitrevski96Australia7.90m+0.0
7.73m(+0.0) 7.90m(+0.0) 7.67m(+0.0) - - 7.87m(1.4)
2Darcy Roper98Australia7.84m+0.0
7.84m(+0.0) - 7.82m(0.1)
3Karo Iga92Papua New Guinea7.17m0.8
6.71m(+0.0) 6.64m(+0.0) 6.92m(+0.0) 6.80m(+0.0) 6.86m(+0.0) 7.17m(0.8)
4Eldan Toti94Papua New Guinea7.00m+0.0
X(+0.0) 7.00m(+0.0) -
5Elstrom Wanemut98Vanuatu6.32m+0.0
5.90m(0.1) 5.87m(+0.0) 6.13m(+0.0) 6.18m(0.2) 6.32m(+0.0) 6.31m(+0.0)
6Teaiki Lenoir03French Polynesia6.25m+0.0
X(-0.0) 5.78m(+0.0) 6.07m(+0.0) 6.25m(+0.0) 6.16m(+0.0) X(+0.0)
7Piritau Nga02Cook Islands6.04m0.9
5.73m(+0.0) 5.83m(+0.0) 6.04m(0.9) 5.94m(0.3) 5.92m(+0.0) 5.95m(0.2)

Event 66 Women Long Jump Senior
Oceania Reco: O 7.05m 12/03/2016 Brooke Stratton, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Tomysha Clark02Australia6.38m1.2
6.35m(1.6) 6.05m(1.1) 6.00m(1.2) 6.36m(0.4) 6.38m(1.2) 6.37m(1.4)
2Samantha Dale01Australia6.31m1.3
6.31m(1.3) X(1.7) 6.17m(2.0) 6.25m(+0.0) 6.04m(0.6) X(1.4)
3Mariah Ririnui92New Zealand6.20m0.6
5.82m(1.5) X(0.2) X(0.7) 5.98m(1.7) X(1.4) 6.20m(0.6)
4Jessie Harper96Australia6.03m1.0
6.03m(1.0) X(1.5) 5.93m(1.9) X(1.3) 6.01m(1.2) 5.87m(1.4)
5Rellie Kaputin93Papua New Guinea5.94m1.3
5.20m(2.0) 5.73m(1.3) 5.91m(1.5) 5.94m(1.3) X(1.0) 5.85m(1.4)

Event 191 Men Long Jump Under 20
Oceania Reco: O 8.12m 11/07/2007 Christopher Noffke, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Blake Shaw03Australia7.29m2.6
5.01m(2.7) X(2.8) 7.23m(2.1) 7.29m(2.6) X(2.2) X(3.1)
2Angus Lyver04New Zealand7.07m2.4
6.80m(2.2) 7.07m(2.4) 6.84m(2.1) 6.76m(2.5) 6.93m(2.1) 5.39m(2.1)
3Waisale Inoke03Fiji7.06m3.2
7.06m(3.2) 6.91m(3.0) 6.75m(2.8) 6.73m(2.2) 6.75m(3.0) 6.79m(3.0)
4Charlie Carroll03Australia7.05m1.7
6.97m(2.4) 5.67m(2.2) 7.05m(1.7) 6.29m(1.6) 6.94m(3.3) 6.79m(2.1)
5Bailey Culbert03Australia6.82m2.0
X(2.8) 6.58m(3.1) X(2.0) 6.82m(2.0) 6.82m(3.0) -
6Nehumi Tu’ihalamaka03Tonga5.85m2.1
5.85m(2.1) 5.79m(2.2) 5.74m(2.6) 5.68m(3.0) 4.90m(1.8) 5.55m(1.9)

Event 207 Women Long Jump Under 20
Oceania Reco: O 6.60m L Tillett (72), B Stratton (11), AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Emelia Surch03AustraliaX6.02mC1.3
5.79m(1.2) X(1.9) X(2.4) X(1.7) 6.02m(1.3) X(1.9)
2Alyssa Lowe03Australia6.00m1.8
6.00m(1.8) X(1.3) X(2.5) 5.89m(1.6) 5.94m(1.5) X(0.7)
3Katie Gunn03Australia5.90m1.3
5.61m(2.4) 5.90m(1.3) 5.90m(2.2) 5.77m(2.1) 5.73m(0.7) 5.81m(1.9)
4Vaimiti MU Wong06French Polynesia4.50m1.4
4.50m(1.4) 4.46m(0.2) 4.38m(2.1) 4.26m(2.7) 4.47m(1.6) 4.30m(1.7)
5Ella Day04Regional AustraliaX4.43m2.1
3.65m(1.2) 4.23m(1.6) 4.43m(2.1) 4.17m(2.0) 4.25m(1.1) 3.91m(2.3)

Event 57 Men Long Jump Under 18
Oceania Reco: O 8.01m 16/07/2015 Darcy Rooper, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Harrison Weil05Australia7.07m0.3
6.64m(0.4) 6.96m(2.1) 7.07m(0.3) 6.75m(1.2) 7.05m(0.2) 6.97m(+0.0)
2Joshua Sullivan06Australia6.88m1.3
6.58m(1.0) 6.88m(1.3) 6.62m(0.9) 6.81m(1.3) 6.60m(1.0) 6.80m(0.1)
3Joshua Kalozi05Australia6.85m+0.0
5.22m(1.0) 6.30m(1.4) 6.85m(+0.0) 6.43m(1.6) 6.62m(1.8) -
4Rahiti Constans07French Polynesia5.73m1.6
5.64m(1.9) 5.45m(0.5) 5.07m(1.8) 5.68m(0.7) 5.73m(1.6) 4.10m(0.5)
5Manuihei Teaha07French Polynesia5.60m+0.0
5.26m(1.9) 5.44m(1.9) 5.60m(+0.0) 5.37m(0.3) 5.35m(1.6) 5.35m(+0.0)
--Adam Jorgensen05Regional AustraliaX6.58m0.7
4.88m(1.6) X(1.2) 6.58m(0.7) 6.37m(1.4) X(1.8) X(+0.0)
--Joel Templin05Regional AustraliaX6.55m0.3
6.46m(1.1) X(1.2) 6.27m(1.4) X(0.9) 6.49m(1.7) 6.55m(0.3)
--Kholan Hayes Jnr05Regional AustraliaX6.39m1.2
6.39m(1.2) X(1.5) 6.02m(0.9) - - -

Event 45 Women Long Jump Under 18
Oceania Reco: O 6.55m 15/10/1983 Nicole Boegman, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Sienna Bond05Australia5.87m2.9
5.56m(1.8) 5.68m(1.1) 5.81m(1.0) 5.66m(2.4) X(0.9) 5.87m(2.9)
2Brianna Leung05Australia5.86m1.9
5.80m(1.6) 5.84m(1.0) 5.75m(1.6) 4.14m(2.1) 5.86m(1.9) 5.74m(2.0)
3Clara Nourdine05Australia5.62m2.7
5.43m(1.3) 5.62m(0.6) 5.61m(+0.0) 5.51m(1.0) 5.42m(0.7) 5.62m(2.7)
4Maria Calvo05Guam4.89m1.3
4.50m(1.7) 4.68m(1.1) 4.84m(1.5) 4.40m(0.3) 4.59m(1.3) 4.89m(1.3)
5Taylor-Ann Santos06Guam4.61m+0.0
X(1.5) 4.35m(0.8) 4.53m(2.2) 4.16m(0.4) 4.41m(1.4) 4.61m(+0.0)
6Vaimiti MU Wong06French Polynesia4.32m1.4
4.32m(1.4) 4.31m(1.5) 4.23m(1.7)
--Taylah Atkins05Regional AustraliaX5.53m1.5
5.40m(1.8) 5.52m(2.1) 5.23m(1.7) X(1.5) 5.53m(1.5) 5.33m(1.9)
--Elizabeth Lee07Regional AustraliaX4.60m1.4
4.36m(0.1) 4.60m(1.4) X(+0.0) X(0.6) 4.33m(1.3) 4.43m(0.9)
--Maia Curtis Gee06Regional AustraliaX4.42m1.9
4.42m(1.9) 4.30m(0.1) 4.29m(1.6) 4.25m(2.0) 4.30m(0.6) 4.13m(1.5)

Event 194 Men Long Jump Under 16

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Joshua Osbourne07Ignition6.42m0.310
6.17m(2.5) 6.37m(1.8) 6.42m(0.3)
2Joe Volker07Athletic Pathways6.40m2.18
X(2.3) X(1.9) 6.40m(2.1)
3Dylan Hall07Knox Pymble6.28m2.57
6.23m(2.4) 6.28m(2.5) 6.24m(2.2)
4Mason McGroder08Trinity6.06m1.86
5.96m(3.0) 6.02m(1.7) 6.06m(1.8)
5Taurus Traino07Sutherland5.90m2.25
X(2.6) 5.90m(2.2) 2.79m(2.1)
6Guy William08ANQ5.80m3.04
X(1.6) 5.80m(3.0) X(2.3)
7Isaac Malamatinas07ANQ5.77m3.3
5.77m(3.3) 4.03m(2.8) 5.32m(0.9)
8Josiah Stanford08ANQ5.76m2.2
5.76m(2.2) 3.16m(2.6) X(1.4)
9Rowan Allen07Huon Valley5.62m2.23
4.97m(1.5) 5.62m(2.2) 4.00m(2.4)
10Oliver Corcoran07Ignition5.58m3.3
5.35m(2.3) 5.53m(1.1) 5.58m(3.3)
11Felix Yen08Ipswich and Dist5.52m1.92
X(2.4) 5.40m(2.6) 5.52m(1.9)
12Jack Mewing08Ignition5.39m2.0
5.39m(2.0) 5.23m(4.5) 3.20m(2.8)
13Xavier Hennessey07ANQ5.33m2.4
5.33m(2.4) 5.31m(3.3) 5.30m(2.8)
14Ben Korotki07Huon Valley5.33m2.1
5.33m(2.1) 3.69m(3.0) X(2.8)
15Oscar Johnson08Ignition5.12m3.4
X(2.0) X(1.6) 5.12m(3.4)
16Ethan Phillips07Knox Pymble4.85m1.5
X(1.7) 4.29m(2.7) 4.85m(1.5)
17Michael Menner08Usc Athletics4.29m3.01
4.29m(3.0) 3.05m(2.7) X(2.5)
18Louis Lusty07Trinity4.25m2.3
4.07m(1.9) X(1.6) 4.25m(2.3)
19Kody Murphy08Trinity4.24m3.1
X(2.5) 3.33m(1.8) 4.24m(3.1)
--Cooper Weil08Usc AthleticsNDNWI
X(2.4) X(3.3) X(1.2)

Event 202 Women Long Jump Under 16

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Sovannary Seremet07Athletic Pathways5.34m2.010
5.30m(4.1) 5.29m(2.0) 5.34m(2.0)
2Ava Barron08Ignition5.33m2.68
X(2.8) 5.17m(0.9) 5.33m(2.6)
3Grace Townsend08Knox Pymble5.21m2.17
5.09m(3.2) 4.77m(1.8) 5.21m(2.1)
4Liana Cox07Ignition5.16m+0.0
5.04m(2.3) 5.16m(+0.0) 5.16m(2.6)
5Bailey Van Den Broek08Huon Valley5.01m2.96
4.98m(2.0) 4.63m(1.4) 5.01m(2.9)
6Lillianne Lenoy07ANQ4.87m1.35
4.71m(1.6) 4.86m(2.7) 4.87m(1.3)
7Mila Burdett08Trinity4.84m3.14
4.84m(3.1) 4.79m(1.5) 4.46m(2.5)
8Rekha Levine08Trinity4.76m2.0
4.76m(2.0) 4.62m(+0.0) 4.68m(3.4)
9Madison Hartley08Usc Athletics4.76m3.93
4.25m(2.0) 4.44m(1.1) 4.76m(3.9)
10Abbie Severinsen07Ipswich and Dist4.75m3.32
4.37m(1.6) 4.50m(2.6) 4.75m(3.3)
11Amaya Mearns08Athletic Pathways4.72m2.1
4.35m(0.7) 4.57m(1.0) 4.72m(2.1)
12Sarah-Anne Koot07ANQ4.70m1.9
4.70m(1.9) 4.60m(0.1) 4.53m(2.2)
13Darcy Evans08Usc Athletics4.67m3.4
X(1.8) 4.34m(1.1) 4.67m(3.4)
14Neve Hagan07Huon Valley4.66m2.7
4.39m(1.4) 4.45m(0.1) 4.66m(2.7)
15Sarah Lovell07Knox Pymble4.61m+0.0
4.53m(2.8) 4.47m(1.5) 4.61m(+0.0)
16Kiera Krebs07Trinity4.53m1.9
4.43m(0.7) 4.50m(1.7) 4.53m(1.9)
17Chloe Johnstone08Usc Athletics4.45m2.7
4.42m(2.6) 4.45m(2.7) 4.11m(0.5)
18Savannah Taylor07Sutherland4.36m1.51
4.33m(1.9) 4.02m(1.8) 4.36m(1.5)
19Indya Burford08ANQ3.73m0.2
3.67m(3.0) 3.53m(1.0) 3.73m(0.2)
--Emerson Heit07IgnitionNDNWI
X(1.8) X(1.5) X
--Isabella Willshire08Ipswich and DistNDNWI
X(2.1) X(2.4) X(0.2)

Throws

Event 264 W50 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Latanis, SamanthaW50Oceania and Qld26.75m35.11m 45.73%
25.10m 23.85m 26.75m 23.77m
2Hilton, LeanneW53Oceania and Qld24.69m32.41m 42.21%
20.94m 22.93m 23.21m 24.69m
3Mackie, AltheaW52Oceania and Qld24.44m32.08m 41.78%
23.11m 24.44m X 23.30m
4Rutland, LorraineW50Oceania and Qld18.55m24.35m 31.71%
18.55m X 17.75m 17.28m
5Manson, AndreaW54Oceania and Qld16.47m21.62m 28.15%
16.44m 16.47m X 16.08m
6Lynch, HelenW51Oceania and Qld14.18m18.61m 24.24%
X 13.94m 13.33m 14.18m
7Taylor, LisaW52Oceania Masters13.75m18.05m 23.50%
12.78m 13.68m 12.97m 13.75m

Event 264 W55 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Townsend, VickiW58Oceania Masters25.26m36.39m 47.38%
25.26m 24.89m 21.77m X
2Lamb, HeatherW58Oceania Masters16.09m23.18m 30.18%
15.71m 16.03m 14.62m 16.09m
3Durston, BevW58Oceania Masters15.78m22.73m 29.60%
13.74m 15.60m 10.83m 15.78m
4Weekes, AnneW59Oceania Masters14.80m21.32m 27.76%
14.08m 14.41m 12.55m 14.80m
5Tucker, SusanW59Oceania and Qld10.27m14.79m 19.26%
X X X 10.27m

Event 264 W60 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1McClintock, KarelW61Queensland Maste20.42m32.59m 42.44%
18.85m 20.42m 20.21m 19.87m
2Schell, JennyW60Oceania Masters19.04m30.38m 39.57%
16.97m 18.44m 17.56m 19.04m

Event 264 W65 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Pronk, JoanneW66Oceania Masters15.07m27.01m 35.18%
14.85m 14.40m 15.07m 14.66m

Event 264 W70 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Conroy, DoreenW70Queensland Maste12.12m24.89m 32.42%
11.03m 12.12m 11.07m 11.98m

Event 264 W75 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Birtwell, LorraineW79Queensland Maste15.43m33.24m 43.29%
13.80m 14.58m 14.34m 15.43m

Event 263 M55 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Hughes, MichaelM58Oceania and Qld31.25m34.69m 46.84%
X 28.12m 29.72m 31.25m
2Otto, ReneM55Oceania and Qld29.59m32.85m 44.35%
29.59m 26.16m X 26.51m
3Lowrey, TimM55Oceania and Qld23.14m25.69m 34.68%
X X 23.14m X

Event 263 M60 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Milne, JohnM60Oceania and Qld32.63m34.67m 46.81%
X 32.63m 32.00m 30.71m
2Gray, NeilM63Oceania and Qld30.36m32.26m 43.56%
X 26.06m 30.36m X

Event 263 M65 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Fielder, WayneM68Oceania and Qld30.65m35.66m 48.15%
30.17m 30.65m 30.42m 29.24m
2Elliott, CraigM65Oceania and Qld21.17m24.63m 33.25%
19.44m 21.17m 18.25m 19.39m
3Ryan, TerryM68Oceania and Qld18.39m21.40m 28.89%
X X X 18.39m

Event 263 M70 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Holzer, RobertM73Oceania Masters23.60m30.16m 40.72%
X 23.60m X 23.15m

Event 263 M75 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Wallis, JohnM75Oceania Masters14.62m20.95m 28.28%
13.84m 14.62m 14.09m 14.35m

Event 263 M80 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Quarterman, GuyM80Oceania and Qld24.03m39.50m 53.33%
24.03m 22.30m 20.67m 22.16m

Event 263 M95 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Dauphinet, MauriceM96Oceania and Qld11.37m38.06m 51.38%
10.20m 10.89m 10.83m 11.37m

Event 256 M30 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Almond, AshM31Oceania Masters9.29m9.29m 35.92%
9.29m 8.93m 9.28m 8.74m

Event 256 M35 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Ross, BenjaminM36Oceania Masters6.15m6.27m 24.26%
6.15m 0.57m 5.92m 5.97m

Event 256 M40 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Abdy, RaymondM42Oceania and Qld4.44m4.83m 18.71%
4.09m 3.71m 4.44m X

Event 256 M45 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Clifford, MorganM45Oceania Masters9.64m11.27m 43.60%
9.42m 9.64m 9.14m 8.60m
2Campodonico, ClaytonM49Oceania and Qld6.91m8.08m 31.25%
6.45m 6.72m 6.61m 6.91m

Event 256 M50 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Hall, MatthewM50Oceania Masters11.58m12.14m 46.96%
11.36m 11.08m 11.47m 11.58m
2Harris, Richard LauranceM51Oceania and Qld11.03m11.56m 44.73%
X X 11.03m 10.84m
3Galea, KevinM54Oceania and Qld10.22m10.71m 41.44%
X 9.43m 8.90m 10.22m

Event 256 M55 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Otto, ReneM55Oceania and Qld10.47m11.75m 45.44%
10.33m X 10.47m -
2Lowrey, TimM55Oceania and Qld9.68m10.86m 42.01%
X 9.68m X 8.97m

Event 256 M60 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Milne, JohnM60Oceania and Qld9.85m10.26m 39.70%
9.18m 9.58m 9.85m X

Event 256 M65 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Fielder, WayneM68Oceania and Qld11.28m12.58m 48.64%
10.32m 11.26m 11.00m 11.28m
2Elliott, CraigM65Oceania and Qld8.23m9.17m 35.49%
8.23m - - -

Event 256 M70 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Holzer, RobertM73Oceania Masters12.63m14.40m 55.71%
11.56m 12.63m 12.18m X

Event 256 M75 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Wallis, JohnM75Oceania Masters6.02m7.39m 28.60%
5.47m 6.02m 5.84m 5.39m

Event 256 M80 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Quarterman, GuyM80Oceania and Qld12.16m15.86m 61.32%
10.34m 11.78m X 12.16m

Event 255 W35 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Newington, DashW38Oceania and Qld9.46m10.33m 43.78%
9.46m X X 9.29m
2Ramsden, MirandaW38Oceania and Qld8.85m9.66m 40.95%
8.74m 8.85m 8.76m 8.36m
3Wessling, saraW37Oceania and Qld4.86m5.30m 22.49%
4.37m 4.53m 4.54m 4.86m

Event 255 W40 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Wright, AmandaW41Oceania and Qld9.78m11.59m 49.12%
9.39m 8.51m 9.77m 9.78m
2Hoare, CathrynW40Oceania and Qld7.95m9.42m 39.93%
7.74m 7.95m 7.64m 7.80m

Event 255 W45 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Bitcheno, MichelleW48Oceania and Qld7.82m10.13m 42.92%
7.58m 7.45m 7.82m X
2wallis, HelenW45Oceania Masters7.52m9.74m 41.27%
6.72m X X 7.52m
3Harris, IngridW46Oceania and Qld7.44m9.63m 40.83%
7.27m 7.13m 7.44m 7.15m

Event 255 W50 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Mackie, AltheaW52Oceania and Qld12.64m14.94m 63.33%
12.64m 12.08m 12.38m 12.49m
2Hilton, LeanneW53Oceania and Qld12.25m14.48m 61.37%
12.25m 10.15m 9.62m 9.69m
3Latanis, SamanthaW50Oceania and Qld11.53m13.63m 57.77%
11.38m X 11.53m X
4Manson, AndreaW54Oceania and Qld6.74m7.96m 33.77%
6.74m 6.61m 6.55m 6.68m
5Taylor, LisaW52Oceania Masters6.18m7.30m 30.96%
6.18m 5.54m 6.06m 6.17m

Event 255 W55 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Townsend, VickiW58Oceania Masters11.12m14.36m 60.86%
X 11.12m X 10.86m
2Lamb, HeatherW58Oceania Masters6.77m8.74m 37.06%
6.42m 6.71m 5.84m 6.77m
3Weekes, AnneW59Oceania Masters5.92m7.64m 32.40%
5.91m 5.70m 5.92m 5.70m
4Tucker, SusanW59Oceania and Qld5.36m6.92m 29.34%
4.37m 5.36m 4.84m X

Event 255 W60 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1McClintock, KarelW61Queensland Maste10.11m12.24m 51.87%
9.99m 10.11m 9.50m 9.79m
2Schell, JennyW60Oceania Masters9.71m11.75m 49.82%
X 8.58m 9.71m X

Event 255 W70 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Conroy, DoreenW70Queensland Maste5.99m8.78m 37.23%
5.97m 5.70m 5.99m 5.79m

Event 255 W75 Weight Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Birtwell, LorraineW79Queensland Maste7.11m9.92m 42.05%
6.89m 7.11m X 7.01m

Event 196 M35 Hammer Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
11Ross, BenjaminM36Oceania Masters16.29m16.77m 19.34%
15.38m 16.29m 16.23m 14.52m

Event 196 M40 Hammer Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
10Abdy, RaymondM42Oceania and Qld19.99m22.49m 25.93%
X 16.04m 18.39m 19.99m

Event 196 M45 Hammer Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
3Doel, ReneM46Oceania and Qld31.39m38.91m 44.86%
29.85m X 30.02m 31.39m
6Campodonico, ClaytonM49Oceania and Qld27.47m34.05m 39.26%
20.09m 25.96m 27.47m 25.20m
8Clifford, MorganM45Oceania Masters24.92m30.89m 35.62%
23.63m X 24.43m 24.92m

Event 196 M50 Hammer Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Jones, BrenttM53Norfolk Island37.43m44.40m 51.20%
X 35.86m X 37.43m
2Harris, Richard LauranceM51Oceania and Qld35.72m42.37m 48.86%
X 33.29m 31.33m 35.72m
4Galea, KevinM54Oceania and Qld30.16m35.78m 41.25%
27.69m 30.16m 27.89m X
7Hall, MatthewM50Oceania Masters27.46m32.57m 37.56%
25.64m 27.46m 27.44m 26.02m

Event 196 M55 Hammer Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
5Lowrey, TimM55Oceania and Qld27.49m36.13m 41.66%
24.87m 26.95m 26.97m 27.49m
9Otto, ReneM55Oceania and Qld22.09m29.03m 33.47%
22.09m X X X

Event 190 W30 Hammer Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Carr, BiancaW31Oceania and Qld37.99m37.99m 49.34%
34.58m X 37.99m X

Event 190 W35 Hammer Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
3Newington, DashW38Oceania and Qld27.50m30.09m 39.08%
24.53m 27.29m 26.24m 27.50m
6Ramsden, MirandaW38Oceania and Qld24.09m26.35m 34.23%
24.09m 23.65m 21.27m 23.80m
9Wessling, saraW37Oceania and Qld16.13m17.64m 22.92%
15.14m 16.13m 15.23m X

Event 190 W40 Hammer Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
4Wright, AmandaW41Oceania and Qld27.39m32.21m 41.84%
25.71m 27.39m 26.22m 26.85m
8Hoare, CathrynW40Oceania and Qld17.92m21.07m 27.38%
X X X 17.92m

Event 190 W45 Hammer Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
2wallis, HelenW45Oceania Masters28.38m36.09m 46.87%
X X 28.38m 27.33m
5Bitcheno, MichelleW48Oceania and Qld25.12m31.94m 41.49%
23.14m 23.81m 25.12m 24.25m
7Harris, IngridW46Oceania and Qld19.97m25.39m 32.98%
17.77m 19.97m 19.70m 19.65m

Event 252 M30 Javelin Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Crandell, JohnM31Oceania and Qld53.87m53.87m 54.70%
53.35m X 53.84m 53.87m
2Almond, AshM31Oceania Masters46.35m46.35m 47.07%
44.60m 44.76m 43.53m 46.35m
3Gray, DanielM31Oceania and Qld36.71m36.71m 37.28%
34.51m 35.23m 36.67m 36.71m

Event 252 M35 Javelin Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Subaweerage, Niroshan thM39Oceania and Qld40.23m40.73m 41.37%
38.81m 37.27m 36.81m 40.23m
2Ross, BenjaminM36Oceania Masters35.81m36.26m 36.82%
31.21m 30.85m 35.81m 32.88m
3Pharmin, OrrinM35Oceania Masters35.31m35.75m 36.31%
28.54m 33.81m 33.03m 35.31m

Event 252 M40 Javelin Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Abdy, RaymondM42Oceania and Qld16.43m17.84m 18.12%
X 15.28m 13.81m 16.43m

Event 252 M45 Javelin Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Doel, ReneM46Oceania and Qld49.62m58.13m 59.03%
47.60m 45.66m 47.56m 49.62m
2Clifford, MorganM45Oceania Masters30.75m36.02m 36.58%
28.83m 30.54m 30.75m 30.58m
3Campodonico, ClaytonM49Oceania and Qld20.37m23.86m 24.23%
19.91m 20.37m X 18.01m

Event 252 M50 Javelin Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Galea, KevinM54Oceania and Qld34.81m42.73m 43.40%
33.58m 30.98m 34.81m 32.54m
2Harris, Richard LauranceM51Oceania and Qld30.83m37.85m 38.44%
30.83m - X 29.19m
3Hall, MatthewM50Oceania Masters27.82m34.15m 34.68%
27.82m X X 26.57m

Event 251 W30 Javelin Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Carr, BiancaW31Oceania and Qld31.19m31.19m 42.73%
28.41m 31.19m 30.84m 29.30m

Event 251 W35 Javelin Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Newington, DashW38Oceania and Qld20.34m21.60m 29.59%
17.33m 16.10m 20.34m 15.35m
2Ramsden, MirandaW38Oceania and Qld18.49m19.63m 26.90%
18.49m X X 18.15m

Event 251 W40 Javelin Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Lester, RhiannonW42Oceania Masters30.52m35.02m 47.97%
27.74m 30.09m 30.52m 29.68m
2Hoare, CathrynW40Oceania and Qld21.35m24.49m 33.56%
18.71m 19.69m 20.33m 21.35m

Event 251 W45 Javelin Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Webber, JanetW48Oceania and Qld29.37m36.65m 50.21%
29.37m 26.45m 26.70m 29.21m
2wallis, HelenW45Oceania Masters15.69m19.57m 26.82%
13.90m 13.94m 14.29m 15.69m
3Harris, IngridW46Oceania and Qld14.79m18.45m 25.28%
11.28m 12.49m 14.79m 13.47m
4Bitcheno, MichelleW48Oceania and Qld12.35m15.41m 21.11%
12.14m 12.35m 11.74m -

Event 251 W50 Javelin Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Mackie, AltheaW52Oceania and Qld21.53m28.30m 38.77%
21.53m 16.55m 16.78m 19.82m
2Latanis, SamanthaW50Oceania and Qld19.51m25.64m 35.13%
11.44m 19.28m X 19.51m
3Rutland, LorraineW50Oceania and Qld15.30m20.11m 27.55%
14.54m 13.52m 15.30m 14.94m
4Taylor, LisaW52Oceania Masters13.08m17.19m 23.55%
13.08m 10.74m 10.44m X
5Manson, AndreaW54Oceania and Qld12.78m16.80m 23.01%
11.57m 12.34m X 12.78m

Event 250 M30 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Almond, AshM31Oceania Masters27.55m27.55m 37.19%
X 25.98m X 27.55m
2Gray, DanielM31Oceania and Qld27.14m27.14m 36.64%
27.14m X X 25.04m

Event 250 M35 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Subaweerage, Niroshan thM39Oceania and Qld24.64m24.99m 33.73%
24.64m 24.64m 22.70m 23.03m
2Ross, BenjaminM36Oceania Masters23.03m23.35m 31.53%
19.30m 23.03m 22.61m 21.50m

Event 250 M40 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Abdy, RaymondM42Oceania and Qld18.35m20.21m 27.28%
15.10m 18.35m X 16.11m

Event 250 M45 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Clifford, MorganM45Oceania Masters25.95m31.26m 42.21%
24.07m 25.95m 24.97m X
2Campodonico, ClaytonM49Oceania and Qld23.09m27.82m 37.56%
23.09m 22.75m 22.87m X
3Galketiya, SumindaM47Oceania and Qld22.39m26.97m 36.42%
22.39m 22.26m 21.03m 20.67m

Event 250 M50 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Harris, Richard LauranceM51Oceania and Qld35.88m36.66m 49.49%
34.58m 35.25m 34.92m 35.88m
2Hall, MatthewM50Oceania Masters34.66m35.41m 47.81%
34.66m 34.60m 31.08m 33.91m
3Galea, KevinM54Oceania and Qld32.66m33.37m 45.05%
32.66m 30.65m 23.36m X
4Lennon, MatthewM53Oceania Masters15.51m15.84m 21.39%
13.08m 14.10m 15.51m 14.99m

Event 249 W35 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Newington, DashW38Oceania and Qld23.99m24.87m 32.39%
23.99m X 20.60m 23.27m
2Ramsden, MirandaW38Oceania and Qld21.32m22.10m 28.78%
19.35m X 20.68m 21.32m
3Wessling, saraW37Oceania and Qld21.28m22.06m 28.73%
20.78m 20.84m 21.28m 20.20m

Event 249 W40 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Wright, AmandaW41Oceania and Qld25.54m28.47m 37.08%
23.91m 23.59m 25.54m X
2Hoare, CathrynW40Oceania and Qld19.92m22.21m 28.92%
19.37m X 19.33m 19.92m
3Brown, KristieW42Oceania and Qld16.38m18.26m 23.78%
15.52m 15.36m X 16.38m

Event 249 W45 Discus Throw Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1wallis, HelenW45Oceania Masters24.87m29.98m 39.05%
21.30m 23.90m 24.87m 24.86m
2Bitcheno, MichelleW48Oceania and Qld18.19m21.93m 28.56%
18.19m 17.99m X X
3Harris, IngridW46Oceania and Qld17.94m21.63m 28.17%
16.24m 17.94m X X

Event 248 M35 Shot Put Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Subaweerage, Niroshan thM39Oceania and Qld10.49m10.88m 47.06%
10.49m 10.39m 10.08m 10.36m
2Pharmin, OrrinM35Oceania Masters8.60m8.91m 38.58%
8.01m 8.60m 7.87m 8.44m
3Ross, BenjaminM36Oceania Masters7.92m8.21m 35.53%
6.79m 7.92m 7.67m -

Event 248 M40 Shot Put Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Alexander, BruceM42Oceania Masters8.68m9.66m 41.81%
8.68m - - -
2Abdy, RaymondM42Oceania and Qld7.48m8.33m 36.03%
7.45m 7.48m 7.40m 7.34m

Event 248 M45 Shot Put Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1McMahon, AshleyM46Oceania and Qld11.51m13.83m 59.85%
10.82m 10.92m 11.22m 11.51m
2Clifford, MorganM45Oceania Masters10.67m12.82m 55.49%
9.88m 10.09m 10.13m 10.67m
3Doel, ReneM46Oceania and Qld10.48m12.60m 54.50%
10.11m 10.48m 10.36m 9.47m
4Galketiya, SumindaM47Oceania and Qld9.60m11.54m 49.92%
8.85m 9.06m 9.60m 8.84m
5Campodonico, ClaytonM49Oceania and Qld8.63m10.37m 44.88%
7.52m 8.63m X 8.50m

Event 248 M50 Shot Put Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Hall, MatthewM50Oceania Masters11.28m13.22m 57.17%
10.70m X 10.59m 11.28m
2Harris, Richard LauranceM51Oceania and Qld11.21m13.13m 56.82%
10.72m 11.21m 11.19m 10.97m
3Galea, KevinM54Oceania and Qld10.99m12.88m 55.70%
10.80m 10.99m 10.06m 10.53m

Event 247 W30 Shot Put Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Carr, BiancaW31Oceania and Qld10.15m10.15m 44.85%
9.66m 10.15m 10.08m 9.99m

Event 247 W35 Shot Put Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Ramsden, MirandaW38Oceania and Qld9.30m9.64m 42.60%
8.69m 8.81m 9.30m 9.17m
2Newington, DashW38Oceania and Qld6.69m6.93m 30.65%
6.49m 6.36m 6.69m 6.23m
3Wessling, saraW37Oceania and Qld5.05m5.23m 23.13%
4.59m 4.14m 4.81m 5.05m

Event 247 W40 Shot Put Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Hoare, CathrynW40Oceania and Qld7.96m8.83m 39.04%
7.30m 7.96m 7.63m 7.44m
2Wright, AmandaW41Oceania and Qld7.85m8.71m 38.50%
7.85m 7.68m 7.66m 7.58m

Event 247 W45 Shot Put Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Harris, IngridW46Oceania and Qld7.01m8.37m 36.99%
6.57m 6.88m 6.59m 7.01m
2wallis, HelenW45Oceania Masters7.00m8.36m 36.94%
6.75m 6.79m 6.78m 7.00m
3Bitcheno, MichelleW48Oceania and Qld6.62m7.90m 34.93%
6.51m 6.49m 6.62m 6.20m

Event 136 Dec: #9 Men Javelin Senior Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Christian Paynter97Australia67.16mC846
59.08m 60.31m 67.16m
2Martin Clark93InvitationalX52.39m624
48.88m 50.59m 52.39m
3Max Attwell96New Zealand48.70m569
X 48.70m 41.84m
4Alec Diamond97Australia47.42m551
44.20m 47.42m 46.98m
5Liam Gilbert02InvitationalX43.82m498
42.12m 43.82m 43.39m
6Joseph Doran99Regional AustraliaX36.41m390
33.96m 31.57m 36.41m

Event 118 Dec: #7 Men Discus Senior Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Martin Clark93InvitationalX44.07m748
42.84m X 44.07m
2Liam Gilbert02InvitationalX41.61m697
40.58m 41.61m X
3Christian Paynter97Australia39.87m662
38.36m 38.56m 39.87m
4Max Attwell96New Zealand38.91m642
37.42m 38.91m X
5Alec Diamond97Australia38.55m635
38.55m X X
6Joseph Doran99Regional AustraliaX31.52m494
26.20m 27.87m 31.52m

Event 135 Dec: #9 Men Javelin Under 20 Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Benjamin Guse03Regional AustraliaX61.01mC753
54.34m 53.58m 61.01m
2Connor Duggan04Australia54.92mC662
47.97m 50.73m 54.92m
3Noah Oliver03Australia50.90m602
39.16m 48.25m 50.90m
4Thomas Noakes03Regional AustraliaX50.81m601
47.01m 50.81m 49.72m
5Will Jarman03Australia43.95m500
43.04m 43.95m 42.06m
6Blake Archer03Regional AustraliaX36.82m396
36.82m - -

Event 117 Dec: #7 Men Discus Under 20 Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Benjamin Guse03Regional AustraliaX43.86mC743
38.52m 41.52m 43.86m
2Blake Archer03Regional AustraliaX40.71m679
35.85m 40.71m 38.26m
3Thomas Noakes03Regional AustraliaX39.31m651
38.65m 38.12m 39.31m
4Noah Oliver03Australia38.16m627
36.65m 38.16m 35.52m
5Will Jarman03Australia31.14m487
29.31m 31.14m X
6Connor Duggan04Australia28.94m444
X 28.94m 28.59m

Event 134 Dec: #9 Men Javelin Under 18 Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jack Whiteside05Australia59.09mC724
54.20m 59.09m X
2Angus Clues06Australia44.17mC503
X 44.17m 42.88m
3Valentino Bertucci06Australia39.55m436
39.38m 35.79m 39.55m

Event 116 Dec: #7 Men Discus Under 18 Dec

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Angus Clues06Australia48.05mC830
43.07m 46.00m 48.05m
2Jack Whiteside05Australia40.43m673
X 40.43m X
3Valentino Bertucci06Australia37.98m624
36.72m 36.75m 37.98m

Event 129 Hep: #6 Women Javelin Senior Hep

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Alysha Burnett97Australia45.01mC764
45.01m 44.93m 40.68m
2Taneille Crase94Australia40.53m677
39.69m 40.53m 36.11m
3Christina Ryan98New Zealand36.99m610
32.17m 35.64m 36.99m
4Maddie Wilson02New Zealand28.81m454
28.81m 27.76m 28.26m
5Unity Beitzel02Regional AustraliaX27.95m438
27.95m 27.75m 26.60m
6Abbey Hromenko02Regional AustraliaX25.78m397
21.28m 21.73m 25.78m

Event 128 Hep: #6 Women Javelin Under 20 Hep

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Mia Scerri05Australia36.65m603
35.18m 35.05m 36.65m
2Hannah Tait03Australia25.50m392
25.50m - -

Event 127 Hep: #6 Women Javelin Under 18 Hep

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Charlize Goody06Australia40.47m676
40.47m X 39.69m
2Siena Farrell06Australia29.89m475
29.89m X 28.55m
3Sabrina Guse05Regional AustraliaX27.80m435
24.86m 27.80m X

Event 300 Men Shot Put Secured Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Wyatt F33, Jessie97Australia9.07mC73.38%
9.07m 8.84m 8.72m 8.93m 8.99m 8.66m
2Smith - F33, Michael97Victoria6.58m53.24%
6.58m 6.50m 6.22m 6.41m 6.42m 6.28m

Event 301 Women Shot Put Secured Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Little F32, Rosemary84Australia5.83m82.81%
5.59m 5.83m 5.66m 5.72m 5.76m 5.72m
2Crees F34, Dayna03Australia6.08m68.93%
5.34m 5.88m 5.95m 6.08m 5.52m 5.53m
3Clifton-Bligh F32, Sarah05Australia4.74m67.32%
4.74m 4.35m 4.48m 4.36m 4.30m 4.32m
4Charlton - F57, Julie99New South Wales6.12m54.83%
5.71m 5.80m 5.98m 5.65m 5.94m 6.12m

Event 292 Men Shot Put Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Cam Crombie - F3886ACT15.72mC98.56%
15.33m 14.88m 15.72m 14.74m 15.05m
2Marty Jackson - F3878Victoria14.42m90.41%
X 14.42m 13.54m X X
3Ben Tuimaseve F3789New Zealand12.58m71.80%
12.12m 12.23m 11.81m 12.49m 12.58m
4Sam Paech - F3797South Australia10.90m62.21%
10.90m 10.49m 10.54m X 9.76m
5Rorie Poff F3805New Zealand9.83m61.63%
X 9.83m X X X
6Raymond Abdy - F3780Queensland8.64m49.32%
8.38m 8.37m 8.64m X 8.37m
7Blake McGuiness Tf1296Regional AustraliaX8.12m47.71%
7.45m 7.63m 7.79m 7.98m 8.12m
8Romone Lewin - T3800Northern TerritoryJ5.89m36.93%
5.89m 5.76m 5.55m 4.98m X
9Timothy D'Abrera - T2091ACTJ6.24m36.09%
6.04m 5.38m 6.24m

Event 298 Women Shot Put Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Lisa Adams F3790New Zealand14.45m93.23%
13.73m 14.45m X X X 13.97m
2Holly Robinson F4694New Zealand10.51m84.28%
9.95m 10.16m 10.09m X 10.51m 10.03m
3Ella Hose F3705Australia9.91m63.94%
9.91m 9.83m 9.63m 9.42m 9.64m 9.75m
4Lillee Wakefield - F2099South Australia8.82m62.55%
7.86m 7.98m 8.64m 8.82m 8.47m 8.51m
5Caitlin Dore F3796New Zealand8.68m56.00%
8.66m X 8.36m 8.68m X 8.36m
6Ebonie Cooper - T/F2099QueenslandJ7.45m52.84%
7.16m 7.01m 7.45m 6.79m 6.90m 7.45m
7Sionann Murphy F3705New ZealandJ8.02m51.74%
7.51m 7.51m 7.13m 8.02m X 7.94m
8Kirra Lockett - F3701New South WalesJ7.84m50.58%
7.13m 7.32m 7.63m 7.77m 7.84m 7.78m

Event 75 Men Shot Put 7.26kg Senior
Oceania Reco: O 22.90m 5/10/2019 Tom Walsh, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Damien Birkinhead93Australia18.59m
X 17.89m 18.24m 18.21m 18.59m 18.11m
2Ryan Ballantyne99New Zealand18.42m
18.20m X 18.42m - X X
3Nick Palmer00New Zealand18.21m
X 16.83m 18.21m 17.79m 18.05m 16.69m
4Aiden Harvey99Australia17.77m
17.70m X 17.77m 17.26m 17.60m 17.53m
5Daniel Green96Australia17.04m
15.11m 15.52m 17.04m X 16.57m 16.69m
6Jonathon Detageouwa94Nauru13.92m
13.92m 13.83m 13.36m
7Debono Paraka90Papua New Guinea13.83m
13.83m 13.53m 13.60m
--Kholan Hayes Snr81Regional AustraliaX11.08m
10.36m 11.08m 10.47m

Event 73 Women Shot Put 4.00kg Senior
Oceania Reco: O 21.24m 29/08/2011 Valerie Adams, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1‘atamma Tu’utafaiva97Tonga16.29m
15.60m 15.73m 16.29m 15.16m X X
2Lyvante Su'emai02Australia15.27m
14.67m 15.27m 14.87m X X 14.89m
3Emma Berg01Australia15.05m
13.90m 14.20m 14.80m 14.42m 14.55m 15.05m
4Loveleina Wong-Sang02French Polynesia13.98m
13.78m 13.98m 13.85m 12.72m X 13.54m
5Kovieva Tuugahala89French Polynesia11.14m
11.14m 10.06m 10.28m 10.24m 9.79m 10.12m
6Genie Gerardo88Guam10.79m
10.46m 9.82m 10.79m 10.76m X X
--Rebecca Lodge94Regional AustraliaX12.26m
11.71m 12.26m 11.91m 12.13m 11.73m 12.23m
--Lilly Hewitt02Regional AustraliaX11.52m
11.52m 11.44m 10.78m 11.00m 10.78m 11.42m
--Sophie Raciti02Regional AustraliaX10.04m
9.40m 9.97m 10.04m

Event 260 Men Shot Put 6.00kg Under 20
Oceania Reco: O 23.00m 18/08/2013 Jacko Gill, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Liam Ngchok-Wulf03New Zealand17.37mC
15.85m 16.68m 16.33m 16.59m 16.81m 17.37m
2Jason Parmaxidis03Australia17.26mC
16.27m 16.58m 17.26m 16.81m 16.65m 16.37m
3Angus Alberts04Australia17.25mC
17.25m X 17.13m 16.32m X 17.15m
4Etienne Rousseau03Australia17.16m
13.83m 16.05m 16.79m 17.16m 16.94m X
5Jackson Mellor03Regional AustraliaX15.43m
15.25m 15.23m 15.43m 14.02m 15.25m 15.43m
6Max Abbot03New Zealand14.89m
X 14.16m 14.84m X 14.42m 14.89m
7Elijah Poila03Cook Islands13.51m
X X 13.02m X 13.51m X
8Carlos Poppe04Guam11.49m
10.49m 11.31m 11.49m 11.39m 10.54m 11.28m
9Hanzelrein Arellano04Guam10.72m
10.72m 9.93m 10.46m
--Jhavin Maniebo04GuamND
X X X

Event 263 Women Shot Put 4.00kg Under 20
Oceania Reco: O 18.93m 10/05/2003 Valerie Adams, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Natalia Rankin-Chi Tar04New Zealand14.37m
13.52m 14.19m 14.37m X 12.97m X
2Kaitlyn Coulter04Australia13.40m
13.09m 13.20m 13.39m 12.92m 13.40m 12.92m
3Xylavene Beale06Regional AustraliaX12.99m
12.36m 12.80m 12.88m 12.93m 12.64m 12.99m
4Tahlee Ferguson03Australia12.90m
12.50m 12.33m 12.90m 12.02m 11.44m 12.24m
5Isabella Hippel04Australia12.84m
12.25m 12.56m 12.72m 12.45m 12.84m 12.65m
6Anna Kely04Regional AustraliaX10.65m
9.94m 10.16m 9.70m 10.60m 9.81m 10.65m

Event 67 Men Shot Put 5.00kg Under 18
Oceania Reco: O 17.54m 2/06/2002 Valerie Adams, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Robert Marchesi-Scott05Australia18.69mC
18.05m 18.42m 18.46m 18.69m 18.45m 17.49m
2Harrison McGregor05New Zealand17.53m
15.81m 17.17m X 15.41m 16.43m 17.53m
3Benjamin Stevens05Australia17.20m
17.18m 17.20m X 16.70m 17.17m X
4Blessing Sefo05New Zealand17.14m
14.32m X 17.12m 14.62m X 17.14m
5Corey Tearle05Australia14.98m
14.98m 14.69m 14.42m X X 14.61m
6Ulukalalaata Pasina06Cook Islands10.70m
10.01m 10.20m 10.46m 10.70m 10.10m 10.32m
--Lincoln Thornton05Regional AustraliaX16.03m
14.89m 15.25m 15.84m 16.03m 15.62m 15.65m
--Jonty Murdoch07Regional AustraliaX15.77m
13.83m X 15.27m 15.29m X 15.77m
--James Galea06Regional AustraliaX12.90m
12.05m 12.90m X 12.43m 12.66m 12.71m

Event 53 Women Shot Put 3.00kg Under 18
Oceania Reco: O 22.53m 5/08/2010 Jacko Gill, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Emma Polikowski05Australia15.19m
14.69m X 14.83m 14.78m 15.19m 14.82m
2Suzannah Kennelly06New Zealand15.13m
13.99m 14.41m X 14.89m 15.13m 14.62m
3Zoe Beith05Australia14.83m
14.24m X 14.83m 13.81m 13.42m 14.29m
4Taylor Larsson06Australia14.68m
13.86m 13.66m 14.35m 14.23m 13.99m 14.68m
5Emmalouisa Papalii07Cook Islands13.68m
12.71m 13.18m 12.56m 12.59m 12.96m 13.68m
--Xylavene Beale06Regional AustraliaX14.77m
13.02m 14.12m 14.76m 14.33m 14.77m X
--Emma Raciti06Regional AustraliaX10.09m
7.46m 10.09m 9.41m 9.60m X 9.90m

Event 247 Men Shot Put 4.00kg Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jonty Murdoch07Athletic Pathways17.80m10
16.94m 17.43m 17.80m
2Dominic Xander Tatupo08Sutherland14.99m8
14.11m 14.99m 14.45m
3Joseph Cluff08Trinity13.91m7
13.91m 13.35m 13.38m
4Jamieson Pooles08Usc Athletics13.73m6
12.35m 13.45m 13.73m
5Byron Wallace07ANQ13.51m5
12.10m 13.51m 13.19m
6Julio Xavier Tatupu08Sutherland13.14m
12.63m X 13.14m
7Dylan Hall07Knox Pymble12.96m4
12.64m 12.40m 12.96m
8Zoran Szekeres08Sutherland12.65m
12.65m 12.15m 12.14m
9Chris Szekeres08Sutherland12.55m
12.55m 12.33m 12.53m
10Cody Ramanauskas07Trinity12.53m
11.56m 11.74m 12.53m
11Zavier Leauma08Huon Valley12.12m3
11.00m 11.97m 12.12m
12Zachary Kirkpatrick08Huon Valley10.96m
10.45m 10.96m 10.93m
13Leon Livingstone07Trinity10.41m
10.41m X 9.90m
14Dakota Stewart08Ipswich and Dist9.26m2
9.11m 8.65m 9.26m

Event 250 Women Shot Put 3.00kg Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Allira Takua07Athletic Pathways15.31m10
12.60m 14.03m 15.31m
2Saskia Josipovic08Ipswich and Dist12.80m8
12.51m 12.57m 12.80m
3Grace Peters08Knox Pymble12.19m7
11.92m 11.59m 12.19m
4Salote Wolfgramm08Sutherland12.09m6
11.20m 8.95m 12.09m
5Condon Hayley07Ipswich and Dist11.76m
11.76m 11.13m 11.19m
6Arielle Cannell08Huon Valley11.38m5
10.79m 11.09m 11.38m
7Mackenzie Crowley08Ipswich and Dist10.31m
10.31m X 8.73m
8Tallulah Prentice08Trinity10.24m4
10.24m 9.28m 9.94m
9Sophia Tagg07Usc Athletics10.14m3
9.68m 9.65m 10.14m
10Isobel Gray07Huon Valley10.10m
9.89m 10.10m 9.99m
11Georgina McCabe08Usc Athletics10.07m
8.41m 10.07m 9.11m
12Jessica Nolan08ANQ9.85m2
9.80m 9.75m 9.85m
13Channelle Tagg07Usc Athletics9.82m
9.42m 9.82m 9.54m
14Analiese Murphy07Ignition9.27m1
8.13m 9.27m 8.62m
15Annabella Thompson08ANQ8.69m
8.58m 8.69m 8.64m

Event 47 Men Javelin Secured Thro Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
--Kate Fawkner F3458Regional AustraliaX13.11m
13.11m 12.54m 12.89m X 12.70m 12.71m

Event 46 Women Javelin Secured Thro Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Dayna Crees F3403Australia15.19mC68.17%
13.11m 13.47m 13.90m 15.19m 13.84m 13.85m

Event 42 Men Javelin Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jackson Hamilton F1304Australia55.81mC78.59%
52.09m 55.02m 55.81m 54.78m 53.33m X
2Sam Paech - F3797South Australia31.53m54.54%
28.42m 29.53m 28.14m 31.53m 31.16m 29.60m
3Timothy D'Abrera - T2091ACT21.39m37.63%
21.39m X X 20.69m X X
4Raymond Abdy - F3780Queensland17.58m30.40%
X 15.56m 17.58m X 15.42m X

Event 41 Women Javelin Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Lillee Wakefield - F2099South Australia18.91m47.54%
17.35m 17.35m 16.37m 18.12m X 18.91m
--Caytlyn Sharp Tf2002Regional AustraliaX18.58m44.71%
17.39m 17.23m X X 18.58m 16.66m

Event 62 Men Javelin 800g Senior
Oceania Reco: O 89.02m 29/02/2008 Jarrod Bannister, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Cruz Hogan94Australia79.25mC
79.25m 75.59m 72.33m 76.25m X 75.69m
2Cameron McEntyre99Australia78.42m
74.85m 78.42m 70.69m X 73.88m 67.67m
3Hamish Peacock90Australia74.91m
70.37m 65.97m 70.41m 74.91m X X
4Donny Tuimaseve99Samoa61.66m
X 55.95m 61.28m 57.39m X 61.66m
5Jack Nasawa97Vanuatu60.77m
57.22m 58.83m 51.27m 60.77m 59.66m 57.87m
6Jared Neighbours00New Zealand60.67m
57.01m 60.01m 57.22m 59.82m 56.57m 60.67m
7Lakona Gerega96Papua New Guinea56.25m
54.99m 56.25m 56.17m X X 54.28m
8Rangireva Colombel01French Polynesia50.90m
43.36m 43.18m 43.15m 50.90m 43.57m 45.88m
--Nathaniel Benjamin-Beer96Regional AustraliaX38.96m
38.53m 38.45m 38.96m

Event 71 Women Javelin 600g Senior
Oceania Reco: O 68.92m 11/04/2018 Kathryn Mitchell, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Mackenzie Little96Australia63.18m
63.18m 60.72m 56.29m 61.22m 60.24m 56.78m
2Tori Peeters94New Zealand60.68m
55.38m 59.42m 59.90m 60.68m 59.11m 60.39m
3Kelsey-Lee Barber91Australia60.63m
53.21m 60.58m 60.63m 56.70m 53.81m 54.70m
4Alex Roberts01Australia56.34m
46.71m X 56.34m 53.15m 49.92m 43.74m
5sharon Toako92Papua New Guinea40.40m
37.62m X 35.44m 38.27m 37.00m 40.40m
6Liamwar Rgangamar94NMI30.29m
X X 29.04m 29.53m 29.52m 30.29m

Event 264 Men Javelin 800g Under 20
Oceania Reco: O 79.60m 8/03/1987 Gavin Lovegrove, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Haddi El Shorbagy04Australia67.00mC
61.95m 61.63m 67.00m 58.42m 61.25m 62.12m
2Jack Greaves04Australia60.64m
59.16m 58.03m 58.12m X 60.64m X
3Evan Smith03Regional AustraliaX47.52m
46.00m 43.54m 43.24m 42.26m 46.02m 47.52m
4Teaiki Lenoir03French Polynesia44.65m
40.32m 44.65m 43.30m X 41.78m 41.64m
5Hanzelrein Arellano04Guam43.66m
43.66m 43.21m 42.54m X 40.57m 37.81m
6Hamish Middleton03Regional AustraliaX43.40m
39.95m 43.40m 41.46m 41.63m 40.14m 41.06m
7Robbie Cullen04Regional AustraliaX43.18m
41.81m 43.18m 42.67m 42.75m 40.62m 32.84m
8Mark Imazu04Guam35.31m
33.31m 35.31m 31.16m X 30.93m 30.75m
9Carlos Poppe04Guam31.45m
X 16.42m 31.45m - - -

Event 259 Women Javelin 600g Under 20
Oceania Reco: O 57.60m 4/04/2014 MacKenzie Little, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Mackenzie Mielczarek03Australia54.64mC
50.11m 49.95m 54.64m 50.81m X 49.26m
2Abbey Moody04New Zealand50.42mC
42.90m 45.43m 50.42m 42.45m 42.66m 45.02m
3Angelina Tignani04Australia48.01mC
X X 44.33m 48.01m 16.49m 47.80m
4Phoebe Marsh03Australia46.93mC
43.18m 46.93m 42.88m 42.83m 45.96m 39.77m
5Anna Kely04Regional AustraliaX36.39m
36.39m 33.34m X 34.50m 34.18m 29.95m

Event 52 Men Javelin 700g Under 18
Oceania Reco: O 77.80m 6/12/2015 Connor Warren, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Lachlan Buckman06Australia67.40mC
59.86m 67.40m 60.92m X X 65.00m
2Baxter Kitteringham05Australia56.20m
50.33m X 50.93m X 52.19m 56.20m
3Isaac Valdez05Guam31.08m
X 30.96m 31.08m X 29.08m X
--Angus Guetze05Regional AustraliaX55.55m
55.55m X X 52.03m 50.94m X
--Jonty Murdoch07Regional AustraliaX54.67m
46.57m X X 54.67m 52.93m 46.10m

Event 51 Women Javelin 500g Under 18
Oceania Reco: O 61.47m 1/07/2013 Makenzie Little, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Chloe Kerswell06Australia47.86m
44.00m X X X 47.86m X
2Tiani Hogan05Australia43.59m
X 39.48m X X 38.95m 43.59m
3Charlize Goody06Australia41.95m
41.95m 38.84m 37.70m X - -
--Jemma Keefe05Regional AustraliaX42.98m
42.20m 42.98m 40.17m X 41.69m X

Event 261 Men Javelin 700g Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jonty Murdoch07Athletic Pathways55.01m10
48.63m - 55.01m
2Joseph Cluff08Trinity44.35m8
39.65m 44.35m 41.43m
3Jamieson Pooles08Usc Athletics43.30m7
37.64m 39.24m 43.30m
4Jacob Hamilton07Ignition35.07m6
35.07m 32.58m X
5Edward Hills08Knox Pymble32.95m5
30.76m 25.15m 32.95m
6Cody Ramanauskas07Trinity31.57m
31.57m 31.24m X
7Alejandro Fisher08Huon Valley31.43m4
X 31.43m X
8Chris Szekeres08Sutherland24.91m3
24.38m 24.91m X
9Byron Wallace07ANQ20.18m2
X 20.18m X
10Angus Dine08Ipswich and Dist2.20m1
X 2.20m -
--Zoran Szekeres08SutherlandND
X X X

Event 256 Women Javelin 500g Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Richayllan Wihone-Mackey07Athletic Pathways42.37m10
42.37m 41.19m 36.72m
2Georgina McCabe08Usc Athletics39.36m8
39.36m 35.55m X
3Jessica Nolan08ANQ36.87m7
31.83m 35.22m 36.87m
4Saskia Josipovic08Ipswich and Dist32.34m6
32.34m X X
5Sarah Lovell07Knox Pymble29.22m5
X 29.22m X
6Ava Murfett08Huon Valley28.44m4
X 28.44m 27.52m
7Mackenzie Crowley08Ipswich and Dist26.20m
23.41m 26.20m X
8Annabella Thompson08ANQ21.86m
21.86m X X
9Sophie Sears08Ignition21.77m3
20.48m 21.77m 19.94m
10Alannah Roberts07Trinity20.14m2
16.96m 20.14m 18.43m
11Analiese Murphy07Ignition20.12m
20.12m X 18.43m
12Maya Mitchell08Usc Athletics14.48m
14.48m 14.44m -
13Sienna Alderson07Sutherland11.16m1
10.39m 5.65m 11.16m

Event 204 Men Hammer 7.26kg Senior
Oceania Reco: O 79.29m 7/07/2002 Stuart Rendell, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Ned Weatherly98Australia69.09mC
64.43m 64.00m 66.26m X 69.09m X
2Anthony Nobilo99New Zealand67.29mC
67.29m 66.16m 65.33m X X 66.11m
3Timothy Heyes97Australia66.31m
63.73m 65.17m 65.67m 65.43m 66.06m 66.31m
4Costa Kousparis96Australia64.56m
63.62m X 61.93m X 63.83m 64.56m
5Todd Bates94New Zealand57.31m
54.09m 55.10m X 57.31m X X

Event 209 Women Hammer 4.00kg Senior
Oceania Reco: O 74.61m 20/05/2021 Lauren Bruce, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Nicole Bradley92New Zealand67.99m
63.40m X 66.56m 67.99m 65.29m X
2Lauren Bruce97New Zealand67.90m
67.90m X 66.33m 66.51m X 66.77m
3Alexandra Hulley97Australia67.11m
65.85m 64.67m 67.11m X X X
4Stephanie Ratcliffe00Australia64.04m
57.10m 62.45m 62.89m X 62.98m 64.04m
5Dyani Shepherd-Oates00New Zealand54.66m
53.61m 52.87m X 50.50m 54.66m 51.98m
6Caitlyn Hester99Australia52.24m
52.24m X X X 48.13m 51.36m
7Sophie Raciti02Regional AustraliaX43.24m
X 41.84m 43.24m X 41.60m 38.78m
8Lilly Hewitt02Regional AustraliaX40.48m
32.69m 35.77m 40.48m 38.84m X 40.16m
9Tara Wilson00Regional AustraliaX38.61m
38.61m X X
10Kovieva Tuugahala89French Polynesia37.58m
37.58m X X

Event 203 Men Hammer 6.00kg Under 20
Oceania Reco: O 80.48m 30/05/2015 Matthew Denny, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Damian Wells03Australia64.57mC
64.24m X 60.20m 59.19m 64.57m X
2Benjamin Roberts03Australia64.13m
58.35m 60.56m 64.13m 63.41m X X
3Will Higgins04Australia57.32m
56.51m X X 51.69m 55.03m 57.32m
4Liam Ngchok-Wulf03New Zealand54.98m
53.42m X X X 54.35m 54.98m
5Max Abbot03New Zealand50.50m
49.23m X 50.50m X 48.51m 48.82m

Event 208 Women Hammer 4.00kg Under 20
Oceania Reco: O 67.00m 14/07/2012 Julia Ratcliffe, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Lara Roberts03Australia54.35m
X 54.35m X X X 53.94m
2Renee Hardy03Australia52.69m
52.69m 50.71m 50.66m 50.54m 52.10m 49.40m
3Lizzie Hewitt04New Zealand48.35m
43.16m X 48.35m 47.00m X X
4Isabella Hippel04Australia46.94m
41.69m X X X 46.94m 46.47m
5Emily Thomas06Regional AustraliaX38.76m
35.29m X X 36.37m 38.76m 38.43m
6Taleyah Jones06Norfolk Island30.89m
30.89m 12.69m - -

Event 198 Men Hammer 5.00kg Under 18
Oceania Reco: O 81.44m 16/09/2013 Matthew Denny, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Robert Marchesi-Scott05Australia63.41m
57.11m X X 63.41m X X
2Logan Sandland06Australia59.38m
56.54m 59.38m X X X X
3Levi Pupualii05New Zealand58.63m
X X X X 58.63m X
4James Galea06Regional AustraliaX36.39m
35.81m 35.14m 35.71m 36.39m X 35.81m
--Samuel Perkins05AustraliaFOUL
X X X X X X

Event 197 Women Hammer 3.00kg Under 18
Oceania Reco: O 71.14m 6/12/2014 Alex Hulley, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jessica Rowe05Australia58.92m
54.00m X 56.60m 53.01m X 58.92m
2Hannah Edwards05Australia58.03m
53.04m X 57.94m X 55.07m 58.03m
3Natasha Lynch06Australia57.38m
X 53.49m 55.52m 56.26m 57.38m 57.05m
4Xylavene Beale06Regional AustraliaX48.10m
40.56m 43.72m 40.46m 42.87m 48.10m -
5Emma Raciti06Regional AustraliaX41.91m
39.01m 41.91m X X X X
6Taleyah Jones06Norfolk Island37.91m
X X 37.91m X 37.24m X
7Angeline Pascoe07Regional AustraliaX34.75m
34.75m X X X X X

Event 241 Men Hammer 4.00kg Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Zachary Kirkpatrick08Huon Valley50.60m10
46.21m 50.60m 49.06m
2Dominic Xander Tatupo08Sutherland49.43m8
46.87m 49.43m X
3Zavier Leauma08Huon Valley42.23m
42.23m X X
4Joe Volker07Athletic Pathways27.28m7
27.28m 25.52m 26.81m
5Daniel Harlow08Ipswich and Dist20.91m6
20.62m 20.91m X
6Joseph Cluff08Trinity19.65m5
19.65m X 19.25m
7Edward Hills08Knox Pymble18.55m4
16.64m 18.55m 17.96m
8Brodie Shearer08Knox Pymble16.81m
14.98m 16.81m 16.28m
--Julio Xavier Tatupu08SutherlandND
X X X
--Lachlan Mulitalo07ANQND
X X X
--Braydon Wallis07ANQND
X X X

Event 242 Women Hammer 3.00kg Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Arielle Cannell08Huon Valley48.91m10
48.91m X X
2Sophie Sears08Ignition44.88m8
44.61m 43.63m 44.88m
3Sophia Tagg07Usc Athletics41.28m7
40.25m 41.28m X
4Salote Wolfgramm08Sutherland40.50m6
40.50m X 39.70m
5Condon Hayley07Ipswich and Dist35.81m5
X 35.81m X
6Mackenzie Crowley08Ipswich and Dist35.43m
X X 35.43m
7Channelle Tagg07Usc Athletics35.16m
34.69m 35.16m 34.04m
8Tallulah Prentice08Trinity34.73m4
32.27m 31.86m 34.73m
9Grace Peters08Knox Pymble31.01m3
31.01m X X
10Ava Murfett08Huon Valley30.78m
27.81m 30.78m 30.71m
11Freya Wilson08ANQ25.84m2
X X 25.84m
12Richayllan Wihone-Mackey07Athletic Pathways22.38m1
22.38m X 22.14m

Event 243 Men Discus Secured Thro Wheelchair Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Kate Fawkner F3458Regional AustraliaX15.19m35.09%
13.88m 14.09m 15.19m 14.59m 13.87m 13.26m

Event 244 Women Discus Secured Thro Wheelchair Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Julie Charlton - F5799New South Wales15.01mC73.15%
14.93m 15.01m 14.96m 13.75m 12.50m 14.72m

Event 253 Men Discus Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Sam Paech - F3797South Australia32.11mC53.74%
30.09m 29.77m 30.01m X 30.00m 32.11m
2Blake McGuiness Tf1296Regional AustraliaX27.41mC52.20%
24.39m 24.83m 26.18m 26.84m 27.41m 27.37m
3Raymond Abdy - F3780Queensland23.55m39.41%
X 22.45m X 23.55m 23.55m 22.33m
4Sean Gallagher - F3703Queensland20.23m33.86%
X 18.42m X 16.64m 20.23m X

Event 252 Women Discus Ambulatory Para

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Sarah Edmiston F4475Australia33.79mC75.88%
33.76m 33.79m 31.63m X 33.78m 33.43m
2Ella Hose F3705Australia25.13m65.63%
X 25.13m 25.13m 23.83m X 21.59m
3Kirra Lockett - F3701New South Wales24.55m64.12%
24.09m 24.45m 24.34m 24.50m 24.31m 24.55m
4Sionann Murphy F3705New Zealand22.16m57.87%
21.78m 21.52m 22.14m X 21.13m 22.16m
5Lillee Wakefield - F2099South Australia22.60m51.80%
21.00m 22.60m 20.12m 22.10m X 21.71m

Event 131 Men Discus 2.00kg Senior
Oceania Reco: O 68.20m 10/05/2013 Ben Harradine, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Connor Bell01New Zealand57.51m
53.70m 51.05m 53.28m 57.51m 56.36m 56.05m
2Lachlan Page97Australia54.83m
51.71m 52.85m 53.47m X 53.46m 54.83m
3Debono Paraka90Papua New Guinea53.33m
47.68m 50.21m 52.22m 53.33m 51.64m 52.40m
4Declan Carman01Australia52.84m
52.84m X X 45.79m X X
5Jared Neighbours00New Zealand45.88m
42.68m 42.93m 45.88m 44.18m 42.90m 43.95m
6Alexander Smith98Regional AustraliaX39.93m
39.05m 35.96m X 39.09m 39.93m X
7Jonathon Detageouwa94Nauru37.42m
X 37.42m X 36.44m 33.78m X

Event 137 Women Discus 1.00kg Senior
Oceania Reco: O 69.64m 13/08/2017 Dani Stevens, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Taryn Gollshewsky93Australia57.39m
54.42m 57.39m X X 52.16m X
2Tatiana Kaumoana00New Zealand54.20m
54.20m X 52.09m X 50.86m 47.18m
3Lyvante Su'emai02Australia52.80m
52.80m 49.32m X X 50.85m 52.71m
4Savannah Scheen01New Zealand51.66m
48.45m 49.60m 51.66m X 50.65m 50.72m
5Marley Raikiwasa05Australia49.37m
48.51m 49.37m 46.86m 48.97m 47.43m 46.67m
6Loveleina Wong-Sang02French Polynesia40.18m
X 39.76m 40.18m X 40.06m X
7Sophie Raciti02Regional AustraliaX38.80m
38.80m 37.54m 35.83m 33.73m 38.18m 36.49m
8‘atamma Tu’utafaiva97Tonga37.91m
X 37.91m - X - -
9Tara Wilson00Regional AustraliaX35.31m
35.31m 32.70m 30.26m
10Kerrin Brennan02Regional AustraliaX33.33m
33.33m 33.04m 33.05m
11sharon Toako92Papua New Guinea31.56m
25.45m 30.48m 31.56m
12Genie Gerardo88Guam29.95m
29.95m X 27.72m

Event 306 Men Discus 1.75kg Under 20
Oceania Reco: O 67.40m 7/03/2020 Connor Bell, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Miller, Darcy04Australia56.16mC
52.46m 56.16m 55.07m 53.50m 55.27m 53.43m
2Nolan, Bryce04Australia55.05mC
47.35m 48.70m 48.55m 49.85m 55.05m 52.33m
3Rousseau, Etienne03Australia55.02mC
52.79m 53.57m X 47.55m 55.02m 53.19m
4Abbot, Max03New Zealand52.40m
X 51.43m X X 52.40m X
5Poila, Elijah03Cook Islands45.85m
X 44.46m X X 45.85m X
6Thomas, Ashley04Regional AustraliaX45.73m
32.10m 44.03m X X 45.73m 44.48m
7Middleton, Hamish03Regional AustraliaX45.70m
41.88m 45.70m 41.72m 44.78m 43.92m X
8Mellor, Jackson03Regional AustraliaX44.09m
41.88m X X X X 44.09m
9Maniebo, Jhavin04Guam26.96m
26.96m X X
10Poppe, Carlos04Guam26.20m
23.08m X 26.20m

Event 305 Women Discus 1.00kg Under 20
Oceania Reco: O 60.63m 20/08/2006 Danni Samuels, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Rankin-Chi Tar, Natalia04New Zealand49.33m
42.97m 46.79m 47.37m 42.94m 49.33m X
2Blackstock, Ashlyn04Australia46.62m
X X X 43.24m 42.33m 46.62m
3Va'ai, Laylani03Australia46.25m
39.80m 45.42m 43.43m 46.25m 39.69m X
4Shield, Kajsa04Australia43.40m
43.40m X X 41.57m 8.88m X

Event 113 Men Discus 1.50kg Under 18
Oceania Reco: O 69.67m 25/08/2018 Connor Bell, NZL

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Ethan Ayodele05Australia55.92m
X 50.61m X X 51.12m 55.92m
2Robert Marchesi-Scott05Australia54.18m
45.12m 52.55m 53.04m 53.12m 49.35m 54.18m
3Darcy Giddings05Australia51.12m
50.56m 51.12m 49.20m 50.43m 50.51m 50.77m
4Harrison McGregor05New Zealand48.36m
X 42.64m 43.95m 47.38m X 48.36m
5Blessing Sefo05New Zealand45.77m
45.77m X X X X X
6Jonty Murdoch07Regional AustraliaX42.99m
40.14m 42.23m X 42.05m 42.78m 42.99m
7James Galea06Regional AustraliaX37.27m
30.40m 37.27m X 36.89m X X

Event 122 Women Discus 1.00kg Under 18
Oceania Reco: O 58.52m 2/11/2005 Danie Samuels, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Suzannah Kennelly06New Zealand46.32m
36.90m 44.96m 40.92m 43.07m X 46.32m
2Zoe Daniels05Australia45.28m
41.41m 43.30m 43.89m 43.10m 42.93m 45.28m
3Hannah Edwards05Australia44.51m
40.91m 40.89m X 44.51m X 42.08m
4Charlize Goody06Australia43.99m
39.61m 38.00m X 43.99m 37.77m 39.20m
5Xylavene Beale06Regional AustraliaX41.84m
X 31.29m 41.84m X 41.75m 37.27m
6Angeline Pascoe07Regional AustraliaX30.40m
30.02m X 29.03m 29.63m 30.40m 29.61m
7Emmalouisa Papalii07Cook Islands28.96m
X X 26.43m 28.03m 28.96m 28.11m
8Maia Curtis Gee06Regional AustraliaX28.79m
28.79m 28.70m 27.79m X 25.13m 24.97m

Event 295 Men Discus 1.00kg Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Jonty Murdoch07Athletic Pathways55.40m10
51.73m 55.35m 55.40m
2Mali Stoker08Usc Athletics46.38m8
X 40.75m 46.38m
3Joe Volker07Athletic Pathways46.12m
45.68m 41.32m 46.12m
4Chris Szekeres08Sutherland45.91m7
45.76m 45.91m X
5Zoran Szekeres08Sutherland45.84m
X 45.84m X
6Cody Ramanauskas07Trinity44.30m6
44.30m 43.09m X
7Jamieson Pooles08Usc Athletics43.49m
40.39m X 43.49m
8Julio Xavier Tatupu08Sutherland42.62m
X 41.81m 42.62m
9Byron Wallace07ANQ37.27m5
37.27m 36.77m X
10Zachary Kirkpatrick08Huon Valley34.49m4
X 34.49m 31.50m
11Dominic Xander Tatupo08Sutherland33.30m
33.30m X X
12Braydon Wallis07ANQ30.48m
30.48m X X
13Zavier Leauma08Huon Valley29.56m
X X 29.56m
14Josiah Stanford08ANQ28.04m
20.35m 23.34m 28.04m
15Brodie Shearer08Knox Pymble26.10m3
25.46m X 26.10m
16Lachlan Mulitalo07ANQ24.40m
22.29m 22.34m 24.40m
17Joel Jakimowicz08Ipswich and Dist24.24m2
24.05m 24.24m X

Event 294 Women Discus 1.00kg Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Saskia Josipovic08Ipswich and Dist38.85m10
36.69m 37.34m 38.85m
2Salote Wolfgramm08Sutherland38.40m8
X 38.40m X
3Grace Peters08Knox Pymble36.97m7
31.37m 33.60m 36.97m
4Arielle Cannell08Huon Valley36.65m6
31.34m X 36.65m
5Richayllan Wihone-Mackey07Athletic Pathways35.89m5
35.89m 33.14m 35.84m
6Allira Takua07Athletic Pathways34.79m
27.77m 34.79m X
7Georgina McCabe08Usc Athletics33.95m4
30.65m 33.95m 31.66m
8Sophia Tagg07Usc Athletics31.22m
28.42m 28.77m 31.22m
9Mackenzie Crowley08Ipswich and Dist27.41m
26.43m 27.41m 26.57m
10Jessica Nolan08ANQ27.13m3
27.13m 26.53m 25.00m
11Annabella Thompson08ANQ26.62m
24.00m 26.62m 25.27m
12Ava Murfett08Huon Valley25.87m
22.87m 25.87m 24.10m
13Condon Hayley07Ipswich and Dist24.84m
24.84m X X
14Tallulah Prentice08Trinity24.47m2
X 24.47m X
15Freya Wilson08ANQ21.22m
21.22m X 20.43m
16Channelle Tagg07Usc Athletics20.32m
20.32m X 18.83m
17Neve Hagan07Huon Valley18.26m
X 16.22m 18.26m
18Mila Burdett08Trinity15.71m
X X 15.71m

Hurdles

Event 238 M30 400 Long Hurdles M30-49 @.914 Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1D'Abrera, TimothyM30Oceania Masters1:27.821:27.83 53.27%

Event 238 M40 400 Long Hurdles M30-49 @.914 Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Fuller, NickM40Oceania Masters59.7557.20 81.79%

Event 238 M45+ 400 Long Hurdles M30-49 @.914 Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
1Small, DonM45Oceania and Qld63.5958.15 80.45%

Event 237 M50 400 Long Hurdles M50-59 @.838 Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Grace, KevinM52Oceania and Qld72.4263.13 74.11%
2Wardecki, Krzysztof (KriM54Oceania Masters72.9063.54 73.62%

Event 236 W35 400 Long Hurdles W30-49 @.762 Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1McAdam, LaurenW35Oceania and Qld67.6967.70 77.32%
2Seymour, ElianaW37Oceania and Qld70.5870.59 74.16%

Event 235 M60 300 Long Hurdles M60-69 @.762 Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Parker, CraigM61Oceania and Qld51.2151.22 91.35%

Event 234 W55 300 Long Hurdles W50-59 @.762 Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Wight, PhilippaW58Oceania Masters56.3456.35 92.90%

Event 233 M75 300 Long Hurdles M70-79 @.686 Masters

NameYearTeamFinalsAge-GradingPoints
Finals
1Anstiss, DavidM77Oceania Masters63.2063.21 74.02%
2Lacko, DieterM75Oceania and Qld67.6667.67 69.14%

Event 159 M30 110 Short Hurdles M30-49 @ .99 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Finals
1D'Abrera, TimothyM30

Event 159 M35 110 Short Hurdles M30-49 @ .99 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Pharmin, OrrinM35

Event 157 M50 100 Short Hurdles M50-59 @.914 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Finals
1Wardecki, Krzysztof (KriM54

Event 156 M60 100 Short Hurdles M60-69 @.838 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Finals
1Parker, CraigM61
2Gray, NeilM63

Event 156 M65 100 Short Hurdles M60-69 @.838 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Elliott, CraigM65

Event 153 W35 100 Short Hurdles W30-39 @ .83 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Finals
1Newington, DashW38

Event 148 W40 80 Short Hurdles W40-49 @ .76 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Finals
1Lester, RhiannonW42
2Simmons, MadeleineW40

Event 148 W45 80 Short Hurdles W40-49 @ .76 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Ross, KellyW45
2Webber, JanetW48

Event 149 M75 80 Short Hurdles M70-79 @.762 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Finals
1Lacko, DieterM75

Event 147 W50 80 Short Hurdles W50-59 @ .76 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
Finals
1Lambert, LenoreW52
2Kenshole, GaelyneW52

Event 147 W55 80 Short Hurdles W50-59 @ .76 Masters

NameYearTeamFinalsWindAge-GradingPoints
1Townsend, VickiW58
2Wight, PhilippaW58

Event 76 Dec: #6 Men 110 m Hurdles Senior Dec

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Liam Gilbert02InvitationalX14.741.8881
2Alec Diamond97Australia14.881.8864
3Christian Paynter97Australia15.681.8769
4Max Attwell96New Zealand15.841.8751
5Martin Clark93InvitationalX16.371.8692
6Joseph Doran99Regional AustraliaX17.311.8592

Event 77 Dec: #6 Men 110 m Hurdles Under 20 Dec

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Noah Oliver03Australia14.593.6900
2Benjamin Guse03Regional AustraliaX14.843.6869
3Will Jarman03Australia15.453.6796
4Thomas Noakes03Regional AustraliaX15.993.6734
5Blake Archer03Regional AustraliaX16.883.6637
--Connor Duggan04AustraliaDQ3.6TR 22.6.2

Event 78 Dec: #6 Men 110 m Hurdles Under 18 Dec

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Jack Whiteside05Australia14.853.3868
2Valentino Bertucci06Australia15.123.3835
3Angus Clues06Australia16.503.3677

Event 8 Hep: #1 Women 100 m Hurdles Senior Hep

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Taneille Crase94Australia13.43C2.01060
2Alysha Burnett97Australia14.592.0897
3Christina Ryan98New Zealand14.712.0880
4Maddie Wilson02New Zealand15.242.0810
5Unity Beitzel02Regional AustraliaX15.682.0754
6Abbey Hromenko02Regional AustraliaX16.542.0649

Event 7 Hep: #1 Women 100 m Hurdles Under 20 Hep

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Mia Scerri05Australia14.992.3843
2Hannah Tait03Australia17.712.3519

Event 6 Hep: #1 Women 100 m Hurdles Under 18 Hep

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Siena Farrell06Australia14.302.3936
2Charlize Goody06Australia15.892.3728
3Sabrina Guse05Regional AustraliaX16.982.3599

Event 90 Men 400 m Hurdles .914cm Senior
Oceania Reco: O 48.28 31/07/1996 Rohan Robinson, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Conor Fry98Australia52.10
2Luke Major94Australia52.84
3Daniel Baul96Papua New Guinea53.10L
4Thomas Hunt01Australia53.14

Event 213 Men 400 m Hurdles .914cm Under 20
Oceania Reco: O 49.73 10/08/1990 Rohan Robinson, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Kyle Bennett03Australia53.33C
2Dom Panozzo03InvitationalX55.04
3Thomas Byrne04Australia56.26
4Alex Gordon04Australia58.95
5Robbie Cullen04Regional AustraliaX60.56
--Angus Mckindlay03Regional AustraliaXDQTR 17.3.1

Event 89 Men 400 m Hurdles .838cm Under 18
Oceania Reco: O 52.01 18/07/1999 Sean Avery, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Adam Jorgensen05Regional AustraliaX54.90
2Samuel Elvey05Australia56.02
3Xander Byrne05Australia56.19
4Uchenna Egbu05Australia69.10

Event 88 Women 400 m Hurdles .762cm Senior
Oceania Reco: O 53.17 27/09/1988 Debbie Flintoff-King, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Sarah Carli94Australia55.98C
2Brodee Mate98Australia58.82
3Isabella Guthrie03AustraliaX59.22
4Genevieve Cowie95Australia60.47
5Alessandra Macdonald00New Zealand60.65
6Edna Boafob99Papua New Guinea68.75

Event 216 Women 400 m Hurdles .762cm Under 20
Oceania Reco: O 55.20 18/03/2000 Jana Pittman, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Isabella Guthrie03Australia59.63C
2Ashley Spencer03Australia62.71
3Paige Elvey03Australia63.71
--Claudia Chapman03Regional AustraliaXDQTR 22.6.2

Event 87 Women 400 m Hurdles .762cm Under 18
Oceania Reco: O 56.23 18/12/1999 Jana Pittman, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Alesha Bennetts05Australia61.44
2Siena Farrell06Australia64.39
3Holly Blunt05Regional AustraliaX68.18
4Megan Adamski05Regional AustraliaX73.38
5Aleah-Rae Castro06Guam73.46

Event 221 Men 300 m Hurdles .762cm Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1
1Daniel Harlow08Ipswich and Dist42.148
2Bailey-Dean Latanis07Sutherland43.014
3Joel Jakimowicz08Ipswich and Dist49.46
4Zoran Szekeres08Sutherland54.29
Section 2
1Harrison Purcell07Athletic Pathways39.8810
2Mason McGroder08Trinity42.217
3Oliver Corcoran07Ignition42.636
4Cooper Weil08Usc Athletics42.905
5Xavier Hennessey07ANQ43.973
6Blake Doyle07Huon Valley44.022
7Jacob Hamilton07Ignition44.26
--Max Byrnes07Knox PymbleDNF

Event 222 Women 300 m Hurdles .762cm Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Grace Townsend08Knox Pymble44.8910
2Savannah Taylor07Sutherland47.238
3Sarah-Anne Koot07ANQ47.737
4Georgia Hopwood08Athletic Pathways48.276
5Isobel Gray07Huon Valley49.905
6Chloe Brown07Usc Athletics50.564
7Abbie Severinsen07Ipswich and Dist51.623
8Kiera Krebs07Trinity61.112

Event 161 Men 110 m Hurdles 1.067cm Senior
Oceania Reco: O 13.29 11/08/1995 Kyle van der Kuyp, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Nicholas Hough93Australia13.43C1.7
2Nicholas Andrews97Australia13.62C1.7
3Sam Hurwood01Australia13.70C1.7
4Jascha Coetser99Regional AustraliaX14.851.7

Event 160 Men 110 m Hurdles .991cm Under 20
Oceania Reco: O 13.27 12/07/2012 Nicholas Hough, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Mitchell Lightfoot03Australia13.602.3
2Andreas Weickhardt04Regional AustraliaX14.752.3
3James Kotis04Australia14.792.3
4Nehumi Tu’ihalamaka03Tonga16.092.3
5Jovan Pineda03Guam16.542.3

Event 158 Men 110 m Hurdles .914cm Under 18
Oceania Reco: O 13.37 21/08/2010 Nicholas Hough, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Joshua Kalozi05Australia13.36O1.4
2Nathan Taverner05Australia13.881.4
3Rashid Kabba05Australia13.911.4
4Joel Templin05Regional AustraliaX14.121.4
5Adam Jorgensen05Regional AustraliaX14.571.4

Event 155 Women 100 m Hurdles .838cm Senior
Oceania Reco: O 12.28 3/09/2011 Sally Pearson, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Celeste Mucci99Australia12.753.3
2Michelle Jenneke93Australia12.953.3
3Abbie Taddeo94Australia13.053.3
4Adrine Monagi95Papua New Guinea13.963.3
5Alessandra Macdonald00New Zealand14.233.3
6Amy Robertson99New Zealand14.443.3

Event 154 Women 100 m Hurdles .838cm Under 20
Oceania Reco: O 13.01 26/11/2005 Sally McLellan, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Emelia Surch03Australia13.75C0.9
2Georgia Fichardt04Australia14.670.9
3Julia Burnham03New Zealand14.800.9
4Aviva Damjanovic03Regional AustraliaX15.940.9

Event 151 Women 100 m Hurdles .762cm Under 18
Oceania Reco: O 13.14 11/07/2003 Sally McLellan, AUS

NameYearTeamFinalsWindPoints
Finals
1Alexandra Richards05Australia13.992.2
2Siena Farrell06Australia14.012.2
3Amelia Smith06Samoa15.052.2
4Maria Calvo05Guam17.342.2
5Aleah-Rae Castro06Guam17.442.2
--Talia van Rooyen06New ZealandDQ2.2TR 22.6

Event 152 Men 100 m Hurdles .838cm Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1 Wind: 1.5
1Cooper Weil08Usc Athletics14.575
2Xavier Hennessey07ANQ14.814
3Felix Yen08Ipswich and Dist15.78
4Joel Jakimowicz08Ipswich and Dist16.15
5Max Byrnes07Knox Pymble17.242
Section 2 Wind: 2.0
1Harrison Purcell07Athletic Pathways13.3710
2Joshua Osbourne07Ignition13.408
3Blake Doyle07Huon Valley14.117
4Daniel Harlow08Ipswich and Dist14.136
5Mason McGroder08Trinity16.553
6Louis Lusty07Trinity20.72

Event 150 Women 90 m Hurdles .762cm Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Section 1 Wind: 2.7
1Neve Jenkins08Sutherland13.0410
2Georgia Hopwood08Athletic Pathways13.74
3Abbie Severinsen07Ipswich and Dist14.394
4Lillianne Lenoy07ANQ15.53
5Chloe Brown07Usc Athletics15.82
--Sarah Lovell07Knox PymbleDQTR 22.6
Section 2 Wind: 2.5
1Savannah Taylor07Sutherland13.49
2Sovannary Seremet07Athletic Pathways13.528
3Sarah-Anne Koot07ANQ13.717
4Grace Townsend08Knox Pymble13.826
5Isobel Gray07Huon Valley14.255
6Darcy Evans08Usc Athletics14.483
7Bronte Locane08Trinity16.192

Relays

Event 288 Mixed 1000 Sprint Medley 100m, 300m, Under 16

TeamFinalsPoints
Section 1
1Sutherland District AC 'A'2:12.5714
1) Jenkins, Neve 08 2) Delfs, Mathilda 08
3) Traino, Taurus 07 4) Kearney, Danny 07
2Harcourts Huon Valley 'A'2:15.5112
1) Van Den Broek, Bailey 08 2) Gray, Isobel 07
3) Allen, Rowan 07 4) Korotki, Ben 07
3Athletics North Queensland 'A'2:26.846
1) Adams, Jacob 07 2) Richards, Matilda 08
3) Lenoy, Lillianne 07 4) Ticehurst, Cayleb 07
4Ipswich and Districts Athletic 'A'2:29.662
1) Crowley, Mackenzie 08 2) Schultz, Sophie 08
3) Jakimowicz, Joel 08 4) Stewart, Dakota 08
Section 2
1Knox Pymble 'A'2:08.9220
1) Townsend, Grace 08 2) Bond, Samara 07
3) Hall, Dylan 07 4) Perry, Xavier 08
2Ignition 'A'2:11.3616
1) Phillip, Thewbelle 08 2) Barron, Ava 08
3) Osbourne, Joshua 07 4) Corcoran, Oliver 07
3Athletic Pathways 'A'2:16.4010
1) Seremet, Sovannary 07 2) Schefe, Mackenzi 07
3) Purcell, Harrison 07 4) Gout, Gout 07
4Trinity Athletics Club 'A'2:18.108
1) Levine, Rekha 08 2) Locane, Bronte 08
3) McGroder, Mason 08 4) Hoskinson, Andrew 07
5Uni of Sunshine Coast Athletic 'A'2:27.644
1) Johnstone, Chloe 08 2) Weil, Cooper 08
3) Pooles, Jamieson 08 4) Brown, Chloe 07

Event 285 Mixed 4x100 m Relay Under 16

TeamFinalsPoints
Section 1
1Ipswich and Districts Athletic 'A'50.1212
1) Harlow, Daniel 08 2) Willshire, Isabella 08
3) Severinsen, Abbie 07 4) Dine, Angus 08
2Trinity Athletics Club 'A'50.3610
1) Burdett, Mila 08 2) Livingstone, Leon 07
3) Krebs, Kiera 07 4) Cluff, Joseph 08
3Sutherland District AC 'A'52.138
1) Taylor, Savannah 07 2) Low, Jesiah 07
3) Alderson, Sienna 07 4) Latanis, Bailey-Dean 07
--Uni of Sunshine Coast Athletic 'A'DQTR 17.3.1
1) Hartley, Madison 08 2) Evans, Darcy 08
3) Stoker, Mali 08 4) Rowlands, Jed 08
Section 2
1Athletic Pathways 'A'48.3220
1) Hopwood, Georgia 08 2) Mearns, Amaya 08
3) Murdoch, Jonty 07 4) Volker, Joe 07
2Athletics North Queensland 'A'48.4316
1) Webb, Mikayla 07 2) Stanford, Josiah 08
3) Koot, Sarah-Anne 07 4) Hennessey, Xavier 07
3Ignition 'A'49.4214
1) Heit, Emerson 07 2) Joy, Maddie 07
3) Mewing, Jack 08 4) Johnson, Oscar 08
4Knox Pymble 'A'52.666
1) Shirvington, Winter 08 2) Lovell, Sarah 07
3) Shearer, Brodie 08 4) Byrnes, Max 07
5Harcourts Huon Valley 'A'53.144
1) Cannell, Arielle 08 2) Doyle, Blake 07
3) Hagan, Neve 07 4) Perreira, William 08

Event 189 Men 4x400 m Relay Senior
Oceania Reco: O 2:59.70 11/08/1974 Australia, AUS
Championship: C 3:06.90 26/06/2008 Japan, JAP

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'A'3:11.14
1) Conor Fry 98 2) Ian Halpin 93
3) Aidan Murphy 03 4) Luke Major 94
2Australia 'B'3:11.47
1) Cameron Searle 99 2) Nic Donaldson 02
3) Connor Diffey 95 4) Callum Rorison 01
3Papua New Guinea 'A'3:17.06
1) Pais Wisil 00 2) Adolf Kauba 02
3) Terrence Talio 94 4) Daniel Baul 96
4Fiji 'A'3:19.12
1) Ratu Banuve Tabakaucoro 92 2) Nikola Raiqeu 00
3) Kameli Sauduadua 99 4) Ratu Meli Ramuakalou 02
5Regional Australia 'A'X3:35.28
1) Robbie Cullen 04 2) Oliver Rule 05
3) Kye Mason 02 4) Jade Bidgood 99

Event 187 Women 4x400 m Relay Senior
Oceania Reco: O 3:23.81 30/09/2000 Australia, AUS
Championship: C 3:38.86 28/06/2019 Australia, AUS

TeamFinalsPoints
Finals
1New Zealand 'A'3:35.03C
1) Camryn Smart 01 2) Georgia Hulls 99
3) Rosie Elliott 97 4) Isabel Neal 01
2Australia 'A'3:37.62C
1) Sarah Carli 94 2) Jessica Thornton 98
3) Jasmin Guthrie 03 4) Helen Pretorius 99
3Australia 'B'3:39.25
1) Ilana Grandine 91 2) Tess Kirsopp-Cole 99
3) Genevieve Cowie 95 4) Brodee Mate 98
4Regional Australia 'A'X4:28.59
1) Claudia Chapman 03 2) Lillian Hughes 07
3) Penelope Townshend 92 4) Eryn Vicary 02

Event 286 Men 4x400 m Relay Under 20
Oceania Reco: O 3:04.74 2/08/1998 Australia, AUS
Championship: C 3:17.71 27/06/2019 Australia, AUS

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'A'3:22.41
1) Byrne, Thomas 04 2) Simpfendorfer, Gus 04
3) Sanki, Timothy 04 4) Hicks, Brodie 03
2Guam 'A'3:46.92
1) Pineda, Jovan 03 2) Kent, Hugh 06
3) Valdez, Isaac 05 4) Imazu, Mark 04

Event 287 Women 4x400 m Relay Under 20
Oceania Reco: O 3:30.38 12/08/1990 Australia, AUS
Championship: C 3:42.54 27/06/2019 Australia, AUS

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'A'3:46.06
1) Elvey, Paige 03 2) Anglin, Txai 04
3) Donnelley, Sayla 04 4) Guthrie, Isabella 03

Event 188 Men 4x400 m Relay Under 18
Oceania Reco: O 3:14.39 17/12/1983 Australia, AUS
Championship: C 3:18.38 27/06/2019 Australia, AUS

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'A'3:22.03
1) Samuel Elvey 05 2) Jett Grundy 05
3) Caleb Kilpatrick 07 4) Luke Gough 05
2New Zealand 'A'3:29.02
1) Ethan Bone 05 2) Callum O'Keeffe 05
3) Liam O'Donnell 05 4) James Ford 05
3Regional Australia 'A'X3:39.60
1) Cayleb Ticehurst 07 2) Jordan Pattison 05
3) Joel Templin 05 4) Adam Jorgensen 05

Event 186 Women 4x400 m Relay Under 18
Oceania Reco: O 3:42.47 21/03/1982 Australia, AUS
Championship: C 3:45.46 27/06/2019 Australia, AUS

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'A'3:45.10C
1) Jemma Pollard 05 2) Ivy Boothroyd 07
3) Alesha Bennetts 05 4) Paige G Campbell 05
2New Zealand 'A'3:55.05
1) Maddie Kelso-Heap 05 2) Lucy Shennan 05
3) Marielle Venida 05 4) Kimberley Walsh 05
3Guam 'A'4:30.18
1) Maria Calvo 05 2) Jordan Baden 05
3) Taylor-Ann Santos 06 4) Aleah-Rae Castro 06

Event 183 Men 4x100 m Relay Senior
Oceania Reco: O 38.17 Australia (1995 + 2012), AUS
Championship: C 39.36 27/06/2019 Australia, AUS

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'B'X40.24
1) Jake Penny 96 2) Alex Hartmann 96
3) Zach Holdsworth 97 4) Jagga Pybus 02
2Fiji 'A'41.64
1) Waisale Inoke 03 2) Ratu Banuve Tabakaucoro 92
3) Ratu Meli Ramuakalou 02 4) Nikola Raiqeu 00
3Papua New Guinea 'A'41.77
1) Pais Wisil 00 2) Terrence Talio 94
3) Karo Iga 92 4) Timothy Tuna 03
4Regional Australia 'A'X43.85
1) Angus Mckindlay 03 2) Prince Jackson 00
3) Joseph Doran 99 4) Jascha Coetser 99
5Cook Islands 'A'47.24
1) Edward Nga 99 2) Piritau Nga 02
3) Ulukalalaata Pasina 06 4) Daniel Tolosa 05
--Australia 'A'DQTR 24.6.1
1) Jake Doran 00 2) Joshua Azzopardi 99
3) Jacob Despard 96 4) Jack Hale 98

Event 180 Women 4x100 m Relay Senior
Oceania Reco: O 42.99 18/03/2000 Australia, AUS
Championship: C 44.39 8/06/2012 Japan, JAP

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'A'44.06C
1) Ella Connolly 00 2) Bree Masters 95
3) Monique Quirk 01 4) Naa Anang 95
2New Zealand 'A'47.33
1) Talia van Rooyen 06 2) Brooke Somerfield 97
3) Amy Robertson 99 4) Marielle Venida 05
3Regional Australia 'A'X49.54
1) Eryn Vicary 02 2) Aviva Damjanovic 03
3) Sophie Raciti 02 4) Kayla Montagner 97

Event 178 Men 4x100 m Relay Under 20
Oceania Reco: O 39.34 13/07/2012 Australia, AUS

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'A'40.05C
1) Toshi Butlin 05 2) Connor Bond 03
3) Lachlan Kennedy 03 4) Calab Law 03
2Regional Australia 'A'X45.41
1) Luke McLellan 03 2) Andreas Weickhardt 04
3) Hamish Middleton 03 4) Ngakau Ufton 04

Event 182 Women 4x100 m Relay Under 20
Oceania Reco: O 44.86 17/07/2004 Australia, AUS
Championship: C 47.67 1/07/2017 Australia, AUS

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'A'46.60C
1) Georgia Fichardt 04 2) Hayley Reynolds 03
3) Olivia Inkster 05 4) Siena Farrell 06

Event 179 Men 4x100 m Relay Under 18
Oceania Reco: O 40.85 14/12/2008 New South Wales, AUS
Championship: C 42.47 5/2015 Australia, AUS

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'A'41.56C
1) Frankleen Newah-Jarfoi 05 2) Sebastian Sultana 05
3) Max Berry 06 4) Rashid Kabba 05
2New Zealand 'A'43.67
1) Ryan Shotter 05 2) Ben Lambert 05
3) Rylan Noome 06 4) Ethan Bone 05
3Regional Australia 'A'X44.53
1) Adam Jorgensen 05 2) Joel Templin 05
3) Sebastian Weickhardt 06 4) Kaireece Johnson 05

Event 181 Women 4x100 m Relay Under 18
Oceania Reco: O 45.48 14/03/2014 New South Wales, AUS
Championship: C 47.73 1/07/2017 Australia, AUS

TeamFinalsPoints
Finals
1Australia 'A'47.59C
1) Alexandra Richards 05 2) Emma Lee 05
3) Gabriella Taylor 05 4) Olivia Dodds 06
2Regional Australia 'A'X49.01
1) Lillian Hughes 07 2) Taylah Atkins 05
3) Senethma Edirisooriya 05 4) Mikayla Webb 07

Other Stuff

Event 81 Men 2000 m Steeplechase .838cm Under 18

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Tom Millard05Australia6:14.27
2Mitchell Rieck05Australia6:17.96
3Caleb Bettison05Regional AustraliaX6:28.48
4Oliver Rule05Regional AustraliaX7:00.87
5Toby Rule07Regional AustraliaX7:09.39

Event 79 Women 2000 m Steeplechase .762cm Under 18
Oceania Reco: O 6:25.77 1/05/2000 Melissa Rollinson, AUS

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Harriet Lloyd-Jones05Australia6:57.72
2Ella Rodwell05Australia6:59.79

Event 269 Men 2000 m Steeplechase .762cm Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Benjamin Richards07Ignition6:48.0610
2Jed Rowlands08Usc Athletics6:48.408
3Bailey-Dean Latanis07Sutherland6:55.197
4Brodie Atcheson07ANQ6:58.786
5Alejandro Fisher08Huon Valley7:08.535
6Michael Jeaude08Athletic Pathways7:08.864
7Josh Lubke08Trinity7:15.393
8Miles Phijidvijan08Knox Pymble7:29.052
9Angus Royal08Trinity7:31.91

Event 268 Women 2000 m Steeplechase .762cm Under 16

NameYearTeamFinalsPoints
Finals
1Sophia Slater07Knox Pymble7:15.0610
2Mia Sams07Knox Pymble7:22.21
3Selwyn Russell07Athletic Pathways7:32.958
4Grace Beck08Knox Pymble7:37.54
5Mackenzi Schefe07Athletic Pathways7:38.10
6Jemima Lennon07Huon Valley7:40.957
7Sienna Alderson07Sutherland7:58.056
8Alannah Roberts07Trinity8:06.875
9Chloe Brown07Usc Athletics8:30.484